Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetikte doğru bilinen yanlışlar

  Estetikte doğru bilinen yanlışlar

  -

  Her alanda olduğu gibi estetik dünyasının da sayısız hurafesi bulunuyor. Botoksun aslında yılan zehrinden olduğu, burun ameliyatından sonra burnun düştüğü veya göğüs protezlerinin kansere neden olması gibi pek çok doğru bilinen yanlışı uzmanına sorduk ve işin aslını öğrendik. 

   

   

   

  - Advertisement -

   

  Estetik ameliyatlar ile ilgili pek çok konuda bildiğimiz bilgiler aslında yanlış. Ülke olarak estetik cerrahi alanında epey ilerleme kaydetsek de halen estetik konusunda yanlış bilgilere sahibiz. Daha iyi sonuçlar elde etmek ve yapılan işlemler sonrası hastayı memnun etmek için doktorlar da bu yanlışlara ortak olabiliyor. Burada en önemli konu hastanın bilinçlenmesi. Bu konuda Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Burak Türkyılmaz ile görüşüp, estetik konusunda bilinç yaratmak adına ufak bir adım attık. 

  ESTETİK BURUN AMELİYATLARINDAN SONRA BURUN DÜŞER 
  Yanlış yapılan operasyonlardan sonra düşme olabilir. Gerekli görüldüğünde burnun uç bölümünü taşıyan orta bölmesine hastanın kendisinden alınan kıkırdağından destek doku oluşturularak yerleştirilmesi durumunda veya burun ucuna ameliyat sırasında yapılacak rekonstrüktif işlemlerle burun ucu düşmesi önlenmiş olur. Önemli olan kıkırdak çatının korunmasıdır. Bunun yaşanmaması için doktorunuzu çok iyi tanımalısınız. 

  ESTETİK AMELIYATLARDAİZ KALMAZ 
  Derinin bütünlüğünün bozulduğu cerrahi ve travmaya bağlı tüm kesilerin tedavilerinde bir iz kalır. Estetik operasyonlarda izin diğer operasyonlara oranla nitelik olarak iz bırakılan yerlerin belirgin olmaması sebebiyle böyle bir kanıya varılıyor. Yüz, alt ve üst göz kapağı, burun özellikle kapalı teknikle yapılırsa dışarıda iz olmaz; göğüs büyütme, liposuction gibi ameliyatlarda izler hem çok küçük, hem de dışarıdan görülmeyecek veya varolan katlantılarda kaldığı için ardında en az iz bırakan operasyonlardır. 

  BOTOKS YILAN ZEHRİDİR VE ASLINDA TEHLİKELİDİR 
  Botoks yılan zehri değildir. Clostrudium botulinum denen bir bakterinin toksininden elde edilen ilaçtır. Her ilaç gibi bu da doğru dozajda kullanılmaz ise tehlikelidir. Ayrıca botoks ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlanmış, daha sonra nörolojide kullanılmış, sonraları estetik amaçlı kullanılmaya başlanmış bir ilaçtır. Kaslardaki spazmları çözmek amacıyla kullanılan dozajı, estetik amaçlı kullanım dozajının çok üzerindedir. 

  LİPOSUCTİON İLE TÜM KİLOLARINIZDAN KURTULURSUNUZ 
  Liposuction hiçbir zaman kilo verme operasyonu olarak düşünülmemeli. Liposuction bir kontur düzeltme ameliyatı. En doğrusu da ideal kiloda olan bir bireyin bölgesel fazlalıklarını düzeltmek amacı ile uygulanması. 

  GENÇ YAŞTA BURUN AMELİYATI YAPILMAZ 
  18 yaş üstüne burun ameliyatı yapılabilir. Birinci olarak önemli olan burun, kemik ve kıkırdak yapılarının gelişiminin tamamlanmasının sağlanmış olmasıdır. İkinci ve daha önemli olan durum ise kişinin psikolojik gelişiminin böyle bir ameliyatı yaptırmak için yeterli seviyeye ulaşmasıdır. 

  YAĞ DOLGUSU OPERASYONLARINDA HASTALIK KAPMA RİSKİ VARDIR 
  Steril şartlara uyulmayan her türlü operasyonda hastalık kapma riski mümkün. Yağ dolgusunda bu oran diğer girişimlere göre bir fazlalık göstermez. Bu işlem de aynı diğer işlemler gibi belirlenmiş kriterlere uygun, steril ameliyathane koşullarında yapılmalı. 

  MEME BÜYÜTMEDE KULLANILAN PROTEZLER KANSER YAPABİLİR 
  Günümüzde kullanılan kaliteli implantlar kesinlikle kanserojen değil. En sık ve çok sayıda yapılan estetik ameliyatlardan biri olan silikon protezle meme büyütme operasyonunun başta ABD olmak üzere dünyada yapılan birçok çalışmada kansere sebebiyet verdiği saptanmamıştır. Münferit bir olay olarak bundan dört sene önce Fransız bir firma tarafından üretilen protezlerin iç dolum maddesinde kanserojen maddelere rastlanmış ve bu hastalara ulaşılıp değiştirmeleri sağlanmıştı. 

  YAZIN AMELİYAT OLUNMAZ 
  Dünya üzerinde birçok bölgede dört mevsim sıcak geçiyor. ABD’nin güney kesimi, Brezilya’nın birçok bölgesi hatta Dubai, hem sıcaklığın yıl boyunca yüksek olduğu hem de estetik operasyonların ortalamanın üzerinde seyrettiği yerlere güzel birer örnek. Gerekli tedbirler alınıp hasta iyi bir şekilde bilgilendirilir ise her mevsim operasyon yapılabilir. 

  KEPÇE KULAK OPERASYONLARI 18 YAŞ ALTI ÇOCUKLARA YAPILMAZ 
  Aksine küçük yaşta yapmak daha mantıklıdır. Kulak deformasyonları çoğunlukla doğumsal bozukluklardan kaynaklanıyor. Çocuğun psikolojik gelişimi açısından ilkokula başlamadan önce yapılması öneriliyor. Okulda arkadaşlarının alay etmesi sonucu psikolojik travmaya maruz kalmasını engellemek için okula başlamadan önce yapılması tavsiye ediliyor. Ancak şunu da eklemeliyim ki her yaşta yapılabilen bir ameliyat. 

  PLASTİK CERRAHLAR SADECE ESTETİK AMELİYATLAR YAPAR 
  Estetik cerrahi, plastik cerrahinin maksillofasiyal cerrahi, kraniofasiyal cerrahi, mikrocerrahi, el cerrahisi, travma cerrahisi, doğmalık bozuklukların cerrahisi, yanıklar, kanser cerrahisi gibi alt kollarından biridir. Plastik, estetik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı olan bir doktor bu konular ile ilgili operasyonları yapabilir. 

  Formsante – 2015 Temmuz sayısı
  Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz