Diğer
  Ana SayfaHaberEvde maske yapımı çok araştırılıyor. Peki evdeki hangi malzeme koronavirüse karşı ne...

  Evde maske yapımı çok araştırılıyor. Peki evdeki hangi malzeme koronavirüse karşı ne kadar koruyor?

  -

  Dünyanın pek çok yerinde bilim insanları koronavirüse karşı (corona virüs) tam olarak koruma sağlamasa da maske ya da bir kumaş parçası ile yüzü korumayı öneriyor. Peki evdeki hangi malzeme ile koronavirüse karşı korunmayı artırabilecek maske hazırlanabilir? Evde maske yapmak istiyorsanız için evde bulunan malzemeler arasından hangisi koronavirüsten korunmak için ideal bilmeniz gerekir. İşte uzmanlardan öneriler…

  New York Times’ın haberine göre bilim insanları mikroskobik parçaların filtrelenmesine en iyi performansı gösterebilecek; hemen her evde bulunan malzemeleri araştırdılar. Fırın filtreleri, elektrikli süpürge torbaları,  600 iplikli yastık kılıfı, pazen pijamalar gibi ürünler araştırmadan en iyi skorları alan malzemeler oldu.

  Kağıt kahve filtreleri ise orta derecede koruma sağlıyor. Eşarplar, bandanalar en düşük puana sahip olan malzemeler, düşük koruma yüzdesine sahipler.

  Yukarıda bahsedilen malzemelerden herhangi birine sahip değilseniz, evde hangi malzeme ile maske yapabileceğinizi bulmak için, gözünüze kestirdiğiniz malzemeyi ışığa tutun. Işık testi ile malzemenin iyi bir filtre olup olmayacağını anlayabilirsiniz.

  Yakın zamanda ev yapımı maskeler üzerine çalışan Wake Forest Baptist Health’te anesteziyoloji birimi başkanı Dr. Scott Segal, “Parlak bir ışığa malzemeyi tutun. Işık malzemenin gözenekleri arasından kolayca geçiyorsa, lifleri görebiliyorsanız iyi bir seçenek değildir. Kalın yoğun dokumalı, daha kalın bir malzemeden eğer ışık geçmiyorsa, aradığınız malzeme odur.” diyor. 

  - Advertisement -

  Araştırmacılar, laboratuvar çalışmalarının maskede sızıntı veya boşluk olmadan mükemmel koşullar altında yapıldığını hatırlatmanın önemli olduğunu söylüyor. N95 maskesi olarak adlandırılan en iyi tıbbi maske, 0.3 mikron kadar küçük partiküllerin en az %95’ini filtreliyor. HVAC filtresi ise tek katmanda parçacıkların %89’unu, iki katmanla %94’ünü yakaladı. Bir fırın filtresi tek kat ile %75, ancak altı kat olduğunda ise %95 filtreledi.

  Yapılan araştırmalarda, 600 iplik sayılı yastık kılıfını iki katına çıkarıldığında sadece %22 filtreleme, dört katta ise yaklaşık %60 filtreleme oldu.

  Kalın yün iplikli atkı, iki katmanda parçacıkların %21’ini, dört katmanda ise %48,8’ini filtreledi.


   

  %100 pamuklu bandana ikiye katlandığında sadece %18,2, dört katmanda ise %19,5 filtreleme yaptı. En kötü skor bu materyale ait.

  Huni biçimindeki kahve filtreleri de test edildi. Bunlar %40 ile %50 filtrasyon gerçekleştirdi.

  Virginia Tech aerosol bilim insanı ve virüslerin iletiminde uzman olan Linsey Marr ise, “Koronavirüs yaklaşık 0.1 mikron olmasına rağmen, yaklaşık 0.2 ila birkaç yüz mikron arasında çeşitli boyutlarda yüzer. Çünkü insanlar virüsü çok fazla tuz, protein ve başka şeyler içeren solunum sıvısı damlacıkları ile saçarlar. Bence 0.3 mikron referans almak açısından yararlı çünkü minimum filtrasyon verimliliği için bu değer kullanılıyor olacak” diyor.

  KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ TÜM HABERLER

  https://formsante.com.tr/canli-koronavirus-corona-virus-haritasi-ulke-ulke-en-son-vaka-ve-olum-sayilari/  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz