Diğer
  Ana SayfaGüzellikEstetikte sonucu önceden görmek mümkün

  Estetikte sonucu önceden görmek mümkün

  -

  Estetik cerrahi geçirecek kişilerin en büyük endişelerinden biri de yapılacak operasyondan sonra görünümlerinin nasıl olacağı. 3D printerlarla uygulanan üç boyutlu simülasyonlar ise ameliyat sonrası elde edilecek görünümün en yakın halini ortaya koyarak hastaların içini rahatlatmaya yardımcı oluyor.

  1970lerden günümüze kadar gelişerek gelen üç boyutlu baskı teknolojisi, bilim ve tıbbın değişik alanlarında kullanılmasının ardından estetik cerrahi ve burun estetiğinde ameliyatın öncesi-sonrasını gösterecek simülasyon için gerçekçi sonuçlar elde etmeye yardımcı oluyor. Renkli 3D printer kullanarak yüz ve vücudun üç boyutlu maskelerini üreten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar, 3D baskı teknolojisini bu alanda kullanan ilk estetik cerrah… Estetik ve plastik cerrahide yeni bir boyut açmaya aday sistemle ilgili bilgi veren Op. Dr. Avşar, şimdiye kadar konuyla ilgili çeşitli çalışma ve girişimlerin söz konusu olduğunu fakat hiçbirinin gerçekçi anlamda bir sonuca ulaşmadığını dile getirerek şunları söylüyor: İki boyutlu photoshop ve üç boyutlu ekran simülasyonu önceki yıllarda burun estetiği ve estetik cerrahi operasyonlarında kullanılmasına rağmen derinlik hissi sağlayamıyordu. Hastalar sadece profil değil, aynı zamanda cepheden ve diğer tüm açılardan görünümlerini de görmek istiyordu. Bu konuda klasik kil veya balmumu heykeli ile belli bir aşamaya kadar sonuca ulaşmak mümkündü. Ancak kişisel beceri ve özel çalışma alanı, birtakım araç-gereç ve çok zaman gerektirdiğinden uğraşmak son derece zorlayıcıydı.

   

  Ameliyat sonrası maskeyle gösteriliyor

  - Advertisement -

  Yapılan uzun araştırma ve çalışmaların ardından üç boyutlu yazıcı teknolojisinin bu konuda en gerçekçi yol olduğuna karar verdiklerini belirten Op. Dr. Avşar, Renkli üç boyutlu yazıcı kullanarak yüz veya vücutta üç boyutlu maskelerin iki formatta hazırlanmasını sağladık. Böylece ameliyatı gerçekleştirecek doktor hastanın isteklerini daha gerçekçi veriler üzerinde değerlendirerek, kendi tekniği ile mümkün olan değişikleri hastası ile görüşebilir hale geldi diyor.

  Yöntem, ameliyat öncesi konsültasyon sırasında hastanın üç boyutlu tarayıcı teknolojisi ile taranmasıyla başlıyor. Yapılan taramanın ardından hasta cerraha ameliyat sonrası nasıl bir değişiklik istediğini anlatıyor. Böyle hasta ve doktor bir arada tasarım konusunda karar veriyor. Bu konuda karara varıldıktan sonra ameliyat öncesi ve sonrası görüntüler bilgisayar ortamında üç boyutlu programlar yardımıyla oluşturuluyor. Elde edilen görsel malzemeler üç boyutlu yazıcıya transfer edilerek renkli ve gerçek boyutta kişinin yüzey anatomisini maskeler halinde hastanın beğenisine sunuluyor.

   

  Hem hastaya hem cerraha yardımcı oluyor

  Çalışmanın esas amacının, ameliyat sonrası oluşacak şekli hastaya daha somut olarak sunabilmek olduğunu belirten Op. Dr. Yakup Avşar; Tabii ki bu çalışma hiçbir zaman ameliyat sonrası oluşacak şeklin garantisi değil ancak kişinin isteklerini önceden doktoruyla paylaşması ve ameliyatı yapacak cerrahın olasılıkları değerlendirmesinde büyük önem taşıyor. Ayrıca önceki sistemlerle karşılaştırıldığında üç boyutlu baskı teknolojisi daha yüksek hassaslıkla, ofis ortamında ve hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Sonuç olarak bu üstünlükler ameliyatın öncesi ve sonrasına dair üç boyutlu görüntüler sunarak, özellikle burun estetiği ve estetik cerrahi alanında büyük önem taşıyor diyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....