Diğer
  Ana SayfaHaberGenç anne babalar için mutfak ipuçları

  Genç anne babalar için mutfak ipuçları

  -

  Anne baba olmak, ömür boyu unutulmayacak çok güzel bir his. Peki, yeni bir bebek beklerken, bilmemiz gereken küçük ipuçları nedir?

  Pek çok genç evli çift, bebek bekledikleri haberini alınca, anne babalarından aldıkları tavsiyelerle, ailenin yeni bireyi için hazırlanmaya başlar. Ancak ne var ki, son 20-30 sene içinde dünya çok değişti ve bir bebeği büyütürken ebeveynlerin hayatını kolaylaştırabilecek pek çok yeni imkan hayatımıza girdi. Ailenin büyüklerinin deneyimleri elbette çok değerli ancak genç ebeveynlerin hayat kalitesini güçlendirecek başka detaylar da var.

  Bebeklerin sütten kesilmesinin ardından onları beslemek başlı başına çok bilinmeyenli bir denkleme dönüşebilir. Bebeğin beğendiği lezzetlerin yanında bir de beğenmediği ama sağlığı için tüketmesi gereken besinler bulunur. Elbette 2-3-5 yaşındaki bir çocuğa sağlıklı büyüyebilmesi için alması gereken vitaminleri anlatmanız mümkün değil. O nedenle bebeğin sevmediği ama tüketmesi gereken besinleri, bebeğin seveceği bir forma dönüştürmelisiniz.

  Bu noktada rendeler ve mutfak robotları çok işinize yarayabilir. Örneğin bebeğin hiç sevmediği patlıcanı veya kabağı hatta bamyayı rendeleyerek ufaladıktan sonra bebeğin sevdiği domates veya diye diğer sebzelerle bir sos haline getirebilirsiniz. Ardından da bu sosu makarna veya pilav üzerine, hatta kızarmış patates, patates püresi veya köfte üzerinde servis edebilirsiniz. Hazır Ramazan da gelmişken, Ramazan kolisi alışverişi sırasında işlerinizi kolaylaştıracak pratik rendeler ve süzgeç için de küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

  Bebeğin beslenmesi için evde çok sayıda biberon bulundurmanız da pratik bir hareket olacaktır çünkü çoğu zaman bebeğiniz acıktığında, emzirme döneminde olsanız bile, sütünüzü önceden depolayabileceğiniz biberonları, buzdolabında doğru şartlarda saklayıp, acil ihtiyaç halinde sütü biberon ısıtıcında uygun şartlara getirip tüketime hazır hale getirebilirsiniz. Elbette, biberon gibi kritik bir aracın hijyenik açıdan yeterince temizlenmesi için, sterilizasyon cihazları edinmeniz de çok önemlidir. Biberon deyip geçmeyin, bebeğiniz için uzun süre, çok önemli bir araç olarak hayatınızda yer alacak.

  - Advertisement -

  Yaşı biraz daha büyüyen ve tablet kullanmaya başlayan çocuklarınız için, sebzeleri tanıyabileceği ve hakkında bilgi alabileceği eğitici oyunları oynatmanızı da tavsiye ederiz. Böylece tablette oyun oynarken tanıdığı sebzeleri merak edecek ve tatmak, yemek isteyecektir. Video oyununun içnde yer alan bir sebze onun için artık mutfakta zorla yediği bir işkenceden, küçük bir popstarına dönüşecektir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz