Diğer
  Ana SayfaHaberGenç bir gülüşün sırrı

  Genç bir gülüşün sırrı

  -

  Doğal ve güzel bir gülüş için sağlıklı diş ve dişetleri şart. Sağlıklı dişler için de diş hekimliği uygulamaları hızla gelişmeye devam ediyor. İşte son zamanlarda öne çıkan yeni uygulamalar… 

   

   

   

  - Advertisement -

   

   

  PEMBE ESTETİK SAYESİNDE DİŞLERİNİZ GÜLÜŞÜNÜZE GÖLGE DÜŞÜRMEYECEK
  Gülüş tasarımı yaparken dişetlerinin dişler ile uyumuna dikkat edilmeli ve dişetlerindeki şekil bozuklukları tedavi edilmeli. Özellikle üst çene bölgesindeki dişetlerinizin görüntüsü gülüşünüze gölge düşürebiliyor. Dişetleri çok fazla görünüyorsa
  pembe estetik uygulanıyor. Bir seanslık kısa bir uygulamanın sonunda dişetleri daha az görünür hale gelebiliyor ve bu sayede dişler daha büyük görünüyor. 

  Cildiniz ne kadar genç görünürse görünsün eğer diş yapınızda bozukluklar ya da deformasyonlar oluşmaya başladıysa istediğiniz sağlıklı görünümü yakalayamazsınız. Diş tedavilerinde yapılan son yenilikleri Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu’na sorduk. 

  ESTETİK BIR GÜLÜMSEME İFADEYİ NASIL OLUMLU ETKİLER? 
  Dişler, yüzümüzün en dikkat çeken yeri. Bu nedenle küçük kusurlar bile hemen göze çarpıyor. Eskiden dişi ağrıyana ya da şişene dek diş hekimine gitmek kimsenin aklına gelmezdi. Günümüzde ise güzellik kaygısıyla, sırf danışmak için bile insanlar diş hekimlerinin kapısını çalıyor. İnci gibi beyaz dişler, içten bir gülümseme, doyasıya bir kahkaha herkes için son derece önemli. Estetik kusurların ortadan kalkmasıyla kişi özgüvenini geri kazanıyor. 

  GÜNCEL DİŞ ESTETİĞİ UYGULAMALARI HANGİLERI? 
  İyi tasarlanmış bir gülüşün nasıl olması gerektiği hakkında daha fazla fikir sahibi olabilmek için, yüz hatlarının iç ve dış kenarları incelenmeli. Yüz hatları, cinsiyet, yaş, gülüş simetrisi, dişlerin sıralanışı ve renkleri, dudaklar ile dişetleri estetik gülüş ifadesini belirleyen faktörlerdir. Gülüş tasarımında tüm bu faktörler göz önüne alınarak yapılacak uygulamaya karar verilmeli. 

  GÜNÜMÜZDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ DİŞ HEKİMLİĞİ İLE HANGİ UYGULAMALAR YAPILIYOR? 
  Günümüzde estetik diş hekimliğindeki en önemli gelişme olarak, CAD-CAM yani bilgisayar destekli tasarım ve üretimin, biz diş hekimlerine ve tedavi olan hastalara sağladığı uygulama kolaylığından söz edebiliriz. Bilgisayar teknolojisini ve bilgisayar destekli üretimi kullanarak porselen kaplamalar, laminalar ve dolgular yapılıyor. Laminalar tırnak kalınlığında, istenen renk, boy ve formda özel olarak hazırlanmış bir porselen tabakanın dişin ön yüzüne yapıştırılması işlemi. Diş üzerinde bir miktar pürüzlendirme yapıldıktan sonra bilgisayar destekli scanner ile üç boyutlu ölçü alınıyor ve hazırlanan gülüş tasarımı kişinin ağzında prova ediliyor. Bu teknik sayesinde istenilen renk, boy ve formda dişler hazırlamak mümkün. 

  DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING) İLE DİŞLERDEKI RENK DEĞİŞIKLİKLERİ NASIL GİDERİLİYOR? 
  Sararan dişlerin daha beyaz görünmesini sağlayan iki tip beyazlatma yöntemi var. Bunlardan biri hastanın kendi başına uygulayabileceği home bleaching “ev tipi beyazlatma” diğeri ise klinik içerisinde uygulanan ofis bleaching “ofis tipi beyazlatma”. Ofis tipi beyazlatma ise hekim gözetimi altında ultraviyole ışık kaynağı ile yapılıyor. Dişlerin üzerine beyazlatacak olan malzeme sürülüyor ve lazer ışını altında yaklaşık bir saat uygulanıyor. Ev tipi beyazlatmaya nazaran lazerle diş beyazlatma daha kısa sürede sonuç veriyor. 

  BONDİNG YÖNTEMİ İLE İSTEYEN HERKES DİŞ KUSURLARINI DÜZELTEBİLİR Mİ? 
  Bonding işlemi dişlere zarar vermeden dişlerdeki küçük şekil bozukluklarının giderilmesi işlemine deniliyor. Kırık dişlerin tamirinde, küçük aralıkların kapatılmasında uygulanan bir tedavi. Her yaştaki kişiye uygulanabilir. Uygulanan bu tedavide genellikle tek seans yeterli oluyor ve dayanıklılık süresi ortalama beş yıldır. 

  Formsanté 2015 – Ekim sayısı
  Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Kışlaoğlu

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz