Diğer
  Ana SayfaHaberGELİN SİZİ ZAYIFLATALIM'DA İKİNCİ TUR SONA ERDİ

  GELİN SİZİ ZAYIFLATALIM’DA İKİNCİ TUR SONA ERDİ

  -

  9 haftanın sonunda 53.5 kg verdiler 6 okurumuzun ‘Gelin Sizi Zayıflatalım’ programı çerçevesinde başladığı zayıflama çabaları, ağustos sayımızın baskıya hazırlandığı sırada tamamlanmak üzereydi. Katılımcılarımızın hedeflerine başarıyla ulaşmaları hem bilimkurulumuzu hem de bizi oldukça gururlandırdı. Katılımcılar ise yeni görüntülerinden ve program boyunca edindikleri bilgilerden çok memnun.

  Formsante'nin düzenlediği Gelin Sizi Zayıflatalım projesinin ilk 3 aylık turunun artık sonuna geldik. Ve gururla söyleyebiliriz ki katılımcılarımız hedeflerine birer birer ulaştı. Derginin yayına hazırlandığı sırada onlar programın son 3 haftasına girdiler. Katılımcılarımız 9 hafta içinde toplam 53.5 kilo vererek, uzun yıllardır kurtulmak istedikleri kilolara da veda ettiler. Gelin Sizi Zayıflatalım programı sayesinde sağlıklı ve doğru beslenme ile ilgili hayat boyu kullanabilecekleri bilgiler öğrenirken, bunu bir yaşam biçimi haline getirdiler. Katılımcılarımız artık kendi bedenlerini çok daha iyi tanıyor; günlük kalori ihtiyaçlarını, besinlerdeki kalori miktarlarını, dengeli beslenmeyi ve egzersiz yapmanın önemini çok daha iyi biliyorlar.

  Programın ilk başlarında yaşanan tedirginlikler, sağlıklı ve doğru beslenmeye uyum sorunları, egzersiz tembelliği, estetik uygulamalara güvensizlik gibi problemler artık tamamen geride kaldı. Çünkü özellikle birinci aydan sonra verilen kiloların gözle görülür başarısı, hem katılımcıları mutlu ederek rahatlattı, hem de programda yer alan tüm uygulamaları büyük bir zevkle ve gayet bilinçli bir şekilde yapmaya devam etmelerini sağladı.

  Gelin Sizi Zayıflatalım programı hem katılımcılara hem de okuyucularımıza aç kalmadan, sağlıklı ve dengeli beslenerek de kilo verilebilmenin mümkün olacağını gösterdi. Hatta bazı haftalık diyetlere ödül olarak kokoreç, alkol ya da dondurma bile girdi. Bütün katılımcılar evlerinde, her yerde bulabilecekleri ürünlerle pişen, tüm aile bireylerinin yiyebileceği tencere yemekleri yedi bol bol. Yani ne özel tarifler, ne de her yerde bulunmayan özel ürünler girdi diyet listelerine. Gerek iş gerek özel sebeplerle dışarıda yemek yedikleri günlerde, düşük kalorili ve dengeli beslenirken herkes gibi yemeğin tadını çıkarmanın da püf noktalarını öğrendiler. Aslında değişen tek şey bilimkurulu başkanı Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez'den öğrendikleri yemeğin doğru zamanı ve ölçüsü oldu. Erkeklerin kadınlara göre metabolizma hızları ve kilo verme hızları daha fazladır. Dolayısıyla erkekler biraz daha rahat kilo verebilirler diyen Mediport Güzellik Merkezi Medikal Estetik Uzmanı ve Bilimkurulu Üyesi Dr. Seran Göçer programın sonunda gerçekten de haklı çıktı. Çünkü erkekler 9 haftada toplam 30.2 kg verirken kadınlar 23.3 kiloda kaldılar.

  Süleyman Bayram
  Fitness Eğitmeni
  Bostancı Clubsporium
  Bilimkurulu Üyesi

  - Advertisement -

  Basitten karmaşığa gittik.
  Katılımcılara nasıl bir program uygulandı?
  Katılımcıların fiziksel uygunluklarına göre kombine bir program uyguladık. İlk önce katılımcıların kalp damar sistemini güçlendirmeye çalıştık. Koordinasyonlarını, yani merkezi sinir sisteminden iskelet kaslarına giden iletinin iyi oturmasını sağladık. Her kas grubunu çalıştırmaya çalıştık. Basit hareketlerden daha zor ve karmaşık olanlara doğru gittik. Kas, kalp damar dolaşım ve solunum sistemi aynı zamanda esnekliklerini artırdıkları, eklem açılarının doğru hareket etmesini sağlayabilmek için gerekli fitness programını uyguladık. Katılımcılar ya hayatında bir dönem sigara içmiş ya da halen sigara içen kişiler. Sigara içen kişinin akciğer kapasitesinde daralma olur, dolayısıyla kalbin çalışması etkilenir. Çalışmalar esnasında küçük bir sıkıştırma olduğu zaman ister istemez öksürmeler olur. Şiddet biraz arttığında ise kişi nefes nefese kalır, bocalayabilir. Bunlar çok doğal. Dolayısıyla herkes bu problemleri az ya da çok yaşadı. Fiziksel uygunluğun oturması zaman aldı. Çiğdem çok iyi kilo verdi, ancak yoğun çalışma hayatı dolayısıyla çok sık spora gelemedi. Burak da işleri dolayısıyla beklediğimiz kadar sık gelemedi, ancak gelemediği zamanlarda kendisi yürüyüş yaparak telafi etmeye çalıştı. Burak spor konusunda daha istekliydi.

  Gerekirse kullaniriz

  Destek terapiler motivasyonu da artırdı.

  Program boyunca uygulanan destek terapileri katılımcıların incelmesinde çok faydalı oldu. Bunun nedenlerini Dr. Seran Göçer ve Dr. İsmail Ağar bakın nasıl açıklıyor: “Oksijen terapi ve mezoterapi katılımcıların kilo vermelerinde ve özellikle göbek bölgelerinin incelmesinde çok etkili oldu. Hem bel çevrelerinden çok iyi inceldiler, hem de kilo kayıpları çok dengeli ve iyi gitti. Kilo verme hızları da çok iyiydi. Erkeklerde, özellikle göbek bölgesinde görülen sorunlu bölgelerden destek programlar sayesinde daha hızlı incelmek motivasyonu artırdı. Kişinin istediği bölgelerden kilo verememesi motivasyonu düşürebiliyor, hatta diyetten kopmalar bile olabiliyor. Oysa istediğiniz alanlardan inceldiğinizi aynada gördüğünüzde, yaptığınız diyetin işe yaradığını ve başarılı olduğuna olan inancınız artıyor. Motivasyonda destek terapilerinin yeri çok fazla. Bunun dışında, oksijen terapi özellikle spor sonrası oldukça faydalı oldu. Oksijen terapi, düzenli spor yaptıkları için katılımcıların kaslarında biriken laktik asidin detoks mantığıyla atılmasına çok destek oldu. Sadece metabolizmaları hızlanmakla kalmadı, yaptıkları sporun etkisini de daha fazla gördüler. Kendilerini daha dinç, dinlenmiş ve aktif hissettiler. Böylece yaptıkları spora ilgileri de arttı. Uzun zaman spor yapmayan kişiler kilo verme programıyla birlikte spora başladıklarında yaşanan en büyük şikayet halsizliktir. Bu, kişinin spordan kopmasına bile sebep olabiliyor. Oksijen terapiyle bunu engellemiş oluyoruz. Oksijen terapinin bir başka etkisi de endorfin salınımını artırması ve anti-stres etki göstermesi. Hem dinlenmiş, hem stresten kurtulmuş hem de vücutlarındaki enerjinin artmış olduğunu hisseden katılımcılar, bu sayede programa daha çok uyum sağladılar. Gelin Sizi Zayıflatalım, beslenme, spor ve estetik uygulamalarının bir arada ne kadar etkili olduğunu herkese göstermiş oldu.

  Aslında spor zayıflatmaz.

  Egzersizin zayıflamadaki yeri nedir?
  Şişmanlık tedavisine başlamadan önce kişinin neden şişmanladığının ortaya çıkarılması gerekiyor. Şişmanlığın 4 ana nedeni var : Aşırı yeme alışkanlığı, hareketsizlik, hormonal rahatsızlık ve hazımsızlık. Bu 4 öğeden biri ya da birkaçı varsa, o kişi şişmanlamaya başlar. Aşırı yeme, diyetle disiplin altına alınmalı; kişide hormonal bir rahatsızlık varsa doktor kontrolünde hormonal değerleri tespit edilmeli. Ayrıca vücudun yakma kapasitesini yani bir günde aldığı enerji değeriyle, yaktığı enerji değerinin ne olduğunu da tespit etmek gerekiyor. Tüm bu ölçümler yapıldıktan sonra bizim görevimiz hareketsizlik sorununu sporla çözmek. Kişinin günde aldığı kalori değeri fazla olunca ve vücut bunu yakamayınca, bu fazlalıklar genetik yapının getirdiği belli bölgelerde yağ olarak depolanır ve kişiye kilo olarak geri döner. Daha önce fazladan aldığımız ve bize yağ olarak geri dönmüş olan kalori değerini, fiziksel aktiviteyle yakmamız gerekiyor. Yanlış yorumlanmasını istemem, ama aslında spor zayıflatmaz. Spor kişiyi, beden kitle endeksine göre olması gereken yere getirir. Spor yapmak bu yüzden gerekli. Kasın, kemiğin, eklemin asıl görevini yapabilmesi de ancak sporla mümkün.

  HAKAN ÇAĞATAY KARCIOĞLU (25)
  Üniversite mezunu İstanbul
  Boy: 1.68 cm
  Başlangıç Kilosu: 88 kg
  Hedef Kilosu: 75 kg
  9 hafta sonunda 10.9 kg vererek 77.1 kiloya indi.

  Eski giysilerime veda ettim.

  Grubun kelimenin tam anlamıyla fark etmeden diyet yapan üyesi Hakan Bey, program boyunca ne rahatından ne de keyfinden vazgeçen bir katılımcı oldu. Programın başından beri de Gelin Sizi Zayıflatalım'a katıldığı için kendisini çok şanslı hissettiğini söyledi durdu.3 ayda tamamen karşılıksız bir şekilde hem eğlenme fırsatı yakalayıp hem de zayıflamak gerçekten bulunmaz bir şey. Mutlaka bunu hak edecek bir şeyler yaptığımı düşünmeye başladım. Programa başlamadan önce haftada en az 3 kere yaklaşık 5 kilometre koşmasına rağmen kilo verememekten şikayetçi olan Hakan Bey'in programa katılmadan önce beslenmeyle ilgili yaptığı hataları da tekrarlamaya hiç niyeti yok. Bundan sonra benim için en önemlisi beslenmemi şu anki gibi düzenli bir şekilde devam ettirmek. Spor performansım oldukça yüksekti, bunu diyetle birleştirince de karşılığını almayı başardım. Fiziksel ve ruhsal açıdan hayat boyu en rahat olduğum dönemleri yaşıyorum. Öncelikle programı başarıyla devam ettirmenin vermiş olduğu büyük bir özgüven duygusu var. Ayrıca kendimi çok rahat hissediyorum. Ancak bir iktisatçı olarak ekonomik açıdan sarsılacağımı düşünüyorum. Çünkü verdiğim kilolarla bütün mevcut giysilerime elveda demem gerekiyor.

  BEGÜM ŞEKER (24)
  Call Center Müşteri Temsilcisi İstanbul
  Boy: 1.56 cm
  Başlangıç Kilosu: 85.4 kg
  Hedef Kilosu: 70 kg
  9 hafta sonunda 9.2 kg vererek 76.2 kiloya indi.

  Hayatımı değiştirdim.

  Begüm Hanım da verdiği kilolarla öylesine büyük bir değişim yaşadı ki, hepimiz bu değişimi her hafta keyifle izledik. İlk günlerde toplantılara pantolon ve bol tişörtlerle gelen Begüm Hanım, son haftalarda giydiği dar uzun etekler ve dar tişörtlerle gerçekten harika görünüyordu. Fiziksel olarak kendime güvenim daha çok arttı. Ayrıca aynaya baktığım zaman sağlıklı ve özgüveni yüksek biriyle karşılaşıyorum. Kendimde değişiklikler yapmaya başladım. Örneğin, saçımı kestirdim. Yeni kıyafetler aldım. Bunlar benim için hayata ikinci bir merhaba oldu.Begüm hanım programa başlamadan önce sağlıklı beslenme ve diyet konusunda yeterli bilgisi olmamasından şikayetçiydi. Ama artık durum bambaşka. Bu programa katılarak, öncelikle şanslı biri olduğumun farkına vardım. Böyle profesyonel bir ekiple çalışıyor olmak büyük bir şans ve mutluluk verici bir şey. Kaliteli yemek yemek, düzenli spor yapmak, vücudum için neyin yararlı, neyin zararlı olduğu konusunda bilinçlenmek benim için çok önemli. Bundan sonra öğrendiğim her şeyi hayatımda uygulamaya mutlaka devam edeceğim. Aslında programdan öğrendiklerim sağlıklı yaşam adına herkesin bilmesi ve uygulaması gereken önemli anahtarlar. Begüm Hanım'a göre başarısının sırrı sabırlı olmak, hedef belirlemek ve bu işi başaracağına inanmak. Tabii ki bunları tek başıma hayatımda uygulamam bu zamana kadar mümkün olmadı. Bu konuda profesyonel desteğin ve motivasyonun önemini de anlamış oldum.

  AYÇA ÇİĞDEM ŞEHSUVAROĞLU (38)
  Turizmci İstanbul
  Boy: 1.65 cm
  Başlangıç Kilosu: 80.1 kg
  Hedef Kilosu: 67 kg
  9 hafta sonunda 10 kg vererek 70.1 kiloya indi.

  Çok istedim ve başardım!

  Çiğdem Hanım, özellikle spor konusunda iş hayatının yoğunluğunun azizliğine uğrasa da yine de 9 haftanın sonunda tam 10 kilo vererek büyük bir başarıya imza attı. Bir de daha çok spor yapsa demek neler olur diye düşünmeden edemedik. Kendimi çok iyi hissediyorum gerçekten. Bu programdan öğrendiğim sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hakkındaki bilgileri bundan sonra da mutlaka uygulamak istiyorum. Çünkü artık şişmanlamak istemiyorum. Hatta programdan sonra da diyete devam etmek ve daha fazla kilo verebilmek istiyorum. Sadece diyeti değil, sporu da hayatımın bir parçası haline getirebilsem çok daha iyi olacak. Sporu hayatımın içine bir türlü tam olarak sokamamak ve bu konuda istikrarlı olamamak kendimi en çok eleştirdiğim konu. Ama her şeye rağmen çok iyi kilo verdiğim için kendime olan güvenim arttı. Bence başarıyla kilo verebilmenin en büyük sırrı kilo vermeyi çok istemek. Ben çok istedim gerçekten. Ayrıca ekip ruhu da beni çok motive etti, hatta başarmak için şevklendirdi diyebilirim.

  BURAK BORA (34)
  Emlakçı İstanbul
  Boy: 1.80 cm
  Başlangıç Kilosu: 91.5 kg
  Hedef Kilosu: 77 kg
  9 hafta sonunda 11.2 kg vererek 80.3 kiloya indi.

  Sadece söylenenleri yaptım.
  Burak Bey, programın tüm uygulamalarını en istikrarlı takip eden katılımcılardan biriydi. Karşılığını da fazlasıyla aldı. Gelin Sizi Zayıflatalım programı beni tamamıyla değiştirdi. Hem görünüşümü hem de hayata bakış açımı. Yeme ile ilgili eski alışkanlıklarımı tamamen geçmişte bıraktım. Daha önce yaptığım hataları gördüm ve bu hataları tekrar etmezsem fiziksel olarak sağlıklı bir insan olmamam için hiç bir sebep olmadığına inandım. Artık hayatımı dengeli beslenme üzerine kuracağım. Ancak yarım saat de olsa fiziksel aktivite yapılmadan geçirilen bir gün sizi tembelleştirip eski günlere götürebilir. Bence hepimizin bu kadar kilo vermesinin altında öncelikle hocalarımızın son derece başarılı, konularında uzman ve insan psikolojisinden çok iyi anlayan kişiler olması yatıyor. Bana sadece söylenenleri uygulamak düştü. En başlarda kendimi biraz sıkmak zorunda kaldım, ama ilk 2 haftanın sonunda bir rutine girdim. Ama bu sıkıcı bir rutin değil. Neyi yapmanız, neyi yapmamanız konusunda bilinçleniyorsunuz ve buna göre yaşamaya başlıyorsunuz. Arada kaçamaklar oluyor mutlaka, ama bunlar eskisi gibi kendimi kaybedecek kadar olmuyor. Bir parça kek, bir çatal pasta, kahvaltıda fazladan bir dilim peynir mutlaka oluyor haftada 1-2 defa. Ama bunu diğer öğünlerle ve fiziksel aktivite ile dengelerseniz zararları minimuma iniyor. Bence kilo verebilmek için her şeyden önce kilo vereceğine ve bunu koruyabileceğine inanmak gerekiyor. Asla moral bozmamak lazım. Günlük olarak değil genel olarak düşünmek en iyisi. Her gün tartıya çıkıp bazen bir değişim görememek insanı üzüyor. Bunu yapmamak lazım. Kilo verdikten sonra artık kafamda bambaşka bir Burak olarak hayatıma devam ediyorum. Eşim, oğlum ve ailemle sağlıklı bir hayat geçireceğim için çok mutluyum. Sosyal olarak da insanların olumlu tepkilerini duymak harika. 2 beden küçük bir pantolon alıp bunun içine girebildiğini görmek insana keyif veriyor.

  EVRİM ERCAN (30)
  Satış temsilcisi İstanbul
  Boy: 1.81 cm
  Başlangıç Kilosu: 93.2 kg
  Hedef Kilosu : 78 kg
  9 hafta sonunda 8.1 kg vererek 85.1 kiloya indi.

  20'li yaşlarıma döndüm.

  Evrim Bey her ne kadar programın yedinci haftasında eşiyle birlikte bir bebek sahibi olarak hayatında çok büyük bir değişim yaşasa da, yine de programı hiç aksatmayarak ve düzenli kilo vererek herkesi şaşırttı. Gelin Sizi Zayıflatalım benim beklentilerimin üstünde bir program oldu. Sağlığımın değerini spor yaparak ve zayıflayarak bir kez daha anladım. Bu program boyunca her şeyden yiyerek zayıflanabileceğini, ama doğru zamanda ve doğru miktarda yiyerek zayıflanabileceğini öğrendim. Bana göre Türk halkının, bizler de dahil olmak üzere beslenme konusunda bilmediği ve öğrenmesi gereken çok şey var. Uzman diyetisyenimiz sayesinde besinler konusunda çok şey öğrendik ve bu konuda bilinçlendik. Bence bu 3 aylık program sırasında hepimizin gösterdiği başarının sırrı teorileri pratiğe birebir uygulayarak geçirmemizdi. Şimdiki kilomdan ve görüntümden çok memnunum. Kilo vermek beni 20'li yaşlarıma geri döndürdü adeta.

  HÜRAY AYHAN DEMİRTAŞ (33)
  Halk Oyunları Öğretmeni – İstanbul
  Boy: 1.66 cm
  Başlangıç Kilosu: 73.7 kg
  Hedef Kilosu: 62 kg
  9 hafta sonunda 4.1 kg vererek 69.6 kiloya indi.

  Problemler yaşadım ama
  Gelin Sizi Zayıflatalım programına katıldıktan sonra yapılan çeşitli tetkikler sonucunda Hüray Hanım'a zehirli guatr başlangıcı teşhisi koyuldu. Hüray Hanım, bu sağlık sorunu nedeniyle programın en çok zorlanan, ama her şeyi rağmen programı bırakmayarak en büyük azmi gösteren katılımcısı oldu. Sonuçta diğer katılımcılara göre az da olsa verdiği kilolardan çok mutlu. Formsante gibi bir dergi ile böyle bir programa katılmak beni çok mutlu etti. Uzman diyetisyenimizden doğru beslenmeyle ilgili çok yararlı bilgiler öğrendim. Bundan çok memnunum hepsini uygulayacağım. Hastalığımdan dolayı kilo vermemde problemler oldu, buna rağmen her şey çok güzeldi. Yine de kilo vermeyi başarabildiysem bunun altında ne zaman ne yiyeceğimi bilmek, kaç kalori alacağımı hesaplayabilmek ve bunu uygulayabilmek yatıyor. Kilo verince istediğim her şeyi daha rahat yapmaya başladım. Bazı haftalar kilo veremediğim için moral ve sinir bozukluğu yaşadım, ama tekrar kilo verdikçe moralim yükseldi.
  **
  KUTU KUTU PENSE
  **

  Mediport Güzellik Merkezi
  Dr. Seran Göçer ve Dr. İsmail Ağar

  Hedeflerini tutturdular.

  Program sonunda katılımcılar için neler söyleyebilirsiniz?

  Grubun genel uyumu ve kişilerin tek tek motivasyonları gayet iyiydi. Bizimle iyi diyalog kurdular. Burak ilk görüşmemizde bize çok büyük sözler vermişti. Çok hırslıydı ve istekliydi. Açıkçası sözünü tutar mı diye biraz endişe etmiştik. Ama öyle olmadı. Programı başarıyla devam ettirdi ve sözlerinin hepsini tuttu. 9 haftanın sonunda bel çevresi 101 cm'den 92 cm'e inerek 9 cm inceldi. Göbek çevresi ise 108 cm'den 99.5 cm'e inerek 8.5 cm inceldi.
  Evrim programa başından beri çok olumlu yaklaştı. Geçtiğimiz haftalarda eşi doğum yaptı. Doğumla biraz sarsılır, uykusuzluk ve yorgunluk yaşar diye düşündük, ama programa gayet iyi devam etti. Evrim'in göbek çevresi 9 haftanın sonunda 106 cm'den 95 cm'e inerek 11 cm, bel çevresi ise 105.5 cm'den 93.5 cm'e inerek 12.5 cm inceldi. Hakan programın başında bizi en çok endişelendiren kişiydi. Çünkü 5 km koştuğunu, kesinlikle fazla yemediğini ama bir türlü kilo veremediğini söylemişti. Ancak bu söylediklerinin çok gerçek olmadığını görmüş olduk, çünkü kendisi çok iyi kilo verdi. Demek ki Hakan bir şeyi yanlış yapıyormuş. Ya dengeli beslenmiyormuş ya da düzenli spor yapmıyormuş. 9 haftanın sonunda bel çevresi 102 cm'den 89 cm'e inerek 13 cm, göbek çevresi ise 108 cm'den 97 cm'e inerek 11 cm inceldi.



  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz