Fırçanızın ayarı kaçmasın

kasim-2011-makyaj-1-resim-1

Alın fırçanızı elinize ve başlayın tablonuzu boyamaya. Tuval yerine aynayı, boya yerine allığınızı kullanırsanız ortaya çıkacak resme siz bile şaşırabilirsiniz.

Kadınlar makyaj yaparken renkli bir göz farı kullanmanın ya da parlak tonlarda ruj sürmenin dikkat çekici olduğunu düşünüyor. Oysa sürdüğünüz allığın tonu da dikkat çekmenizi sağlıyor. Makyaj uzmanları allığı doğru şekilde uygulamanın yüz şeklini bile değiştirme gücüne sahip olduğunu belirtiyor.

Yüz şekline göre allık
Yuvarlak yüzü ince göstermek için: Allık fırçasını elmacık kemiklerinden başlayarak yukarıya, şakaklara doğru sürerseniz yüzünüzü olduğundan daha uzun gösterirsiniz.
İnce bir yüzü dolgun göstermek için: Yanaklarınızın ortasından başlayarak elmacık kemiklerine doğru allığınızı sürerseniz daha yuvarlak yüzlü görünebilirsiniz.
Uzun bir yüzü daha kısa göstermek için: Allığınızı fırça yardımıyla elmacık kemiklerinden şakaklara doğru sürerken göz kapaklarınıza kadar çıkabilirsiniz. Gözlerde, yanaklarda ve çenede aynı tonu kullanmak yüzünüzü daha kısa göstermenize yardımcı olur.
Kare şeklindeki yüzü daha yumuşak göstermek için: Elmacık kemiklerinden başlayarak aşağıya yanaklara doğru allığınızı sürebilirsiniz. Daha sonra ince bir fırçayla açık tonda bir allığı şakaklara doğru bir çerçeve şeklinde uygulayabilirsiniz.
Daha çıkık elmacık kemikleri için: Ten renginizden iki ton daha koyu bir allığı elmacık kemiklerinize sürebilirsiniz. Tam elmacık kemiklerinizin üzerine ise aydınlatıcı bir ürün kullanırsanız elmacık kemikleriniz olduğundan daha belirgin görünecektir.

Allık sürmenin altın kuralları
■ Ten renginize uygun allık seçmek daha sağlıklı görünmenize de yardımcı olur. Bu nedenle allık rengi seçerken açık tenliler pembe tonlarını, buğday tenliler şeftali tonlarını ve esmerler de kiremit tonlarını tercih etmeli.
■ Allık seçiminde krem allıklar hem sürülmeleri kolay olduğu hem de daha doğal durdukları için tercih edilebilir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olanlar tercihini krem allıklardan yana kullanabilir. Fakat yağlı cilt yapınız varsa krem allığın renk tonu solar ve sizi olduğunuzdan daha solgun gösterir. Bu nedenle yağlı cilt yapısına sahip olanlar toz allıkları tercih etmeli.
■ Allık sürmeye yanaklarınızın en üst tarafından yani elmacık kemiklerinizden başlamalısınız. Eğer doğru noktayı bulmakta zorlanıyorsanız allığı sürerken gülümseyin böylece süreceğiniz alan ortaya çıkar. Devamı diğer sayfada

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here