Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetikte son trendler

  Estetikte son trendler

  -

  burun-estetigiEstetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni yöntemleri tüm ayrıntılarıyla sizler için derledik.

  ESTETİKTE YENİ MODA RAFİNE BURUNLAR!

  Burun iç bölgesinde yapılan düzeltmelerde yoğun olarak lazer uygulanıyor. Kıkırdak şekillendirmelerinde özel geliştirilmiş bilgisayar destekli lazerler kullanılıyor.

  “Örneğin çok yakın zamana kadar, burun bölgesi ameliyatları, uzun süren iyileşme süreçleri ve sosyal hayattan 7-10 günlük bir ayrılma gerektirmesi ile hastalar için zahmetli bir uygulama iken, burun içine daha çok hakim olunması ile burun tamponu uygulamasına son verilmesi, alçılama gerekmeyen birçok hastamıza burun alçısından kurtulması ile hastalarımızın operasyon sonrası konforu oldukça artmıştır. Artık burunda sadece düzeltilmeye ihtiyaç duyulan bölgelere yapılan minimal işlemler ile hem eskiden yapabildiğimiz tüm düzeltmeleri yapabiliyoruz hem de anatomiyi değiştirmediğimiz için sonuç çok daha doğal ve kalıcı olabiliyor. Öyle ki, ameliyat geçirmiş hastalarımız, bu işin uzmanı bir doktor tarafından muayene edildiklerinde dahi, ameliyat oldukları anlaşılamayabiliyor. Sadece gerekli yerlerin özenle düzenlenmesi ve travma oluşturulmaması ile travma sonrası oluşan şişmeler morarmalar da en aza indirilebiliyor. Ancak burada karıştırılmaması gereken, yine yapılan işlemin cerrahi ve kalıcı olduğu, fakat uzun tecrübeler sonucu işlemin rafine hale getirilmiş olmasından dolayı sonuçların daha doğal ve sürecin daha sıkıntısız olabilmesidir.”

  Özellikle son birkaç yılda yüz anatomisinin daha iyi anlaşılması ve hastalara yapılan cerrahi uygulamalar sonrası elde edilen sonucun zaman içinde değişebildiğinin görülmesi ile yüz estetiğine yönelik yaklaşımlar ciddi olarak yenilendi. Birkaç yıl öncesine kadar, cerrahi yaklaşım, organın tamamına yakın değiştirilmesi ile estetik bir görünüme ulaşmak iken, artık orijinal anatomik yapının korunarak, daha doğal ve kalıcı sonuçların elde edilmesi için çaba sarf ediliyor. Artık amaç kişi için yeni bir yüz yaratmak değil, gençlik döneminde sahip olduğu yüze yakın bir yüz yapmak… Yıllar içinde yapılan ameliyatların yakın ve uzak sonuçlarının görülmesi, yüz anatomisinin daha iyi öğrenilmesi ve geliştirilen yeni teknolojiler, artık daha kısa sürede daha az travma ile ve daha kalıcı estetik düzeltmeler yapılmasını sağlıyor. Biz de, son gelişeleri takip etmek amacıyla, estetikte yüz bölgesindeki yeni uygulamaları, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlar Dr. Hüseyin Güner ve Dr. Coşkun Taşcı’ya sorduk. Ayrıca göğüs esteğiğinde önemli bir yeni cerrahi teknik olan ‘memeyi kendi dokusuyla asma yöntemini de Doç. Dr. Erdem Tezel açıkladı.

  kulak-operasyonuKULAK OPERASYONU DA KOLAYLAŞTI
  “Kepçe kulakların düzeltilmesi de hastalarca en fazla talep gören estetik operasyonlardan. Kulak bölgesinde yapılan düzeltmeler sonrası hastalarımız, eskiden 15-30 gün bandaj kullanırlar, yaklaşık 10 gün banyo yapamazlardı ve önden ya da arkadan yapılan yaklaşıma bağlı olarak az ya da çok gizlenmesi gereken yara izleri oluşurdu. Zaman içinde anatominin tam olarak anlaşılması ve bu bölge ameliyatlarında yapılan geliştirmeler ve teknolojinin desteği ile artık sadece iğne deliklerinden ameliyatı yapabiliyoruz; kıkırdaklar gerektiğinde lazerle şekillendiriliyor. Hastalarımız hemen ertesi gün banyo yapabiliyorlar. Bandaj ve pansumana ihtiyaç duyulmuyor; hiçbir iz, ameliyat sonrası şişlik morluk oluşmuyor ve sonuçta daha doğal ve kalıcı sonuçlar yine çok çok az travma ile elde edilebiliyor.“

  - Advertisement -

  lazer-ile-goz-genclestirmeLAZER İLE GÖZ GENÇLEŞTİRME…
  Zaman içinde minimal cerrahi uygulamaların, gelişmiş lazer uygulamaları ile desteklenmesi ile artık çok daha az kesiler kullanarak ve mümkün olduğu kadar iz oluşturmadan, aynı sonuçların daha doğal ve kalıcı olarak elde edilmesi mümkün olabiliyor.

  “Özellikle alt ve üst göz kapağı deformasyonu oluşturan tüm sebepler, farklı lazerler yardımıyla düzeltilebiliyor. Torbalar ve kırışıklıklar, minimal cerrahi ve lazer desteği ile tedavi edilebiliyor. Hastalarımızın sosyal hayata dönüşü çok hızlı oluyor ve yapılan işlem anatomi ve deformasyonu oluşturan sebep ile uyumlu olduğu için, çok doğal sonuçlar elde ediliyor.

  Yüz gençleştirme denilince akla, oldukça zahmetli ve ağır işlemler süreci ve ameliyatlar gelirdi. Yine teknolojik gelişmeler ile artık aynı sonuçlar çok daha konforlu olarak ve sosyal hayattan uzaklaşmaya gerek olmadan elde edilebiliyor. Boyun ve gıdı bölgesindeki yağlar, özel lazerlerle sadece bir seansta eritilebiliyor; bu bölgeler ve yüz, yine bir seansta gerilebiliyor; eskiden sadece cerrahi operasyon sonrası sarkmalar giderilebilirken, uygun lazerler bilinçli olarak kullanıldığında, cilt kalitesi de arttırılabiliyor; kırışıklıklar, güneş ve yaşlılık lekeleri de yok edilebiliyor. Yine sadece bu işlem için geliştirilmiş özel lazerlerle, cilt ve cilt altı gerilebiliyor. Bu sayede istenildiğinde, alın bölgesi gerilip kaş kaldırılabiliyor. Yanak bölgesi gerginleştirilip, burun kenarından ağız köşesine giden oluk belirsizleştirilebiliyor.”

  KİŞİNİN KENDİ DOKUSUYLA MEME ASILIYOR

  Estetiğe olan ilgi her geçen gün artıyor. Kadınların yanı sıra erkeklerin de rağbet ettiği operasyonlarda son gelişme meme estetiğinden geldi. ‘Memeyi Kendi Dokusuyla Asma’ yöntemi, memenin doku sıkılığındaki azalma ve sarkma problemini minimal izle ve daha kalıcı olarak çözen bir yöntem olarak geliştirildi.

  meme-estetigi

  Yeni yöntem ile meme estetiği minimum iz ve daha kalıcı olarak gerçekleştiriliyor. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Tezel tarafından geliştirilen yöntem, dünyanın en prestijli tıp yayınlarından olan Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery dergisinde yayımlandı.

  ‘Memeyi Kendi Dokusuyla Asma’ yöntemiyle, memenin özellikle koltuk altına doğru yayılan kısmından yararlanılarak, meme dokusu hem yukarıya hem de içe doğru itiliyor; kendi üzerine katlanarak sıkılaştırılıyor ve dikleştiriliyor. Memeyi dik tutan kendi dokusu olduğundan ve memenin ağırlığını taşıyan kısım derinin altında kaldığından, çok daha az iz kalıyor. Bu yöntemle elde edilen sonuç önceki yöntemlere göre çok daha kalıcı oluyor. Özellikle yatar pozisyondayken memenin yanlara, koltuk altına doğru yayılması ve ayrık gözükmesi sorununa çok etkili bir çözüm getiriyor. Bu yöntemle meme, gerektiğinde küçültülebiliyor da. ‘Memeyi Kendi Dokusuyla Asma’ yöntemiyle, gerek genç hastalarda memenin yapısal doku gevşekliği, gerekse ilerleyen yaşlarda zamanın ve/veya emzirmenin etkisiyle karşılaşılan gevşeklik ve sarkma sorunları çözülebiliyor. Doğal bir sutyen etkisi yaratan yöntemle hastalar, iki hafta gibi kısa bir sürede günlük yaşantılarına dönebiliyorlar ve hatta yüzebiliyorlar.

  Tüm işlemler ‘mini’ hale geliyor

  Estetik Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ömer Alp, estetik cerrahideki son trendleri şu şekilde özetliyor:

  Doğru protezle minimum kesi
  Meme büyütme ameliyatlarında hastanın göğüs kafesi ve meme yapısına uygun protez tipi seçimi başarıyı çok büyük oranda etkiliyor ve hasta memnuniyetini arttırıyor. Günümüzde bu tip operasyonlar, mümkün olan en az kesi ile yapılabiliyor.

  Tek kesiyle göğüs ve karın
  Televizyonlarda gösterilen bazı uygulamalar şov amaçlı yapılabiliyor. Örneğin göbekten açılan bazı endoskobik uygulamalar, yalnızca serum fizyolojik tip protezlerde geçerli. Ancak genç yaşta doğum yapan, karın derisi elastikiyeti fazlasıyla azalmış ve bu nedenle göğüste sarkma ve içinin boşalması sonucu oluşmuş meme küçülmesi (atrofisi) olan kadınlarda dermalipektomi adı verilen karın germe ameliyatı ile aynı anda memede kesi yapmadan meme büyütme ve dikleştirme işlemi yapılabiliyor.

  Mini yüz germe
  Yüz germe ameliyatları günümüzde oldukça minimalize edilmiş durumda. Çok az kesi ile mini lifting tarzında uygulanıyor; yağ dolgusu, hazır dolgular ve botoks gibi işlemler ile takviye ediliyor. Tek başına boyun germe işlemi çok az uygulanıyor. Genellikle mini yüz germe işlemi tercih ediliyor. Boyun germe işlemi kesileri, kulak arkası ve saç içine gizlenerek yapılıp, boyun ön grup kaslarının pilike edilmesi ve özel deri altı bağ dokusunun liftingi şeklinde uygulanıyor. Bazen bu işlem sadece liposuction takviyesi ile birlikte de uygulanabilir. Boyun ve yüz konturunun bu şekilde sağlanması, kişiye oldukça güzel bir görüntü kazandırabilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz