Diğer
  Ana SayfaSağlıkFormülü bulun, uzun yaşayın

  Formülü bulun, uzun yaşayın

  -

  Yaşam gurusu olarak tanınan ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, Formsanté okuyucularına uzun yaşamın sırları hakkında bilgi verdi, tıp dünyasındaki yeniliklerden bahsetti.

  Bilim adamları uzun yaşamın yüzde 75’inin hayat tarzı seçimlerine bağlı olduğunu, geri kalanının da genetik ile belirlendiğini belirtiyor. Bu, her gün yaptığınız seçimlerin ne kadar süre yaşayacağınızı ve ne kadar sağlıklı olacağınızı etkileyebileceği anlamına geliyor. Prof. Dr. Mehmet Öz, “Size verebileceğim en önemli ipucu kilonuzu kontrol altında tutmak. İkincisi ise aktif olmak. Her gün en az 30 dakika aktivite yapmalısınız. Egzersiz, güçlü ve yağsız bir vücutla birlikte daha uzun yaşamınızı da sağlıyor. Yaptırmanız gereken test ve taramaları ihmal etmemek ise kanser ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkları erken evrede yakalamanıza yardımcı oluyor. Bilmeniz gerekenler arasında en önemli olan sayılar ise kilonuz, bel ölçünüz, tansiyonunuz, kolesterolünüz ve açlık kan şekeriniz” diyor.

   

   

  - Advertisement -

  Araştırmaları takip edin

  Prof. Dr. Mehmet Öz, sağlık dünyasında bugünlerde en çok konuşulan iki önemli araştırma olduğunu söylüyor.

  1. Alzheimer

  Hafıza ve akıl yürütmede geri dönüşü olmayan ve yıkıcı bir hastalık olan Alzheimer hastalığı bütün dünyada pek çok kişiyi etkiliyor ve şu anda bir tedavisi bulunmuyor. Fakat yapılan yeni bir araştırma, haftada sekiz kilometre yürümenin Alzheimer’ın ılımlı türlerine maruz kalan yetişkinlerde hastalığın gelişimini yavaşlattığını gösterdi.

  2. Diş etleri

  Yeni bir araştırma hastalıklı diş etlerinin yüksek düzeylerde, kan akışına giren ve vücudun geri kalan kısmında iltihaplanmaya sebep olan proinflamatuar kimyasallar salgıladıklarını gösterdi. Bu iltihaplanma daha sonra kardiyovasküler hastalığa sebep olabiliyor. Dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi ile temizlemek sadece ağız sağlığınıza değil, bütün vücudunuzun sağlığına yardımcı oluyor.

   

  Uzun yaşamın kuralları

  Rahatlamalısınız: Stres, vücutta toksik bir etki yaratıyor. Obezite, Tip-2 diyabet, beyin atropisi, kalp rahatsızlığı, cinsel fonksiyonların azalması, yüksek tansiyon, kas ve kemik gücünün kaybı, vücudun bağışıklık sisteminin bastırılması ve depresyon gibi hastalıklara sebep oluyor. Prof. Dr. Mehmet Öz rahatlamak için bir veya iki tane lavantalı mumla çevrelenmiş buharlı bir köpük banyosu yapılabileceğini belirtiyor. Ilık su gözeneklerinizi açarken, lavanta da vücudunuz üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratıyor.

  Yardım edin: Uzun yaşam üzerine yapılan neredeyse bütün çalışmalar, başkalarına yardım etmenin daha sağlıklı ve daha mutlu bir hayat sağladığını gösteriyor. Konuyla ilgili yapılan bir araştırma, yardımsever kişilerin diğerlerine göre ölüm oranlarının yüzde 60 daha az olduğunu gösteriyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz