Diğer
  Ana SayfaFitnessFitness dünyasının ilham perileri

  Fitness dünyasının ilham perileri

  -

  Kusursuza yakın, sıkı ve fit bir görünüme kavuşmak için fitness gurularından ilham almaya ne dersiniz? Sizi egzersize teşvik edip, düzenli beslenmenizi sağlayacak sıkı ve kaslı vücutları, tüm kadınları muhteşem bir vücuda sahip olmak için harekete geçirecek cinsten… Spor dünyasının en iyilerinden sayılabilecek beş kadının hikayelerine ortak olup daha yakından tanıyalım!

   

   

   

  - Advertisement -

   

  Hepsinin ortak bir sevgisi var: Spor! Mesleklerine tutkuyla bağlı bu beş kadın sağlıklı yaşam ve iyi bir vücut için varlarını yoklarını ortaya koyuyor ve işlerini büyük bir aşkla yapıyor. Üstelik aralarında son zamanlarda spor faaliyetlerinde sıkça rastladığımız bir Türk kadını da var. 

  GÖKÇEN ARIKAN 
  1981 doğumlu ve iki çocuk annesi Gökçen Arıkan altı yıldır kişisel eğitmenlik yapıyor. Anadolu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu olan başarılı eğitmen, üniversite eğitiminin dışında National Power Training Institute’da Stott Pilates’te birden fazla eğitim aldı. Pilates, Stretching, Bosu Balance Training, Kinesis, Power Plate, Reebok Core Board, Yoga Fit, Cardio Kickbox gibi branşlarda uzmanlaşmış Arıkan, sporun hayatın her evresinde yer almasından yana… Aynı zamanda Nike Training Club eğitmeni olan Arıkan, kusursuz kaslarıyla egzersize başlamanız ve kendinizi baştan aşağıya değiştirmeniz için en iyi ilham kaynağı sporcu kadınlardan biri… 
  Instagram: @gokcenarikan 

  NICOLE WINHOFFER 
  Filipinli bir annenin ve Alman bir babanın kızı olan New York doğumlu Nicole Winhoffer, tercihini kişisel eğitmen olmaktan değil dans ve fitnesstan yana kullanan bir fitness modeli. Aynı zamanda 2014’ün sonlarında Adidas by Stella McCartney’nin global elçileri arasında yerini aldı. Evreni olduğu gibi kabul etmenin ve kendine güvenmenin kendisini bulmada önemli rol oynadığını belirten model, 2010-2014 yılları arasında dünyaca ünlü pop yıldızı Madonna ile Hard Candy Fitness’ta Addicted to Sweat programının direktörlüğünü yaptı. Koreografilerinin ve fitness egzersizlerinin ilhamını müzik, moda, sanat ve popüler kültürden aldığını belirten Nicole Winhoffer, egzersizin ve büyük tutkuyla bağlı olduğu dansın kendini en iyi ifade etme biçimi olduğunu belirtiyor. 
  Instagram: @nicolewinhoffer

  AMANDA BISK 
  Egzersiz ve spor bilimlerinden mezun olduktan sonra eğitimini yoga ve crossfit koçluğu, egzersiz rehabilitasyonu gibi alanlarla destekleyen Amanda Bisk, hayatının 2011 yılında değişmeye başladığını belirtiyor. Küçüklüğünden beri enerji dolu ve yerinde duramayan bir yapıya sahip olan eğitmen, hayatı boyunca üç faktörü benimsediğini söylüyor: Öğrenmek, yol göstermek ve sevmek… Bisk, egzersiz yaparken bir yandan da yenilen yiyeceklerin neye iyi geldiğini bilmek, içinde hangi vitamin ve minerallerin bulunduğunu öğrenmek gerektiğine dikkat çekiyor. Günlük hayatın her evresinde hareket etmenin temel prensiplerden biri olduğunu savunan Bisk, araba sürmek yerine yürümenin ya da bisiklet kullanmanın ya da arkadaşlarla kafede oturmak yerine parkta yarım saatlik bir yoga seansı yapmanın çok daha yararlı olacağına inanıyor. 
  Instagram: @amandabisk

  KIRSTY GODSO 
  Yeni Zelandalı Kirsty Godso, NTC (Nike Training Club) etkinliklerinin en aktif isimlerinden biri. Yüksek yoğunluklu antrenman derslerine odaklanan Godso, bu alanda sınırlarını zorlamaya devam ediyor. İnce ama bir o kadar da fit vücudu ve güzelliğiyle herkesi kendine hayran bırakan Kirsty Godso, egzersiz yapmak için her gün aynı tempoda ilerlemenin zorunlu olmadığını söylüyor. Bir gün ağırlık çalışması yapıldıysa, diğer bir gün daha hafif şekilde ilerleyerek pilates ya da yogaya yönelinebileceğine dikkat çekiyor. Ayrıca egzersiz yapmak için yeterli motivasyonu bulamayanlara Kirsty Godso’dan mesaj var: “Tek başınıza egzersiz yapmak zorunda değilsiniz. Bahaneler üretmek yerine birlikte spor yapacağınız arkadaşlar edinip, egzersizi daha zevkli hale getirebilirsiniz. Egzersizin sonunda kendinizi çok daha iyi hissedeceğinize inanıp, işe koyulun.” 
  Instagram: @kirstygodso 

  KAYLA ITSINES 
  2008 yılında Australian Institute of Fitness’da aldığı eğitimi tamamlayarak kendini kadın danışanlarına adayan Kayla Itsines, internet sitesinde yer verdiği 12 haftalık online program ile mükemmel vücuda ulaşmanızı sağlıyor. Kadınların genelde bacak, kol ve karın bölgelerinden yana şikayet ettiklerini ve kendisinin de bunun üzerine çalıştığını belirten eğitmen, kişinin hayalindeki vücuda kavuşmasının düzenli egzersizle birlikte uygulanan özel beslenme kurallarından geçtiğine dikkat çekiyor. Geçmiş yıllarında “Ne olmak istediğimi bilmiyordum ama insanlara yardım etmek istiyordum. Artık fitness benim tek tutkum ve kadınlara bu yönde yardımcı olmak istiyorum” diyen Itsines, Instagram hesabında danışanlarının 12 haftalık değişimini paylaşarak başarısını da kanıtlıyor. 
  Instagram: @kayla_itsines

  Formsante – 2015 Ağustos sayısı
  Elif Gürsoy

   

   

   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz