Diğer
  Ana SayfaGüzellikGeceden Sabaha Çözümler

  Geceden Sabaha Çözümler

  -

  Sarkma, göz altında oluşan koyu renkli halkalar, akneler ve tüm ışıltınızı alan kuru, mat bir ten… Bunlar, kadınların en fazla şikayet ettiği cilt sorunlarının başında geliyor. Ama neyse ki, yeni nesil kozmetik ürünleri var ve bazıları etkisini bir gecede gösterecek kadar iddialı!

  Elif Nazlı Duran

  Çevremizdeki kadınlara onları en fazla hangi cilt sorunlarının rahatsız ettiğini sorduğumuzda, bize en fazla sarkmadan, göz altlarında oluşan ve yüze yorgun bir görünüm veren koyu renkli halkalardan, yetişkin aknelerinden ve matlıktan bahsettiler. Biz de, bu cilt problemlerinin neden oluştuğunu dermatoloji uzmanlarına danıştık ve onların korunma önerilerini sıraladık. Ayrıca bu sorunlara özel formüle edilen kozmetik ürünlere de yer verdik haberimizde. Seçtiğimiz kozmetik ürünlerin en önemli özelliği ise; geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde etkilerinin kullanılır kullanılmaz hissedilmeye başlaması. Yani bu ürünleri gece yatmadan önce sürdüğünüzde, sabah cildinizde gözle görülür bir fark hissetmeniz olası!

  1. SARKMA

  Cildimiz niçin sarkıyor?

  - Advertisement -

  Niçin bir insana baktığımızda onun 18 yaşında mı yoksa 25 yaşında mı olduğuna dair bir tahminde bulunabiliriz? Bu sorunun yanıtının; "yüzlerindeki çizgiler" olmadığı kesin. Ancak yine de, bu iki genç yaş arasındaki farkı anlamamızı sağlayan önemli bir faktör var. Bu da yüzdeki yumuşak dokuların yer değiştirmesi. Daha açık bir değişle, yüzün yaşını esas ele veren kırışıklar değil yüzün zamanla sarkması! Peki, yüzümüz niçin sarkıyor? Bunda yer çekiminin etkisi büyük elbette. Ancak buna zemin hazırlayan da; cilde sıkılığını veren kolajen ve elastin gibi maddelerin azalması. Cildi tutan bir zamk gibi görev yapan bu maddelerin azalmasıyla ciltte yer çekimine karşı koyamaz hale geliyor. Sarkmanın sonuçları ise yüzde şu şekilde gözlemleniyor: sarkan göz kapakları ve kaşlar, yanak ve ağız arasında çok derin çizgilerin oluşması, yüz ovalinin bozulup yüzün kare bir hal alması, burun ucunun düşmesi, dudakların özellikle de üst dudağın incelmesi.

  Nasıl korunmalı? Yer çekimine karşı koymanın bir yolu yok elbette… Ancak cildinize sıkılığını veren elastin ve kolajen liftlerinin yoğunluğunu korumak için bir şeyler yapabilirsiniz. Bunun için doğru beslenme çok büyük önem taşıyor. Bol bol yeşil sebze ve meyve yemek, sigara ve güneşten kaçınmak da önemli. Ayrıca kimi uzmanlara göre, yüz jimnastiği yapmak (örneğin her gün 100 kere ağzınızı kocaman açarak U, A ve O harflerini söylemek) etkili olabiliyor. Uzmanların bir önerisi de, 35 – 40 yaşlarından itibaren "lifting" yapan kremlerden düzenli olarak kullanmak.

  2. GÖZALTI HALKALARI

  Nasıl oluşuyor?

  Herhalde göz altındaki morluk ve halkalar kadar can sıkıcı bir sorun olamaz! Üstelik hemen hemen tüm kadınlar bu sorunu yaşıyor. Ancak bazıları her zaman, bazılarıysa dönem dönem diye eklemekte fayda var… Peki göz altlarında morluklar niçin oluşuyor? Uzmanlar bunun çeşitli nedenleri olduğunu belirtiyor. Onlara göre buradaki önemli nokta sorunun sürekli mi yoksa dönemsel mi olduğu. Çünkü dönemsel ve kronik göz altı morluklarının farklı nedenleri var. Kronik bir şekilde morluk ve halkaların başlıca nedeni bu bölgedeki ince, kılcal damarlarla ilgili sorunlar. Ayrıca yorgunluk ve uykusuzluk, güneş ışınları alerjiler, bazı ilaçların uzun süre kullanılması da dönemsel olarak sorunu ağırlaştıran etkenler.

  Nasıl korunmalı? Kronik göz altı morluklarıyla baş etmenin en iyi yolu buna özel üretilmiş kozmetik ürünlerden faydalanmak. Dönemsel sorunlardaysa, sorununun kaynağıyla savaşmak, yeterli vitamin ve mineral almak en akıllaca olanı…

  Haberin devamı 2009 Ocak sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz