Gebelik şansınızı arttırın

0

Bazı durumlarda kadında veya erkekte görülen sorunlar bu eşsiz duygunun yaşanmasını engelleyebiliyor. Anne-baba olmak isteyen çiftlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini araştırdık.

İlk olarak, doğurganlığı arttırmak için dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden biri kilo faktörüdür. Çok kilolu ya da çok zayıf olmak doğurganlığı azaltır. Bunu önlemek için sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gereklidir. Ayrıca, kadınlarda vitamin ve mineral eksikliğinin oluşması da doğurganlığı etkilemektedir. Bu durumu engellemek için mutlaka uzman bir kişiye danışılmalıdır. Uzman kişinin görüşleri doğrultusunda size özel bir beslenme programından yararlanılmalıdır.

Doğurganlığı olumsuz etkileyen diğer bir faktör ise hem kadınların hem de erkeklerin çok fazla sigara, kahve ve alkol tüketmeleridir. Unutmamanız gereken bir husus ta farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi; İlaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Çünkü bazı ilaçlar erkeklerde sperm sayısını azaltabildiği gibi kadınların da doğurganlığını etkileyebilir. En önemli etkenlerden biri de bağımlılık yapan ilaçlardır. Bu ilaçlara dikkat edilmeli ve bu maddelerin kullanımının üreme potansiyeli için oldukça tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Erkeklerin başka kadınlarla ilişkiye girmesi de, doğurganlığı olumsuz etkiler. Böyle bir durumda erkek enfeksiyon kapar ve kadının da aynı enfeksiyonu almasına neden olarak doğurganlığına zarar verir.

Üreme potansiyelini arttırmak için hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu günlerde ilişkiye girilmesi (yumurtlama dönemi) hamile kalmayı kolaylaştırır.

Stresten uzak durmanız da çok önemli. Çünkü stres kortizol ve prolaktin hormonlarında dengesizlik yaratarak kadınlarda yumurtalıkların çalışma düzenini bozabilir. Erkeklerde de ise sperm kalitesini düşürür. Sinirli olduğunuz durumları kontrol altında tutabilmeniz, rahat ve sakin olmanız stresi yenmenizi sağlayacaktır. Bunun için de yoga ve benzeri terapi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Haberin devamı 2007 Haziran sayısında…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here