Diğer
  Ana SayfaFitnessFitness motivasyonunu ateşleyecek 20 öneri

  Fitness motivasyonunu ateşleyecek 20 öneri

  -

  Kış sezonuna yavaş yavaş girmeye başladığımız şu günlerde fitness konusunda biraz motivasyona ihtiyacınız olabilir!

  Hazırlayan: Elif Gürsoy

  Mevsim ve birtakım yaşam standartları değiştikçe sporla aranıza kara kediler girmiş olabilir. Tatilden dönmek, okulların açılması ya da tekrar evde vakit geçirme gibi durumlar fitness programınızı biraz sekteye uğrattıysa panik yok, biz buradayız! Sıraladığımız önerilere göz attıktan sonra “sporda yepyeni bir sayfa açıyorum!” diyeceğinizden eminiz!

  FİTNESS MOTİVASYONUNUZU ATEŞLEYECEK 20 ÖNERİ

  İLHAM BEKLEMEYİN…

  Hareket etmeye başlamak için size bir şeylerin iyi hissettirmesini beklemeyin. Gerekirse kendi motivasyonunuzu kendiniz yaratın. Uygulayacağınız antrenman programı sonucunda ne kadar iyi hissedeceğinizi ve size nasıl olumlu şekilde hissettireceğini düşünün. Bazen düşünmeden attığınız tek bir adım ile her zamankinden daha verimli sonuçlar yakalayabilirsiniz. Kendinizi zorlamadan, sıkmadan, mecbur hissetmeden sadece ‘gerçekten’ istediğiniz için egzersiz yapın!

  - Advertisement -

  FAVORİ ŞARKILAR

  En sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste yapın. Egzersiz boyunca sadece onları dinleyin. Size her koşulda kendinizi iyi hissettirecek, motive olmanızı sağlayacak parçalarla antrenmanınız ne olursa olsun daha eğlenceli ve keyifli hale getirebilirsiniz.

  ODAKLANILAN HEDEFLER

  Bu başlık altında verebileceğimiz en iyi öneri ‘kendinizin en iyisi olmak’. Kendinizden başkasını hedef almadan, başkasıyla yarışmadan, kıyaslamadan ileriye gitmek her zaman en doğrusu. Bedeninizin ve ruhunuzun geleceği en iyi nokta zaten hedefe varmanızda doğru yolu gösterecek. Hedefinizin ne olduğunu bilmek ve buna göre yola çıkmak iste yapabileceğiniz en iyi şey.

  KALIPLARI UNUTUN

  Vücudunuzun şekli, yapısı ne ise olduğunuz gibi çok güzelsiniz! Egzersizi ulaşmak istediğiniz hedefler dışında sağlıklı yaşam odaklı uyguladığınızda işlerin aslında lehine gideceğini göreceksiniz. Bedeninizden şikayet etmeden, bacağım biraz daha ince olsaydı, belim çok kalın vb. gibi cümleleri kurmadığınızda hem fitness rutinlerinizde hem de ruhunuzda daha çok olumlu etkiyle karşılaşacağınızın garantisini verebiliriz. Diyeceğimiz o ki işe ilk önce kendinizi sevmekten başlayın!

  DAHA İYİ UYKU

  İşte ya da evde sürekli oturduğunuzu bir düşünün… Bu, harcayamadığınız enerji size gece uykunuzda kalitesiz etkilerle geri dönecek demek! Yani uykusuzluk, yani bölünen uyku ya da uykuya zamanında dalamamalar olarak… Düzenli egzersiz yaptığınızda harcadığınız enerji ve erişebildiğiniz yorgunluk seviyesi size her zaman kaliteli bir uyku düzeni sağlayacak!

  SEZONLARI UMURSAMAYIN

  Sadece yaz sezonu için spor yapmaktan vazgeçmeyelim mi artık? Kendimizi her daim iyi hissetmek için bir şeyleri düzenli yapmamız gerektiğinin artık farkında değil miyiz? İlkbahar sezonunda spor yapmaya başlayıp çabucak forma girmenin derdinde olunduğu sürece ne sağlıktan ne de iyi bir beden-ruh ikilisinden bahsedebiliriz. Bu konuda hemfikir olduğumuzu düşünüyoruz…

  UZMANINDAN DESTEK

  Sosyal medya mecraları, aplikasyonlar, video kanalları… Uzman görüşü alıp sağlıklı şekilde ilerlemek elinizde! Hatta tercihen birebir çalışabileceğinizi düşündüğünüz eğitmenler ile motive kaldığınız süreyi sürekli hale getirebilirsiniz. Ekipmanlarınızı hazırlayın ve telefonun karşısında geçin, artık her şey teknolojik. Yeter ki isteyin!

  ÖVGÜLERDEN GELEN GÜÇ

  Düzenli egzersiz yaptığınızda aldığınız geri bildirimleri bir düşünün. ‘Ne kadar iyi görünüyorsun…’ gibi! Bunları duymak sizi bir sonraki antrenmanınıza daha çok odaklanmanızı sağlayacak ve keyifle egzersiz yapmaya devam edeceksiniz.

  ZORLA DEĞİL, SEVEREK…

  Bir şey severek yaptığınızda sonuçlarının ne kadar olumlu olacağınız tekrar hatırlatalım. Spor için da aynı durum geçerli, zorunda hissettiğiniz için değil, gerçekten size iyi geldiğini düşündüğünüz ve hissettikleriniz için yapın. Çünkü zoraki yaptığınız spor, ne olursa olsun bir süre sonra hüsranla sonuçlanacak…

  ÖDÜLLENİN, ÖDÜLLENDİRİN!

  Sizi motive edecek şeyler arasında kendinize yapacağınız bir ‘iyilik’ de olmalı. Yani küçük ya da büyük fitness başarılarınızı ödüllendirin, ödüllendirin ki sonraki süreçler için yeterli enerjiyi yeniden hissedebilin! Bu kimi zaman yemekte bir kaçamak günü bile olabilir! Ya da uzun zamandır satın almak istediğiniz bir elbise bile…

  ‘BENİM ZAMANIM’

  Bakış açısını biraz değiştirelim ve farklı bir pencereden bakalım duruma… fitness antrenmanınız yapmanız gereken bir spor olarak değil de kendinize ayıracağınız bir zaman dilimi olarak düşünün. Kim bilir belki bu süre içinde pilates, yoga, fitness canınız ne isterse onu yapabilirsiniz… Kendinize ayırdığınız zamanda yaptığınız aktivite ne olursa olsun belki de de düşünmeniz gereken şeylere daha çok odaklanıp, farklı vizyonlara sahip olabilirsiniz.

  BİR DOST…

  Tek başınıza spor yapmakyan hoşlanmıyorsanız sevdiğiniz ve iyi vakit geçirdiğiniz bir arkadaşınızı da işin içine dahil edin. Böylece hem kendiniz hem de onun için bir iyilik yapmış olursunuz. İş ya da günlük yaşam tempolarına uygun şekilde farklı antrenmanlardan oluşan haftalık programlar oluşturup daha planlı şekilde ilerleyebilirsiniz.

  BEDENİNİZİ DİNLEYİN

  Hem dinleyin hem de gözlemleyin… Eminiz ki egzersiz yaptığınız ya da yapmadığınız süre içinde size bir şeyler söylüyordur. Hızlı ve yoğun bir tempoda gidiyorsanız, birtakım işaretlerler aslında yavaşlamanız gerektiğini ya da tam tersi olarak sınırlarınızı daha çok zorlayabileceğinizi göstererek gücünüzün farkına varmasını istiyordur.

  SOSYAL ÇEVRENİZİ GÜNCELLEYİN

  Siz düzenli egzersiz yaptıkça çevrenizdekiler de sizden feyz alacak, aynı zamanda siz de başka sosyal çevreler yarattıkça sporla olan ilişkinizi daha da kuvvetlendireceksiniz.

  BAHANE Mİ? O DA NE?

  Lütfen artık bahanelerin bir ilüzyondan ibaret olduğunu anlayalım… Çok acil ya da önemli sebepler olmadığı sürece onlar aslında yoklar ve olmamalılar da… Çünkü hiçbir şey size kendinizi iyi hissettirecek, bedeninize ve ruhunuza değer katacak birkaç dakikadan önemli olmamalı! Egzersiz tamamsa siz de tamamsınız! Yeter ki planlı olun, düzeni ve rutini oluşturun, önceliklerinizi oluşturup harekete geçin.

  ALIŞVERİŞE SPORTİF BAKIŞ AÇISI

  Sporun bir yaşam biçiminiz olduğunu varsayıyoruz ve arttırıyoruz! Yaşamınızın çoğunluğunda sporla uğraşan bireyler olarak sportif stilinizi de oluşturun. Sezonun gözde ürünlerine göz atın, giyinin kuşanın! Kendinizi içinde bir sporcu gibi hissedeceğiniz tercihler yapın ve sonra farkı görün!

  GELİŞİM TAKİBİ…

  Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak gelişiminizi takip etmeyi unutmayın. Ne kadar süre içinde nasıl bir yol aldığınızı, sonuçları sürekli gözlemleyin. Tartıya çıkıp bugün ne kadar kilo vermişimdir demenizden bahsetmiyoruz! Sportif olarak uyguladığınız aktivitelerin size daha çok motivasyon vermesi ve katkı sağlaması açısından gelişim takibi yapmanız şiddetle önerilir!

  RUTİNİN DIŞINA ÇIKMAK

  Kendi düzeninizde ilerlerken sınırların dışına çıkmaktan korkmayın, daha önce denemediğiniz spor dalları da bir şansı hak ediyor! Daha önce hiç
  boks yapmadıysanız deneyin ya da hiç koşmadıysanız ufak ufak koşmaya çalışın! Belki yeni bir favori alan yaratacaksınız, belki de kendinizde daha önce fark etmediğiniz yönleri göreceksiniz. E sevmezseniz de zorla devam etmeyeceksiniz…

  KÖTÜ BESLENME ALIŞKANLIKLARINA ELVEDA

  Sporcu beslenmesiyle gündelik yaşamdaki sağlıklı beslenmeyi bir noktada birbirinden ayırmak gerekiyor. Çünkü harcanılan enerjiye uygun şekilde beslendiğinizde performansınız da olumlu şekilde etkileniyor. Yaptığınız aktiviteler uygun şekilde, kötü beslenme alışkanlıklarından uzak durarak sporcu disiplinine sahip olarak daha iyi motive olabilirsiniz.

  ARADA BİR KAÇAMAK

  Sürekli olmadığı sürece bir zarar gelmez… Aksine arada bir yapacağınız tatlı ya da en sevdiğiniz yemekle ilgili kaçamaklar iyi bile gelebilir. Ancak dengeyi her zaman iyi kurmak gerektiğini hatırlatalım. Kaçamak günlerinin sayısı fazla olursa bir şeyler sizin için yolunda gitmeyecek demektir!

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz