Diğer
  Ana SayfaFitnessFLEXI-BAR ile form tutun

  FLEXI-BAR ile form tutun

  -

  flexi-barBu kış, Avrupa’da kısa sürede yaygınlaşan bir fitness yöntemiyle tanışacağız. Fizyoterapistler tarafından geliştirilmiş bir bar ile daha sağlıklı form tutmak artık mümkün. Kendine özgü esneme özelliği ile Flexi-bar, yılbaşından sonra çok popüler olacak…

  Bu ay sizi yepyeni bir fitness yöntemi ile tanıştırıyoruz. Esneyen bir bar eşliğinde yapılan hareketlerden oluşan bu sporun yaratıcıları, Flexi-bar’ın sağlığa yararları konusunda oldukça iddialılar. Çünkü bu alet, bir fizyoterapist tarafından tasarlanmış. Fizyoterapist Doç. Dr. Meral Kozakçıoğlu, bu tür aletlerin, dünyada ve Türkiye’de fizyoterapi rehabilitasyonlarında kullanıldığını söylüyor.

  Flexi-bar esniyor
  Flexi-bar’ın çalışma mantığı şu: Siz onu esnettikçe, titreşiminden ortaya çıkan enerji vücuda geçip, kasları harekete geçiriyor. Ancak esnemesi için yapmanız gereken kollarınızı ileri geri oynatmak değil! Tam tersine sabit duruyorken, bara ivme kazandıracak şekilde sallamalısınız. Bu ivme, üşüyüp titrediğimiz zamanlarda yaptığımız hareketlere benziyor.

  Vücudun hangi bölgeleri çalışıyor?
  Aslında Flexi-bar temelde 28 farklı egzersiz hareketinden oluşuyor. Her bir hareket, vücutta farklı bölgeleri çalıştırıyor. Bu egzersizler özellikle göğüs, omuz, sırt ve karın kaslarını alıştırıyor. Spor hocaları, popo ve kalçanın şekillenmesine ve belin incelmesine de yardımcı olduğunu söylüyor. Kol ve bacak kaslarını şekillendiren Flexi-bar, çoğu fitness yöntemine göre daha fazla ter atılmasını sağladığından, kilo vermek isteyenlerin de tercih sebebi olabilir.

  Nasıl kullanılıyor?
  -Ayakta dik durun ve karın kaslarınızı içeri çekerek, kas sisteminizi hissetmeye çalışın.
  -Normal bir şekilde nefes alıp verin.
  -Şimdi Flexi-bar’ı tam ortasından tüm parmaklarınızla kavrayın. Eğer daha rahat edeceğinizi düşünüyorsanız,

  6-8 parmakla da kavrayabilirsiniz.
  -Ellerinizi kesinlikle sıkmayın ve rahat bırakın.
  -Şimdi belirli bir ritimle barı sallamaya başlayın. Kollarınızı rahat bırakarak, titreşimleri karnınızda hissedin.
  -Başlangıçta bar, istediğiniz gibi esnemeyebilir.
  -Sakin bir şekilde devam edin. Kısa süre içinde nasıl esneteceğinizi öğreniyorsunuz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz