Diğer
  Ana SayfaGeziFoça ve Turunç

  Foça ve Turunç

  -

  Yoğunluktan, şehir hayatından ve stresten bunaldınız mı? Kendinizi sürekli bıkkın ve halsiz mi hissediyorsunuz? Yorgun uyanmaktan mı şikayetçisiniz? O zaman işte size Ege’den iki adres; Foça ve Turunç… Cenneten birer köşeyi andıran bu yerlerde, doğanın en güzel renkleri eşliğinde tepeden tırnağa yenileneceksiniz.

  ELİF DURAN

  FOKLARA SELAM SÖYLEYİN
  Kardeşi Çeşme ve uzaktan akrabası Bodrum kadar ünlü değil Foça. Ancak inanın onlar kadar güzel… Antik zamanlarda İon'ların merkezi olan bu şirin Ege kasabası, günümüzde fok balıkları ve deniz kızı efsaneleriyle hatırlanıyor. Kısaca Foça'da mitolojik, arkeolojik değerlerle, doğal güzellikler iç içe geçmiş. Buranın el değmemiş doğasını keşfe çıkınca çok daha fazlasını barındırdığını hemen anlıyorsunuz.
  İzmir'in 70 kilometre Kuzeybatısında yer alan Eski ve Yeni olmak üzere iki ayrı merkezi bulunan Foça bir Ege kasabası olmasına rağmen tam anlamıyla Akdeniz iklimine sahip. Yaz aylarında ortalama 26 derece sıcaklığa sahip Foça'nın kışlarıysa ılık ve yağışlı. Eylül ise Foça'nın tadını çıkarmak, kış için enerji toplamak için ideal bir ay.
  Sağlıklı tatiller…
  Foça da, sağlık turizmi çerçevesinde bu sayfalara taşıdığımız Kaz Dağları, Turunç, Çeşme, Şile ve daha pek çok yer gibi adeta doğal bir terapi merkezi. Yani burada bulunmak, bu nefis atmosferin içine adım atmak bile kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabiliyor. Nefis hava, mükemmel bir deniz ve Ege'nin sağlıklı yemekleri… Geleneksel Foça mutfağı Batı Anadolu ve Ege adalarının sağlıklı yemeklerinden izler taşıyor. Binbir çeşit ot Foça mutfağında ağırlıkta. Enginar, rezene, arapsaçı, turpotu, ısırgan otu, ebegümeciyle yapılan nefis zeytinyağlı yemekler, mezeler ve salatalar Foça ve çevresinde yetişen yabani otlardan birkaçı. Ayrıca Foça mutfağında balığın, deniz ürünlerinin ve bunlarla yapılan çeşitli yemeklerin de çok önemli bir yeri var. Yoğurtlu balık, kalamar dolması, balık dolması ve balık paçası mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden.

  Deniz kızları ve nostaljik taş evler
  Foça ve çevresi büyülü doğal güzelliklere sahip. Siren Kayalıkları ve Foça Adaları bunlardan en fazla dikkat çekenler. Efsaneye göre bir zamanlar bu adacıklarda deniz kızları yaşıyor ve balıkçıların yolunu şaşırıp teknelerinin batmalarına neden oluyordu. Bu adaların en büyüğü Orak Adası. Foça'ya gidip de adalara doğru bir tekne turu yapmanızı mutlaka öneriyoruz. Hatta şansınız varsa bir fok balığına rastlamanız işten bile değil. İşin ilginci bu adaların silueti de bir fok balığını andırıyor.
  Tarihi yapılara meraklı olanlar da Foça'da kendilerini çok mutlu hissedebilir. Foça'nın bir özelliği de Foça evleri. Bitişik düzen
  evler adından da anlaşılabileceği gibi yan yana yapılmışlar ve kapılarından doğrudan sokağa çıkılıyor. Ve Foça'nın taş evlerinin arasında dolaşmak insana zamanda yolculuk yapıyormuş hissini veriyor.

  Haberin devamı 2009 Temmuz sayısında…

  - Advertisement -  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz