Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetikte 2012 trendlerine hazır mısınız?

  Estetikte 2012 trendlerine hazır mısınız?

  -

  Sadece modanın trendleri olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz, çünkü estetik trendleri de neredeyse moda kadar hızlı değişiyor. Yeni teknikler, uzman ellerle en kısa sürede en kolay çözümleri sunarak güzelliğe bir adım daha yaklaşmanızı sağlıyor. İşte ayrıntılarıyla yeni estetik trendleri!

  Eskiden beğendiğiniz bir burnu artık çok da güzel bulmuyorsanız, küçük göğüsler artık size çok da çekici gelmiyorsa siz de estetik trendlerin etkisi altındasınız demektir. Tıpkı moda gibi değişen güzellik kavramına ayak uyduran estetik yöntemler de hem kolay hem de mükemmele yakın çözümler sunmak için her geçen gün değişiyor. Peki, siz bu değişimden ne kadar haberdarsınız? Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar, hem yeni teknikler hakkında bilgi verdi hem de 2012 yılının estetik trendlerini anlattı.

  ESTETİK BİR BURUN NEFES ALABİLEN BİR BURUNDUR
  Burun estetiğinde en çok dikkat çeken karakteristik burunlar oluyor. Burun ameliyatı olmak isteyen hastalar ilk olarak yüzlerine uygun olan hatları araştırıyorlar. Op. Dr. Yakup Avşar, “Hastalar genelde bize geldiklerinde beğendikleri bir burunla kendilerine photoshop yapmış oluyorlar. Yeni trendlerde rutin bir burun estetiği ameliyatı yapılmıyor, öncelikle estetik tasarımın yapılması gerekiyor. Hatlarda oynama yapılıyor. Tabii kişinin burun yapısının da değişime izin vermesi lazım. Değişim hastanın burun yapısına göre sağlanıyor. Herkesin istediği burun şekli farklı olsa da genelde günümüzün trendi karakteristik, hoş görünen burunlar. Kimse burun deliklerinin çok belirgin olmasını istemiyor. 80’lerde çok fazla yapılan oldukça kalkık burunlar artık istenmiyor. Kimse uzun burun istemiyor. Son günlerde burunda minimal bir kavis isteniyor. Çok düz burunlar ise tercih edilmiyor. Belirli bir kavis olacak ve hafif bir diklik olacak. Burun ucu, altı çok bombeli olmamalı, delikler görünmemeli” diyor. Burun estetiğinde teknoloji de çok önemli. Burun ameliyatlarında artık endoskopi tekniği, mikroçip endoskopi tekniği, mikro motor sistemleri kullanılıyor. Mikro cerrahi ve lazerler var. Bunların hepsi burunda kullanılabiliyor. Op. Dr. Yakup Avşar, “Burun ucunun detayı da önemli. Kimisi kalkık isterken, kimi bombe olmasını istiyor. Kimi hasta da burun ucunun altını düz istiyor. Kimi delikleri yuvarlak, kimi de şeklini farklı istiyor. Fakat burun estetiğinde nefes alma da göz önünde bulundurulmalı. Her hastada nefesi değerlendiriyoruz, sonra da tasarım yapıyoruz. Hastanın getirdiği fotoğrafı inceliyoruz ve sonra birlikte bir karar veriyoruz” diyor.

  Op. Dr. Yakup Avşar, burun ameliyatı olmaya karar veren hastanın hemen ameliyata alınması yerine bir süre düşünmesi gerektiğini belirtiyor. Hasta karar verdikten sonra tekrar değerlendiriliyor.

  - Advertisement -

  Burunda mikro motor cerrahisi
  Mikro motor cerrahisi burun kırılmadan yapılan bir operasyon. Hastaya ameliyattan bir hafta öncesinden başlayarak bazı ilaçların kullanımı yasaklanıyor. Hastanın sigarayı azaltması, aspirin, vitamin, bitkisel tablet, yeşil çay içimini kesmesi gerekiyor.

  eylul-2011-estetik-2-resim-3
  Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar
  Op. Dr. Yakup Avşar, “ Operasyon, mikro motor uçları ile yapılıyor. Kırılmadığı için istenilen tasarımın aynısı oluyor. Tamamen kapalı olarak endoskopik ameliyat yapılıyor. Bu işlem sırasında üç kamera bulunuyor. Birincisinden hastanın istediği tasarım, ikincisinden ameliyat, üçüncüsünden de ameliyatın gidiş hattı izleniyor. Burnun içi olduğu gibi görülüyor. Bu yöntem görüntüyü 17 kat büyütebiliyor. Burun kırılmadığı için hastaya travma yapmıyorsunuz. Travma yapmadığınız için dokuları şişirmiyorsunuz. Yani hastanın yüzü ya da gözleri şişmiyor. Hastanın tasarımının birebir aynısını yapma şansınız oluyor. Ameliyat bitiminde tampon koyulmuyor, plastik bir atel konuluyor, hasta bir gece hastanede kalıyor. Morluk çok hafif oluyor ve bir hafta içinde geçiyor. Burun daha doğal görünüyor. Ameliyat sıkıntısı olmuyor. Tek ameliyatla nefes sorunu da estetik sorun da bitmiş oluyor” diyor.

  Mikro motor cerrahisinde yıkama ve soğutma altında ameliyat yapılıyor. Soğutma kanamayı neredeyse sıfıra indiriyor. Şişme olmadığı için şekil hemen sonrasında net görülebiliyor. Bu da tasarımın başarısını artırıyor. Bir hafta sonra bandaj çıkıyor, hasta duşunu hemen ertesi gün alabiliyor. İki hafta sonra ameliyat olunduğunu kimse fark edemiyor.

  eylul-2011-estetik-2-resim-2MEME AMELİYATLARI
  Kadınların yüzde 15’i genelde çok büyük göğüsler istiyor. Yüzde 15’i ise çok küçük istiyor. Yüzde 70 ise standart yani 80B istiyor. Ama bunun için bir trend söyleyemiyoruz. Dekoltesi iyi olsun, ağır olmasın, göze çarpmasın ama yaptırdığıma değsin diye düşünülüyor.

  Meme büyütme
  Meme büyütmede endoskopi dönemi yaşanıyor. Koltuk altından endoskopik meme protezi ameliyatı yapılıyor ve böylece göğüste iz kalmıyor. Op. Dr. Yakup Avşar, “Koltuk altından mevcut olan çizgilerden girilerek memeye jel protez konuluyor. Eskiden koltuk altından yapılan ameliyatlar bir miktar endoskopikti ve su bazlı protezler kullanılıyordu. Ama artık jel protezler kullanıyoruz. Bu protezlerin akması, delinmesi, su kaçırması, güneşlenme sonucu sönmesi olmuyor. Uzun dönem kullanılıyor. Koltuk altından yapılmasının avantajı ise meme bölgesinde iz olmaması. Koltuk altından girildiğinde kesi daha rahat iyileşiyor çünkü gerginlik olmuyor. Meme başından ya da altından yapıldığında meme gergin oluyor ve iyileşmesi daha zor oluyor. Çizgi altı ay, en fazla bir yıl sonra kayboluyor” diyor. Bu ameliyatta meme dokusuna dokunulmuyor ve meme dokusunun bütünlüğü bozulmamış oluyor. Protez kas altına konuluyor ve düz yüzey protezler kullanıldığı için meme protezi çok yumuşak oluyor. Dokunulduğunda da ameliyatlı olduğu anlaşılmıyor. Asimetrik bir bozukluk bulunuyorsa farklı protezler konularak meme boyutları dengelenebiliyor. Eğer göğüste sarkma varsa sarkıklık toparlanabiliyor. Bu ameliyat yaklaşık bir saat sürüyor. Ameliyat sonrası aşırı ağrı olmuyor. Hasta bir hafta kadar sutyen şeklinde bir korse takıyor. İki gün sonra duş alınabiliyor. Kol hareketleri kısıtlı oluyor fakat bu sorun da bir hafta sonra düzeliyor.

  Meme küçültme
  Meme küçültmede ise üstten askılı teknik uygulanıyor. Bu teknikte meme dokusunun asıldığı nokta yukardan olduğu için ömür boyu sarkma engellenmiş oluyor. Meme dokusu içerden üç boyutlu şekillendiriliyor. Meme yukarıdan tutturulduğunda memenin alt kısmı boşaltılıyor ve yukarıdan askı yapılıyor. Bu yöntemde meme başı çevresi ve altta küçük bir iz kalıyor. Yaklaşık altı ay ya da bir yıl içinde son seklini alıyor.

  Op. Dr. Yakup Avşar, “Meme küçültmede trend olarak eğer hasta çok yaşlı değilse görüntünün daha güzel olması için memeyi küçültüp, dikleştiriyor ve ayrıca küçük bir protezi kas altına yerleştiriyoruz” diyor.

  BACAK PROTEZİ
  Son dönemde kadınların tercih ettiği estetiklerden biri de alt bacak estetiği. Eğer alt bacaklarda çarpıklık varsa ya da alt bacaklar çok zayıfsa bacak protezi ile istenilen değişiklikler yapılabiliyor. Oldukça kolay bir işlem uygulanıyor ve uygulama yaklaşık yarım saat sürüyor. Bacağı zayıflıktan çıkarıp, sporcu hatlar sağlanmış oluyor. Operasyonun izi diz arkasında saklı kalıyor. Bir hafta yürüme sıkıntısı yaşansa da sonrasında kişi kolaylıkla gündelik yaşamına dönebiliyor.

  eylul-2011-estetik-2-resim-5BÖLGESEL FAZLALIKLAR
  Zayıflama yöntemlerinde trend hat oluşturma trendi. Vaser sistemi denilen yöntemde ultrasonik liposuction uygulanıyor. Fazlalık olan bölgeye ultrason veriliyor ve o bölgedeki yağ eritiliyor. Bu sistemle basenlere şekil verilebiliyor, bel kısmını çok iyi boşaltıp, alınan yağ popoya enjekte edilebiliyor. Böylece de istenilen hatlar oluşturuluyor. Eskiden görülen çökmeler bu yöntemle oluşmuyor. Popo kaldırma, bel oyma, karın şekillendirme, bazen göğüste de kullanılıyor. Vaser, cildi içeriden bir miktar toparlıyor. Alınan yağ ise gerekli görülen bölgede değerlendirilebiliyor. Örneğin popo şekillendirmede alınan yağ, bacaklar zayıfsa bacaklara enjeksiyon yapılabiliyor. Bu işlemlerden sonra iki hafta korse kullanılıyor, sonra ince bir çorap giyiliyor.

  eylul-2011-estetik-2-resim-4YAĞ ENJEKSİYONU
  Yağ enjeksiyonunda trend ise mikro yağ enjeksiyonu. Op. Dr. Yakup Avşar, “Eskiden yağ enjeksiyonu kanülleri kalınken şimdi ince kanüller kullanılıyor. Eskiden göz altına yağ enjeksiyonu yapıldığında bazı pot görüntüleri olabiliyordu şimdi ise mikro enjeksiyonlarla bir tane bile pot görülmüyor. Kaş altına, alına, göz altına yağ koyulabiliyor. Burun şekillendirmede, dudakta kullanılabiliyor. Çene köşesi belirginleştirilip, çökük yanaklar ortaya çıkarılabiliyor. Yağ enjeksiyonu ile kırışıklıklar toparlanıyor, eller gençleştirilebiliyor. Dekolte bölgesindeki kırışıklıklar yok edilebiliyor. Diz üstüne şekillendirme yapılabiliyor. Genital bölgede kullanılabiliyor. Ayrıca verilen yağ cildin kalitesini de yükseltiyor” diyor.

  Nilgün Yıldız

  Formsante Dergisi Eylül 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz