Diğer
  Ana SayfaTrendGençleştiren bitki Gınserg

  Gençleştiren bitki Gınserg

  -

  ginsergSan Fransisco Çin mahallesinde Türkiye’deki aktarlara benzeyen dükkanlar var… Her  türlü kuru bitkiyi bulmak mümkün. Ancak gözünüze en çok ginseng kökleri çarpıyor. Bu bitkiyi tam 5000 yıldır kutlanan çimliler bunun bir sağlık ve gençlik mucizesi olduğunu anlatıyorlar.

  San Fransisco’daki Çin mahallesi hiçbir yerdekine benzemiyor… New York ve Londra’daki gibi, birkaç turistik eşya satn dükkan ve yine turistik birkaç lokantadan çok daha fazlası var burada. Aslında dünyada Çin’den sonra en fazla Çinli nüfusun burada yaşadığı düşünülürse bunu nedeni anlaşılabiliyor.Burası sanki Çin’den bir  parça gibi. Yıllar önce altın arayan  işçiler olarak Kalifornıya’ya gelen Çinliler, kendileriyele beraber tüm kültürlerini de getirmişler. Çin lokantaları, marketleri ve diğer dükkanları alışık olduklarımıza pek benzemiyor. Örneğin lokantalar… Dekorasyonları da yemekleri de farklı; daha köhne bir halleri var.

  Çin mahallesinde dolaşırken benim en çok dikatimi çeken aktara benzeyen ilginç eczaneler oldu. Bu eczanelerde balıktan deniz atına, ilginç mantardan adını bile bilmediğim pek çok  deniz mahsulü ve bitkinin kurumuşu ilaç niyetine satılıyor. En çok da ginseng. Ve eczanede birkaç dakika da bile pek çok kişinin ginseng satın aldığını görmek mümkün. Bu bitkinin niçin bu kadar popüler olduğunu merak ederek, oradakilere sordum. Ancak anlaşmak pek kolay olmadı, burası sanki San Fransisco’nun merkezinde değil de gerçekten Çin’de bir yermiş gibi İngilizce bilen son derece az. Neyse, yarım yamalak da olsa biraz İngilizce bilen birkaç eczacı ve aktar yardım bana yardım edebilirdi. Ben de böylece ginseng denilen ve Çinlilerce bir mucize olarak tanımlanan bu bitkinin marifetlerini öğrenebildim.

  Çinlilerce 5000 yıldır kullanılıyor

  - Advertisement -

  ginserg2Ginseng, Araliace Bitki familyasından gelen alçak boylu, ağaçsı bir bitki. Dağda, ormanların gölgelik yerlerinde kendiliğinden yetişen ginseng baharda gri renkli çiçekler açıyor ve bu çiçekler yaz sonuna doğru ginseng tohumlarının elde edilmediği salkım meyvelere dönüşüyor. Yaklaşık 25-50 cm. arasında büyüyen ginsengin açık kahve-bej renkli kökleri var.

  Yaklaşık 5000 yıldır Çinliler tarafından kullanılan ginseng “Adam Bitki” anlamına geliyor. Bunun nedeni köklerinin her birinin bir insan figürünü andırması. Yunanca adı “Panax”olan ginsengin, bu dilde ki kelime anlamı “tamamen iyileştiren” ya da “her şeye iyi gelen”. Çinlilerce çok geniş bir kullanım alanı olan ginseng Kuzey Amerika yerlileri tarafından da biliniyor ve Çinlilerinkine benzer amaçlarla kullanıyormuş. Ginseng kullanılan tüm ürünler sadece kökleri kullanılarak yapılıyor. Çok eski zamanlarda şifa dağıtan bitki bilinciler tarafından kullanılanılan ginseng, onlarca da “vücudu ve ruhu dengede tutan bitki” olarak tanımlanmış.

  Gençlik sırrı

  Ginsengin kalbi ve sinir sistemini kuvetlendirdiğine inanılıyor. Genel olarak ruh ve beden sağlığını olumlu yönde etkilediği söylenen bu bitki, vücudun ana aktivelerini sürdürmesini sağlayan tüm sistemleri harekete geçiriyor ve endokrin hormonu salgılanımını uyarıyormuş. Rus araştırmacılar ginsengin tansiyonu düzenlediğini ve bu açıdan bakıldığında yüksek ve düşük tansiyonun tedavisinde oldukça etkili olduğunu açıklamışlar.

  Çin mahallesinde, bir çeşit aktar olarak tanımlayabileceğimiz bu mağazayı işleten Mr. Chan, ginseng’in doğanın insanlara verdiği en büyük hediyelerden birisi olduğunu söylüyor. Ona göre bu bitki, fiziksel ve ruhsal dayanıklığı arttırıyor, vücut fonksiyonlarının düzenliyor. Çinlilerin seks isteğini artturmak ve seks hormonlarını anlatan Chan, bu bitkinin ayrıca yorgunlukla savaşta da birebir olduğunu söylüyor.

  Oradaki diğer eczacı ve aktarlar, ginsengle ilgili modern araştırmaların yapıldığı ve bu araştırmalarda ginsengle ilgili modern araştırmaların yapıldığını ve bu araştırmalarda ginseng’de 28’den fazla etkin madde(ginsenosid) bulunduğunu  belirtiyor. Bu özellikleriyle ginsgeng’in çok yakında Alzheimer ve hafıza kaybı, şeker gibi hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak kullanılabilecekmiş. Ayrıca anlattıktarına göre, ginseng yaşlanma sürecinin yavaşlatılmasında tam bir mucize etkisi gösteriyor. Zaten Chan, ginseng’in tüm bu etkileriyle aslında insanı gençleştirdiğini söylüyor.

  Çinlilerce çok iyi bilinen ve yaygın şekilde kullanılan ginseng’le batı dünyasının tanışması 1960’lı yılların sonunda olmuş. Ginseng, Batılılar tarafından bir koruyucu olarak kullanılmış.En yaygın kullanım şekliyse günde 1500 mg.’lık ginseng kapsüllerinden almak olmuş. Soğuk algınlığı, öksürük, romatizma, nevralji, gut, şekeranemi, uykusuzluk, stres, başağrısı, sırt ağrısı, çift görme ginsengle tedavi edilmeye çalışılan hastalıklardan sadece birkaçı olmuş. Ayrıca vücudun virüslerle savaşmaya yarayan maddelerine arttırdığına inanılan bitki, bağışıklık sistemini güçlendirmek için de yaygın şekilde kulanılmış.

  Ginseng’i nasıl kullanmalı?

  Çin mahallesinde ginseng’le yapılmış çok çeşitli ürün bulmak mümkün. Eczacı Van Lou’ya göre bir ginseng ürünün etkinliği, içinde bulunan ginsengin konsantrasyonuna ve içerdiği ginsenocid yoğunluğuna bağlı. Ayrıca işlenme şeklinin de faydalı olmasında çok büyük etkisi varmış.

  A.B.D.’deki Philedelphia Eczacılık Fakültesi’nde geçtiğimiz aylarda yapılan bir araştırmaya göre, piyasada gelişigüzel toplanan ve etiketinde yüzde 29 oranında ginseng içeriği belirtilen bazı ürünlerde hemen hemen  hiç ginsng bulunmuyor. Yine yüzde 27 oranında ginsenocid bulundurduğu ifade edilen bazı ürünlerdeki gerçek oran o kadar düşükmüş ki bunların bir ginseng ürünü olduğunu söylemek çok zor. İşte bu nedenle herhangi bir ginseng ürünü alırken çok dikkatli bir ginseng ürünü alırken çok dikkatli olmak ve güvenilir markaların ürünlerinden alışveriş yapmak gerekiyor.

  Aslında buradaki eczacıların belirttiğine göre, ginseng kökü almak ve bundan yararlanmak an akıllı yol. Her gün iki ya da  üç gram tüketmek ideal. Bunu için rendelenmiş köklerin çay gibi demlenebileceğini ve acı olmaması için balla tatlandırılabileceğini söylüyorlar. Kıyılmış kökleri çorbalara eklemek de mümkün. Hatta bazı kişilerin bu kökleri çiğnediği de biliniyor. Ancak ne varki ginseng kökü bulmak çok kolay değil. Bunun için yurt dışına giden yakınlarınızdan ginseng kökü isteyebilir ya da bir uzmana danıştıktan sonra Solgar ve GNC gibi vitaminli firmalarının ginseng içeren kapsüllerinden alabilirsiniz.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz