Diğer
  Ana SayfaİlişkiFilm: Şüphe Senaryo: Siz

  Film: Şüphe Senaryo: Siz

  -

  Şüphe edilen için de zor bir durum değil mi?
  Sürekli ‘Neredesin?’ sorusu sorulan, e-postaları, telefonu karıştırılan için çok zor bir durum ortaya çıkıyor. Böyle durumlarda bazı danışanlarımız, ‘Bir şey yapmış olsam anlayacağım ama hiçbir şey yapmadım’ diye tepki gösteriyorlar. Ancak burada konuyu sadece şüphe edenin sorunu gibi değerlendirmemek, ilişkinin problemi olarak ele almak ve beraber çözmek olumlu sonuç veriyor. Çünkü bu durum var olan ilişkiden değil, o insanın kişilik yapısından veya aile geçmişinden kaynaklanıyor olabilir. Bu ilişkideki yakınlığı, paylaşımları, birlikte geçirilen keyifli vakitleri artırmak, ‘Bu bizim problemimiz, beraber çözmeye çalışalım’ bakış açısını getirmek çözümü kolaylaştırıyor.

  Akıllı cep telefonları, bilgisayarlar, sosyal ağlar ilişkilerde şüpheyi artırdı mı?
  Teknolojik gelişmeler sayesinde herkes ulaşılabilir durumda. Başkalarının benzer hikayelerini okumak ya da duymak insanın ‘Benim de başıma gelebilir mi?’ diye düşünmesine neden olabiliyor. Eş veya sevgili internetin başına oturduğu zaman diğer taraf tetikte olabiliyor. Ancak ilişki sağlamsa, eşlerin yakınlığı iyiyse bu düşünceler gelse de hemen gidiyor.

  Sadece şüphe bir ilişkinin sonunu getirebilir mi?
  Getirebilir ama ikincil bir neden olarak getirebilir. Eğer bir ilişki içinde şüphe var, taraflardan biri çok şüpheleniyor, hiçbir şekilde güvenemiyor, devam edemiyorsa bu ilişki ile ilgili başka bir sıkıntı olduğunu düşünmek gerekiyor. Bu çift yeterince yakın değildir, sorunlarını konuşamıyorlardır, taraflardan birinin kaygıları vardır ve diğeri farkında değildir. Bu durumlar zaten ilişkiyi bitirmeye götürebilir.

  eylul-2012-iliski-resim-4ŞÜPHE DUYAN İNSAN HANGİ HATALARI YAPIYOR?
  ● Sürekli şüpheleri ile ilgili düşünüyor, senaryolar kuruyor.
  ● Eşini, sevgilisini sık sık kontrol etme ihtiyacı hissediyor. Telefonunu, e-postalarını kontrol etme isteğini engelleyemiyor.
  ● Şüphe eden kişi ilişkinin dışında başka bir boyutta oluyor. Direkt söyleyemiyor ama dolaylı olarak laf sokmaya çalışıyor.
  ● Karşı tarafı daha çok eleştirmeye başlıyor.
  ● Bazen şüpheler o kadar artıyor ki ilişkiden kopuyor ve kendi dünyasında yaşamaya başlıyor.
  ● Şüphelerinin aksini ispatlamak ya da doğrulamak için dedektif tutabiliyor.

  Yaşayanlar anlatıyor

  - Advertisement -

  İtiraf ediyorum, ben bir şüpheciyim
  “Kendimi ne kadar kontrol etmeye çalışsam da şüphe etmeden duramıyorum. Erkek arkadaşımın cep telefonunu karıştırıyorum. Mail şifrelerini benden saklamıyor ama sık sık kontrol ettiğimi de bilmiyor. Telefonuna bir mesaj geldiği an yüreğim sıkışıyor. Her an tetikteyim. İçimi kemiren şüphenin boyutlarını bilmese de belli ettiğim kadarından bile rahatsız oluyor. Gelelim diğer konulara… Ofiste iki arkadaşım aralarında sessizce konuşurken benden bahsettiklerini düşünüyorum ve duymaya çalışıyorum. Birisi o gün bana biraz yapmacık gülümsese keyfinin yerinde olmadığına ikna olamıyorum, ‘Benimle ilgili bir şey duymuş olmalı’ diyorum. Annemler şehir dışındayken telefonlaştığımızda sesleri biraz keyifsiz gelse bir şeylerin ters gittiğinden hemen emin oluyorum ve ‘Ne oldu, doğru söyleyin?’ diye tutturuyorum. Geçenlerde ablam ‘Sen ruh hastasısın’ dedi. Üç gün konuşmadık. Onun saf olduğunu düşünüyorum çünkü sevgilisinin mail’lerine bakmanın çok saygısızca olduğunu söylüyor. Bir kadının bir erkeğe bu derece güvenebilmesi bana inanılmaz geliyor. Dışarıdan bakınca normal görünmediğini kabul ediyorum ama bir gün hiç beklemediğim anda aldatılmaktansa antenleri açık tutmayı tercih ediyorum.”
  Arzu, 36, İzmir

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz