Diğer
  Ana SayfaFitnessFitness dünyasında neler oluyor?

  Fitness dünyasında neler oluyor?

  -

  Adeta fitness’ın köklerine dönüşün yaşandığı bu yıl, en az ekipmanla en etkili sonucu almaya yönelik yüksek yoğunluklu klasik antrenman sistemleri öne çıkıyor. Teknolojik aletler, sistemler de hız kesmeden yenilikler sunarak forma girmek isteyenlere hizmet ediyor. İşte yeni derslerden ürünlere 2013’ün gözdeleri….

  DÜNYADA FITNESS TRENDLERİ

  Eski artık yeni!
  American College of Sports Medicine’ın (ACSM) dünya çapında spor profesyonelleri arasında yaptığı araştırma 2013’te fitness trendlerinde eskiye dönüş yaşandığını ortaya koyuyor. Body weight training (kendi vücut ağırlığıyla yapılan antrenmanlar) bu yıl büyük bir ivme kazanarak trendlerin sıralandığı listeye ilk defa girerek üçüncü sıraya yerleşti. Mekik, şınav, plank, squat, lunge gibi vücut ağırlığı kullanılarak yapılan fitness’ın temel egzersizlerine dönüşün nedenleri uzmanlarca iki etkene bağlanıyor: Birincisi zaman içerisinde bu temel antrenman sistemi fit kalma noktasında kendini kanıtladı. İkinci neden ise ekonomik kaygılar. Tüm dünyada insanlar ekonomik krizle birlikte harcamalarını kısmak zorunda kaldı. Minimal ekipmanla, evde de yapılabilen bu antrenman sistemi ise oldukça ekonomik. Listede dikkat çeken bir başka nokta çocuk obezitesine ve daha ileri yaş grubundakilere yönelik programların yaygınlaşması. Obezite çocuklar arasında bile epidemik bir şekilde yaygınlaşırken, dünya nüfusu gittikçe yaşlanıyor. Bu da fitness endüstrisinin bu iki alana yönelik faaliyetlerini artırıyor.

  ACSM’nin top 10 listesi şöyle sıralanıyor:
  1- Eğitimli ve sertifikalı, deneyimli fitness profesyonelleri
  2- Dayanıklılık egzersizleri
  3- Body weight training
  4- Çocuk obezitesine yönelik programlar
  5- Egzersiz ve diyeti birleştiren programlar
  6- İleri yaştaki kişiler için fitness programları
  7- Personal training (kişisel fitness eğitmeni ile antrenman)
  8- Fonksiyonel fitness antrenmanları
  9- Core (merkez) training
  10- Küçük gruplarla personal training

  - Advertisement -

  Fizik değiştirmek en önemli trend
  “Yeni yılda en önemli şey fizik değiştirmek olacak“ diyen Sports International CEO’su Orhan Koral, 2013’te öne çıkan trendleri şöyle özetliyor: “Kişiler kendi fiziklerinden sıkılıyor. Bunun için giyimlerinden saçlarına kadar pek çok değişiklik yapıyorlar. Estetik ameliyatlar ile fizik değiştirmenin yanı sıra artık her şeyin daha doğal olanının istendiği bir çağa girdik. Sporla fizik değiştirilebileceği ise yeni keşfedildi. Daha kaslı karınlar, daha geniş omuzlar, ince beller, farklı göğüs bedenleri, kalça ölçüleri gibi fiziksel dönüşümün ancak sporla doğal göründüğü şimdilerde anlaşıldı. Bu sebeple dayanıklılık ve direnç antrenmanlarına da daha fazla ilgi olacak gibi görünüyor. Zamanı daha verimli değerlendirmek ve kısa sürede sonuç aldırmak için Cross Fit tarzında, yüksek yoğunluklu interval egzersizlerine yönelim artacak.”
  Yapılan araştırmaların kuşaklar arası spor yapma algısı ve isteğinin farklı ihtiyaçlardan kaynaklandığını gösterdiğini söyleyen Koral, “Y kuşağı formda kalmak ve gücünü korumak için spor yaparken, X kuşağı kilo kontrolü ve kas inşası ile daha çok meşgul. Tabii sporu sıkılmadan eğlenerek yapmak da en önemli ihtiyaçlardan biri” diyor.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz