Diğer
  Ana SayfaGüzellikFırçanızın ayarı kaçmasın

  Fırçanızın ayarı kaçmasın

  -

  Alın fırçanızı elinize ve başlayın tablonuzu boyamaya. Tuval yerine aynayı, boya yerine allığınızı kullanırsanız ortaya çıkacak resme siz bile şaşırabilirsiniz.

   

  Kadınlar makyaj yaparken renkli bir göz farı kullanmanın ya da parlak tonlarda ruj sürmenin dikkat çekici olduğunu düşünüyor. Oysa sürdüğünüz allığın tonu da dikkat çekmenizi sağlıyor. Makyaj uzmanları allığı doğru şekilde uygulamanın yüz şeklini bile değiştirme gücüne sahip olduğunu belirtiyor.

  Yüz şekline göre allık

  - Advertisement -

  Yuvarlak yüzü ince göstermek için: Allık fırçasını elmacık kemiklerinden başlayarak yukarıya, şakaklara doğru sürerseniz yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterirsiniz.

  İnce bir yüzü dolgun göstermek için: Yanaklarınızın ortasından başlayarak elmacık kemiklerine doğru allığınızı sürerseniz daha yuvarlak yüzlü görünebilirsiniz.

  Uzun bir yüzü daha kısa göstermek için: Allığınızı fırça yardımıyla elmacık kemiklerinden şakaklara doğru sürerken göz kapaklarınıza kadar çıkabilirsiniz. Gözlerde, yanaklarda ve çenede aynı tonu kullanmak yüzünüzü daha kısa göstermenize yardımcı olur.

  Kare şeklindeki yüzü daha yumuşak göstermek için: Elmacık kemiklerinden başlayarak aşağıya yanaklara doğru allığınızı sürebilirsiniz. Daha sonra ince bir fırçayla açık tonda bir allığı şakaklara doğru bir çerçeve şeklinde uygulayabilirsiniz.

  Daha çıkık elmacık kemikleri için: Ten renginizden iki ton daha koyu bir allığı elmacık kemiklerinize sürebilirsiniz. Tam elmacık kemiklerinizin üzerine ise aydınlatıcı bir ürün kullanırsanız elmacık kemikleriniz olduğundan daha belirgin görünecektir.

   

  Allık sürmenin altın kuralları

  Ten renginize uygun allık seçmek daha sağlıklı görünmenize de yardımcı olur. Bu nedenle allık rengi seçerken açık tenliler pembe tonlarını, buğday tenliler şeftali tonlarını ve esmerler de kiremit tonlarını tercih etmeli.

  Allık seçiminde krem allıklar hem sürülmeleri kolay olduğu hem de daha doğal durdukları için tercih edilebilir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olanlar tercihini krem allıklardan yana kullanabilir. Fakat yağlı cilt yapınız varsa krem allığın renk tonu solar ve sizi olduğunuzdan daha solgun gösterir. Bu nedenle yağlı cilt yapısına sahip olanlar toz allıkları tercih etmeli.

  Allık sürmeye yanaklarınızın en üst tarafından yani elmacık kemiklerinizden başlamalısınız. Eğer doğru noktayı bulmakta zorlanıyorsanız allığı sürerken gülümseyin böylece süreceğiniz alan ortaya çıkar.

   

  Allık fırçası seçerken

  Allık fırçası seçerken diğer fırçalara oranla daha büyük olmasına dikkat etmek gerekiyor. Allık fırçaları uç kesimine göre şekillendiriliyor. Klasik uçlu fırçaların kıl kesimi yuvarlak ve kılları bol oluyor. Sapları uzun ve yaygın olarak kullanılıyor. Bizote uçlu fırçaların fırça kısmı yassı oluyor. Özellikle yoğun allık uygulamaları için ideal. Düz uçluların ise kıları kısa ve düz kesimli oluyor. Nokta vuruşlu allık uygulamalarında kullanılabiliyor.

  Bronzlaşmış bir tene makyaj uygulayacaksanız ağır bir makyajdan uzak durmalısınız. Daha sade ve doğal tonlarda makyaj yapmalı ve en önemli kurtarıcınızın allıklar olduğunu da unutmamalısınız. Allık renginiz ve sürme şekliniz nasıl görüneceğinizin en önemli ayrıntısıdır.

   

  Nilgün YILDIZ

  Formsanté Dergisi Kasım 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz