Diğer
  Ana SayfaGüzellikCilt BakımıEvde cilt bakımı yapanlar dikkat!

  Evde cilt bakımı yapanlar dikkat!

  -

  Hepimiz, evde olduğumuz şu dönemde, zamanında planlayıp da yapamadığımız birçok şeye vakit ayırabiliyoruz. Çoğu zaman avantaja döndürdüğümüz bu durumu, dezavantaja dönüştürme riskimiz de var.

  Özellikle yoğun çalışanlar, iş koşuşturmacasında erteledikleri cilt problemlerine, bu dönemde vakit ayrıma niyetiyle, bu konularla ilgili video izlemeye, blogları okumaya başladı. Pazarlama ve iletişim araçlarının gücü ve rekabeti ile, istediğimizden fazla bilgi ve alternatiflerine ulaşabiliyoruz. Peki ulaştıklarımız doğru bilgiler mi? Karantina döneminde cilt bakımının risklerine dikkat çeken ünlü Güzellik ve Kalıcı Makyaj Uzmanı Aylin Çetinkaya, kişileri aşağıdaki konularda dikkatli olmaları yönünde uyardı.

  Okumaktansa, daha çok izlemek kolay geldiği için, özellikle çeşitli kanallarda, reklamla önümüze çıkan şeyleri izliyoruz. Mesaj çoğunlukla cezbedici. ‘Şu ürünü kullandım çok memnunum’ u duyuyoruz.  Sadece ürünler değil, evde yapılan cilt bakım ve tedavi edici tarifler, maskeler anlatılıyor. ‘Evde cildime bunu yaptım, çok güzel oldu’ deniyor. Özellikle evde olduğumuz şu dönemde ev tarifleri, kolay erişilebilir ve yapılabilir olduğundan, hızlıca denenebiliyor. ‘Doğal zaten, ne zararı olabilir ki’, düşüncesi, denemek için harekete geçiriyor.

  ‘CİLT HASTALIĞINA KADAR GİDEBİLİR’

  Buradaki riskler; Bu ürünler kendi içinde bir takım asitler, kişiye göre değişken zararı olabilecek vitaminler, yağlar barındırabilir. Anlatılanla edinilenler arasında ürün kalite farklılıkları, tariflerden farklı sonuçlara ulaştırabilir. Bir ürünü, diğerine karıştırıp çırpmak şeklinde anlatılan ve elde edilen karışımlar, kimileri için zararlı maddeler içeren bir hale gelebiliyor. Bu karışımlar, reçeteli ürünlerde olan, herhangi bir teste tabii olmadan, direkt kullanmak üzere yapılıyor.  Bu ürünler kullanıldığında bir kişide olmayan bir etki, diğer kişide cilt reaksiyonu ve daha ilerisi, cilt hastalığına kadar gidebilir.

  ‘HER BİREYİN CİLT TİPİ FARKLI’

  Şu konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Her bireyin sadece cilt yapısının kuru, karma, yağlı, hassas, olgun olması ayrımının dışında değişkenlerimiz var. Yaş, cilt inceliği, cilt pigmentleri, cildinin maruz kaldığı serbest radikaller, genetik yatkınlıkları, daha önce cildine kullandığı ürün ya da yapılan uygulamalar, cilt problemleri, altta yatan, henüz cilt yüzeyine çıkmamış bir takım cilt rahatsızlıkları, beslenme şekli ve daha sayamadığım farklılıklar var. ‘Cilt tipim yağlı, sivilcelerime şu ürün iyi geldi’ diyen birine tepki olarak,  ‘Benim de cildim yağlı, benim de sivilce problemim var, ben de deneyeyim‘ dediğinizde, diğer değişkenleri atlamış oluyorsunuz.

  - Advertisement -

  ‘KARIŞIMLAR CİLDİNİZE UYGUN DEĞİLSE PROBLEM YARATIR’

  Dolayısıyla zararsız gibi görünen ürün, karışım, maske, krem ya da uygulamalar, eğer değişen bu farklılıklarınızdan dolayı sizin için uygun değilse, kısa vadede ya da uzun vadede sizi, cilt problemlerine götürebilir, ya da var olan probleminizi negatif yönde etkileyebilir. Aynı durum, tavsiye edilen ürünler için de geçerli. Kozmetik ürünlerin bir kısmı masum bir krem gibi görünse de, ihtiyacı olmayan ciltte kullanıldığında, cildi bambaşka bir hale getirebilecek, ciddi zarar verebilecek içeriklere sahip. Bunların en başında, peeling ürünleri, anti-aging ürünleri ve serumları sıralayabilirim.

  ‘CİLDİNİZİ RİSKE ATMAYIN’

  Benim tavsiyem; Eğer bir cilt probleminiz varsa; daha öncesinde dermatolojik muayene olmuş ve doktorunuzun verdiği ürünleri kullanıyorsanız, üzerine yeni duyduğunuz başka ürünler denemeyin. Eğer daha önce bu cilt problemleri ile ilgili muayene olmadıysanız, karantina bitimine işin uzmanına randevunuzu planlayın. Karantina sizi cildinize daha iyi bakmanız konusunda motive etsin evet ama, cildinizi riske atmayın!

  Yüze lazer epilasyon yapılır mı? Epilasyonla ilgili merak ettiğiniz her şey  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz