Flamingo testi: Tek ayak üzerinde 10 saniye duramıyorsanız sağlık sorununuz olabilir

0

Brezilyalı uzmanların araştırmasına göre 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde dengede duramamak sağlığınızla ilgili kötüye işaret… Peki, araştırma neler söylüyor? Birlikte bakalım…

Daily Mail’de yer alan habere göre yaşları 50 ile 75 arasında değişen 2 bin kişiyi izleyen Brezilyalı uzmanlar, flamingo testini tamamlayamayan gönüllülerin, testi kolaylıkla geçenlere kıyasla erken ölme olasılığının yüzde 84 daha fazla olduğunu buldu.

Brezilya’daki araştırmacılara göre ‘Flamingo’ egzersizini tamamlayamayanların erken ölüm olasılığı yapabilenlere göre neredeyse iki kat daha fazla olduğunu buldu.

Haberde şu bilgiler var: Yaşları 50 ile 75 arasında değişen 1.700’den fazla katılımcı, herhangi bir destek olmadan 10 saniye boyunca tek ayak üzerinde durmak da dahil olmak üzere çeşitli fitness testlerine tabi tutuldu. Bu, bir ayağın önünü diğer alt bacağın arkasına yerleştirmeyi, kolları yanlarda tutarken ve dümdüz ileriye bakmayı içeriyordu.

Rio de Janeiro’daki CLINIMEX Egzersiz Tıbbı Kliniğinde araştırmacılar tarafından yürütülen ve her bir katılımcının ortalama yedi yıl boyunca izlendiği çalışma süresince 123 kişi hayatını kaybetti.

British Journal of Sports Medicine’de yayınlanan sonuçlar, tek ayak üzerinde 10 saniye desteksiz duramayanların herhangi bir nedenle ölme olasılığının yüzde 84 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ancak baş araştırmacı Dr Claudio Gil Araujo, günlük yaşam için iyi düzeyde dengeye ihtiyaç olduğunu ve denge kaybının ‘sağlığa zararlı’ olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here