Diğer
  Ana SayfaSağlıkGelecek 5, 10 ve 20 yılda neler olacak? Gen teknolojisinde dev adımlar

  Gelecek 5, 10 ve 20 yılda neler olacak? Gen teknolojisinde dev adımlar

  -

  “İnsan Genom Projesiyle” birlikte bilim dünyası dev bir adıma imza attı. Genetik şifremiz birer birer çözülmeye başladı. Bu sayede pek çok ölümcül hastalığın yakın bir gelecekte tarihe karışacağı ve insan ömrünün uzayacağı müjdesini veriyor bilimadamları. Bu gelişmelerin önümüzdeki yıllarda bizlere ne getireceğini araştırdık: “Laboratuarlarda ne zaman organ üretilecek”, “kusursuz insanla ne zaman tanışacağız?”

  Laboratuarlarda geliştirilen organlar, şahin gibi keskin gözlü, kurt gibi hassas kulaklı insanlar Yine laboratuarlarda yapılan insan kopyalamaları. Bilim kurgu filmlerinde sıkça rastladığımız bu sahneler karşısında hayrete düşer, "Mümkün değil, olamaz" derdik. Oysa günümüzde genetik şifrenin çözülmesiyle birlikte tıp dünyası, filmlerden görmeye alışık olduğumuz bu sahnelere adım adım yaklaşıyor.
  "İnsan Genom Projesi"nin sonuçlanmasıyla birlikte bilim dünyası artık tüm genetik şifremizi biliyor. Fakat elde edilen şifre, bilimadamlarının nasıl okuyacaklarını daha yeni öğrenmeye çalıştıkları bir alfabede yazılmış ciltlerce ansiklopedi büyüklüğünde. Yani, bilim adamları tüm kodlara sahip olsalar da henüz ciltlerde yazılan tüm bilgileri anlayamıyor, milyarlarca harften oluşan yazıyı, hece hece çözüyorlar. Yine de her geçen yakın zamana kadar nasıl çalıştığı veya hangi özelliklerimizi belirlediğini bilmediğimiz genler hakkında detaylı bilgilere ulaşıyorlar. Pek çoklarımız için genetik şifrenin çözülmesi doğacak çocuğumuzun boyunun ne kadar uzun olacağının, cinsiyetinin, zekasının veya göz renginin önceden bilinebilmesi anlamına geliyor. Bununla birlikte genetik kodların açığa çıkması ve insan vücudundaki çalışma mekanizmasının öğrenilmesi, genlerimizde ortaya çıkan değişiklik sonrası oluşan hastalıkların tanısı ve tedavisi yönünde büyük bir çığır açmış durumda. Bu gelişmeler, günümüzdeki pek çok ölümcül hastalığın gelecekte tedavi edilebileceğimüjdesiniveriyor. Biz de küçük bir araştırma yapmaya karar verdik; tüm bu gelişmeler doğrultusunda aklımıza takılan soruları bu işe yıllarını ayırmış uzmanlara sorduk. Önümüzdeki 5, 10 ve 20 yılda tıp dünyasında neler olacak? Laboratuarlarda ne zaman organ üretilebilecek, Kısırlık ve menopoz tarihe mi karışacak?

  Devamı 2005 Temmuz sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz