Estetik mevsimi

mart-2013-estetik-resim-4MEME BÜYÜTME-KÜÇÜLTME
Op. Dr. Osman Oymak, “En büyük sıkıntım internetten bakıp da ‘Göğüs önüne 285 cc istiyorum’ diye gelenler. Bir hasta gelip böyle söyleyince sinirlerim tepeme çıkıyor” diyor. Op. Dr. Oymak, insanların doğal memenin nasıl olduğunu unuttuğundan da yakınıyor. “Dünyada normal memenin üstü dolgun olmaz. Bir kadının hayatı boyunca sadece 16 yaşında bir hafta ve hamileliğinin üçüncü ayında 20 gün gibi bir süre olur. Normalde memenin üstü boştur. Yandan bakıldığı zaman da ucu hafif yukarı bakar. Protezlerden dolayı meme üstü dolgunluğu çılgınlığı oluştu. Kadınlar, göğüslerinin sütyensiz bile dolgun durmasını istiyor. Böyle istekleri yerine getirenler var ama ben kesinlikle yapmıyorum.” Göğüs büyütme operasyonunda silikonları koltuk altından ve meme başından koyma gibi farklı yöntemler bulunuyor. Operasyonun nasıl yapılacağına hastanın vücuduna ve memesinin şekline bakıp da karar verilmesi gerekiyor. Küçültme ameliyatlarında ise belli yöntemler bulunuyor ve cerrahlar bu kuralların dışına çıkamıyor. Küçültme ameliyatlarında yüzde 100 iz kalıyor ve bu iz küçük de olsa mutlaka görünüyor.
İyileşme süresi: Narkoz kullanılıyor ama hastanede kalmak gerekmiyor. Ağrısı sızısı olmayan bir operasyon. 15 gün içerisinde yine dikişler alınıyor. İki türde de üç-dört gün içinde normal hayatına geri dönebiliyor. Göğüsler, üç ay sonra son şeklini almış oluyor.
Zamanlama: Üç hafta medikal sütyen takılması gerektiği için yaz aylarında açık elbiselerde güzel görünmüyor ama yaz-kış yapılabiliyor.

KARIN SIKILAŞTIRMA
Karın sıkılaştırma operasyonlarında karın bölgesi kesildiği için yüzde 100 iz kalıyor. Cerrahlar, karnın sarkıklığına bağlı olarak göbek çevresini kesip kesmemeye karar veriyor. Op. Dr. Osman Oymak, “Belli ilaçlarla karın kasını bloke ediyoruz. Ameliyattan sonra kısa sürede o kaslar kendini toparlıyor. Çok fazla başımıza gelmedi ama kanama olursa hastanın iki gün hastanede kalmasını istiyoruz” diye anlatıyor. Bu ameliyatın da kan sulandırıcı ilaç ve sigara kullananlara yapılması sakıncalı bulunuyor.
İyileşme süresi: Bir gün hastanede kalmak gerekiyor. Narkoz kullanılıyor. Diren takıldığı için bir gece hastanede kontrol altında olunması gerekiyor. Ertesi gün direnler çekiliyor ve hasta evine gidebiliyor.
Zamanlama: Üç hafta çok sıkı bir korse giyilmesi gerekiyor. Bu korseyi giymek yaz sıcağında sorun olacağından ameliyatın en geç nisan ayında yapılması uygun görülüyor.

Hangi sporlardan ne kadar süre uzak durmalı?
Ameliyattan sonraki üç hafta çok önemli. Özellikle yüz bölgesindeki ameliyatlar için üç hafta boyunca pilates gibi başın ters duracağı egzersiz türlerinden uzak durmak gerekiyor. Ekstrem sporların hiçbiri önerilmiyor. Yürüyüş gibi hafif sporlar yapılabiliyor.

LIPOSUCTION
Liposuction’ın lazer ve radyofrekans gibi çok fazla çeşidi bulunuyor. Op. Dr. Osman Oymak, liposuction’ın genç hastalar üzerinde daha etkili olduğunu şu şekilde anlatıyor: “Genç bir hastada yağları aldığın zaman üstteki deri büzülebiliyor. Dolayısıyla hangi aleti kullanırsan kullan, genç hastada iyi sonuç alabiliyorsun. 40 yaş üstü kadınlarda derinin büzülme kabiliyetini kayboluyor. Bu arada herkeste aynı neticeyi alamıyoruz. Çünkü bazı deriler ne yaparsan yap büzülmüyor.” Tehlikesiz bir ameliyat olarak kabul ediliyor. Op. Dr. Oymak, liposuction konusunda yanlış bilinen bir durumu da açıklıyor: “Emboliden yani yağ parçasının gidip bir yeri tıkamasından endişe ediliyor. Oysa ki karındaki veya bacaktaki yağ dokusunun içindeki damarların içi, bir yağ parçasının içine kaçıp bir yerlere gideceği kadar büyük değil. Zaten bir damarı kestiğin an damarın etrafındaki bölgeler büzülüyor. Eğer çok fazla yağ dokusu alınırsa parçalanan yağları dışarı çekemediğin için orada kalan parçaların bir kısmını vücut emiyor. O zaman kanın akıcılığı çaydan bala dönmeye başlıyor, vücudun bir tarafında da tıkanıklık varsa o zaman emboli gerçekleşebilir. Ki bu durum ancak üç kilo yağın üzerindeki rakamlarda gerçekleşebilir. Yüksek miktar yağ alımı varsa hastanın özel ilaçlarla kanının sulandırılması, ameliyattan sonra da hastanede tutulması gerekiyor.”
İyileşme süresi: 48 saatte normal hayata dönülebiliyor. Ödemlerin geçmesi iki ayı buluyor. Korse giyilmesi gerekiyor.
Zamanlama: En geç mart sonu yapılmış olması gerekiyor.

Deran ÇETİNSARAÇ

Formsanté Dergisi Mart 2013 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here