Diğer
  Ana SayfaBebekEyvah, oğlum pipisiyle oynuyor!

  Eyvah, oğlum pipisiyle oynuyor!

  -

  Çocuğunuzun, cinsel organıyla oynadığını gördünüz… Ne yaparsınız? Ebeveynler için oldukça zor bir durum. Bir şey söylemeli mi, yoksa görmezden mi gelmeli? Çocuğun yaptığı mastürbasyonun altında çok farklı nedenler yatıyor olabilir. Anne-babanın ilgisizliği, genital bölgedeki yaralar, dar iç çamaşırları bunlardan yalnızca birkaçı..

  Cinsellik eğitimi ülkemizde en çok tartışılan konulardan. Ne zaman verilmeli, okulda verilmeli mi, verilmemeli mi? Oysa cinsel eğitim aslında çocuklukta başlıyor. Çünkü çocuklar daha minicikken, 2-3 yaşındayken cinselliği merak ediyor. Özellikle yuva döneminde cinsel farklılıklar miniklerin dikkatini çekiyor ve bunun üzerine çevrelerini soru yağmuruna tutuyorlar. Soru sormakla da kalmıyor, yaptıkları mastürbasyonla zaman zaman ebeveynlerini endişelendiriyorlar.

  Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, kız çocuklarının koltuğa, oyuncaklarına sürtünerek, erkek çocukların ise pipileriyle oynayarak ya da yetişkinlerin bacaklarına pipilerini sürterek mastürbasyon yaptıklarını söylüyor. Bunu gören anne-baba çoğu zaman paniğe kapılıyor ama Yeşilyurt, endişenin yersiz olduğunu söylüyor. Bu durumda sakin olmak, nedenleri araştırmak ve ona göre bir yaklaşım göstermek gerekiyor.

  SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALI? SÜNNET HAKKINDA MERAK EDİLEN HER ŞEY

  - Advertisement -

  GELİŞİMİN BİR PARÇASI

  Psikolog Yeşilyurt, eğitim seviyesi yüksek anne-babaların genellikle bunu çocuğun gelişiminin bir parçası olarak gördüğünü ve sorun etmediğini belirtiyor. Ancak sosyo-ekonomik seviye düştükçe ailelerin davranışı değişiyor. Sözkonusu olan kız çocuksa “bu kız büyüyünce yoldan çıkacak” diye kızıyor, pipisiyle oyanayan erkek çocuğa ise övgüler yağdırıyorlar.

  Yeşilyurt; bu konuda kız ve erkek çocuklara farklı davranmanın, kırıcı sözler sarf etmek veya azarlamanın çok yanlış olduğunu belirtiyor. Bu durumda takınılacak tavır ve verilecek eğitimin şeffaf olması gerekiyor. Çünkü çocuklar genellikle boş kaldıklarında, canları sıkıldığında mastürbasyon yapıyor. Çocuğun ilgisini başka yöne çekmek, onunla oyun oynamak, onu parka götürmek, birlikte resim yapmak veya şarkı söylemek çocuk için aslında sıradan bir oyun olan mastürbasyonu unutturuyor. Psikolog Yeşilyurt, çocukların beş nedenden dolayı mastürbasyona başvurduğunu söylüyor.

  Bu nedenle kendilerine başvuran ebeveynlere önce bu nedenleri anlatıyor ardından nasıl bir eğitim vereceklerini öğretiyorlar. Çocuklar en çok anne-babanın ilgisini çekmek amacıyla mastürbasyon yapıyor. Her ne kadar yaşları küçük de olsa çocuklar evde yaşanan gerginliği fark edebiliyor. Aileden birinin ölümü, anne veya babadan birini kaybetmek, boşanma, ayrılık gibi etkenler gerginliğe yol açıyor. Çocuk da bu durumda kabuğuna çekiliyor. Tesadüfen başlayıp, haz aldıkları mastürbasyon çocuklar için bir kaçış oluyor.

  BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ NASIL OLMALI? İŞTE AY AY UYKU DÜZENİ TABLOSU

  UZMAN YARDIMI ALABİLİRSİNİZ

  Ebeveynlerin ilgisizliği, çocukla oyun oynamamaları, çocuğun sorduğu soruları yanıtsız bırakmaları da çocuğun içine kapanmasına yol açan nedenlerden. Anne-baba ilgilendiğinde ise geç oluyor ve çocuk sürekli mastürbasyon yapan bir çocuk haline geliyor. Bu durumda mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekiyor.

  KAŞINTI NEDEN OLABİLİYOR

  Erkek olsun kız olsun çocuklarda genital bölgenin iyi temizlenmemesi, alerjik durumlar nedeniyle pişik, kaşıntı gibi sorunlara neden olabiliyor. Bazen de bu bölgede enfeksiyona bağlı yaralar ortaya çıkıyor. Çocuk da bu kaşıntıyı gidermek için cinsel organıyla oynuyor. Elbette bu durumda yapılacak ilk iş bir enfeksiyon veya çocuk hastalıkları uzmanına görünüp çocuğun tedavisini sağlamak. Tedaviden sonra çocuk daha az mastürbasyon yapıyor hale geliyor.

  KIYAFET SEÇİMİ MASTÜRBASYONA NEDEN OLABİLİYOR

  Çocuklarda kıyafet seçimi de mastürbasyona sebep olabiliyor. Dar iççamaşırı veya pantolon giydirmek bu konunun baş nedenlerinden. Anneler genellikle kız çocuklarına dar külotlu çorapları, erkek çocuklarına ise dar pantolonları yakıştırıyorlar. Ancak her ikisi için de bu sıkıntı yaratıyor. Uzmanlar, çocukların oyun çağı yaşlarında süslü ve alımlı giysiler yerine rahatça oynayabilecekleri, cinsel organlarını rahatsız etmeyen giysiler seçilmesinin altını çiziyor.

  Yetişkinlerin bazı davranışları ve bu davranış biçminde çocukları zorlaması da tepkiye ve inatlaşmaya yol açıyor. Örneğin uykusu gelmediği halde çocuğu uyumaya zorlamak, yemek istemediği halde zorla yedirmeye çalışmak, sevmediği, hoşlanmadığı kişilerin şakalarına, konuşma ve dokunmalarına izin vermesi konusunda ısrarcı olmak çocukları kızdırmaktan başka bir işe yaramıyor. Kendisine saygı duyulmadığını anlayan çocuk öfkesini bağırarak, eşyaları ve oyuncaklarını kırarak gösteriyor. Bazen de kendisini üzen bu durumdan kurtulmanın yolunu haz aldığını keşfettiği mastürbasyonla gideriyor.

  Çocuklardaki mastürbasyonun bir sebebi de tamamen aldığı hazzı devam ettirmek için. Çocuklar, cinsel organlarına dokunduklarında tesadüfen zevk aldıklarını keşfediyor. Bu zevki keşfettikten sonra da devam ettirmek istiyorlar. Eğer o sırada oyun oynamıyorlarsa, ilgilerini çeken başka bir şey yoksa mastürbasyon yapıyorlar. 2-3 yaşında ahlaki değerleri henüz oluşmadığı için de başkalarının yanında bunu yapmaktan çekinmiyorlar. Üzülüp sinirlendiklerinde, mutsuz olduklarında, ilgi görmediklerinde bunu bir kaçış olarak görüyorlar.

  Formsante arşivinden  3 YORUMLAR

  1. Merhaba bilginiz için teşekkürler. Benim oğlum 5 yasında sürekli pipisinde yada poposunda oyun oynarken bile yapıyor yani dikkati orda olmadığı halde yemekte parkta bile takıntı oldu resmen ? ne yapmalıyım neden yaptığını sorduğumda bilmiyorum diyor..

  2. 4 yaşındaki oğlum pipisiyle oynuyor işin ilginç yanı pipisi kalkıyor sanki ereksiyon halindeymiş gibi… Anormal bir durum mudur bu?….

  3. OĞLUM 4 YAŞINDA PİPİSİNİ OYNUYOR VE EREKSİYON HALİNDEYMİŞ GİBİ,HEMEN BANYOYA GÖTÜRÜP YIKATIYORUM,LİFİ SABUNLAYIP YIKAMASINI İSTİYORUM KAŞINTI OLUYOR DİYE KENDİSİNE YANLIŞ OLDUĞUNU KIRMADAN NZAİKÇE ANLATIYORUM,KIZIM DA ÖYLE YAPIYORDU KAŞINDIĞINDA YASTIKLA ZIPLAYARAK OYNUYORDU ANNESİ AYNI ŞEKİLDE BANYODA TEMİZLETİYORDU ÖYLECE KURTULDUK KIRMADAN NAZİKÇE UYARIYORUM DOĞRUMUDUR YANLIŞMIDIR BİLEMEM HERHANGİ BİR DR. GÖTÜRÜP TAVSİYE ALMADIK BU ŞEKİLDE OLAN AİLELER DEN ÖĞRENDİKLERİMİZİ YAPTIK İYİ GÜNLER ..

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz