Diğer
  Ana SayfaHaberGebelik kesesi ne zaman, kaç haftada görülür?

  Gebelik kesesi ne zaman, kaç haftada görülür?

  -

  Hamileliğin başlarında en çok merak edilen sorulardan biri gebelik kesesinin ne zaman görüleceğidir. Peki, gebelik kesesi tam anlamıyla ne zaman, kaç haftada görülür? Gebelik kesesi kaçıncı haftada belli olur? Merak edilen bu soruları Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Numan BAYAZIT yanıtladı.

  Aslında çatlamadan sonra yumurtanın tüplere alınması ve spermin onu döllemesi saatler içinde gerçekleşen bir olaydır. Bizim bir gebelik oluştuğundan haberdar olabilmemiz ise en erken kandan yapılan Beta HCG testi ile mümkün olabilir. Bu idrardan yapılan teste göre son derece hassas ve erken dönemde sonuç veren bir testtir.

  GEBELİK KESESİ NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

  Beta HCG bebeğin eşini oluşturan dokular tarafından salgılanan bir hormondur. Yapılan testin hassasiyetine göre ilişkiden sonra 8. günden itibaren tespit etmek mümkündür, bu en çok 12. güne kadar gecikebilir. Bu aşamalarda bebeğin ultrasonla görülebilmesi mümkün değildir çünkü çok küçüktür.

  Ultrasondaki ilk görüntüyü almak, ilişkiden 2,5 hafta sonra yani gebeliğin 4,5 haftasında mümkün olabilmektedir. Unutmamak gerekir ki gebelik haftaları hesaplanırken son adetin ilk gününden itibaren sayılır. Yani adetin 14. gününde yumurtlama olduğu kabul edilir. Oysa bu her zaman böyle olmayabilir. Kadın 28 günden daha sık ya da daha geç adet oluyorsa gebelik haftası düşünülürken buna uygun düzeltme yapılmalıdır. Son adete göre gebelik kesesinin görünmesindeki gecikme, kadının geç yumurtlamasına bağlı olabilir.

  YOLK SAC NEDİR?

  Gebeliğin ultrasondaki ilk görüntüsü birkaç milimetrelik bir kese şeklindedir. Gebelik kesesinin başka herhangi bir kistik yapıdan farklı olarak, gerçek bir gebelik olduğunun ilk kanıtı ise içindeki “Yolk Sac”dır. “Yolc Sac” yüzük gibi, küçük yuvarlak bir halka olarak görünür.

  - Advertisement -

  Bebek genellikle “Yolk Sac”a bitişik olarak gebeliğin 5,5 haftasında görünür hale gelir. Kalp atışları genellikle 6. Haftada görünür, rahmin ve bebeğin pozisyonuna göre bazen 1 hafta gecikebilir.

  KESE KAÇ CM’E ULAŞTIĞINDA BEBEK GÖRÜNÜR?

  Gebelik kesesinin boyutları çok değişkendir. Genellikle 2,5 cm’ye ulaştığında bebek de görünür hale gelmiş olur. Halen görünmüyorsa ve kese düzenli değilse boş gebelik olma ihtimali vardır. Ultrasonlar karından yapılacak olursa, bütün bunları görmek ortalama 1 hafta kadar gecikebilir.

  HAMİLELİKLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz