Diğer
  Ana SayfaTrendGençleştiriyor, enerji veriyor

  Gençleştiriyor, enerji veriyor

  -

  Göbekten nefes alarak uygulanan nefes egzersizi tekniği kalp ve zihin bütünlüğüne ulaşmayı amaçlıyor. Bunu uygulayan uzmanlara göre; bilinçli şekilde nefes alarak, fizyolojik ve psikolojik durumumuzu olumlu yönde değiştirmek, hem de yaşlanmayı geciktirmek mümkün…

  ESİN EĞRİLMEZ

  En büyük enerji kaynağımız; nefesimiz… Soluk almak, duyguları bastırmak ya da açığa çıkarmak için kullandığımız bir mekanizma aynı zamanda. Nefes terapistleri toplumdaki yanlış koşullandırmalar ve yaygın davranış kalıpları sebebiyle, çoğu insanın yanlış nefes aldığına dikkat çekiyorlar. Yani çocukluğumuzdan itibaren duygularımızı açığa vurmanın doğru olmadığına şartlandırılıyoruz ve bunu nefesimizi tutarak ya da daha 'sığ' nefes alarak başarabildiğimizi keşfediyoruz. Bu andan itibaren, bu yanlış nefes alma alışkanlıkları, duygusal açıdan korunmak üzere kullandığımız bir kalkan oluveriyor. İşte yurtdışında yaygın olarak uygulanan nefes terapisi, yeterli ve doğru nefes almanın püf noktalarını ortaya çıkarmak için geliştirilmiş. İşin güzel yanı, ortalama 6-9 seanslık bir eğitimden sonra bu yöntemi kendiniz de uygulayabiliyorsunuz. Avrupa'da ve Hindistan'da yaygın olarak uygulanan bir çok nefes terapisi eğitimleri artık ülkemizde de talep görüyor. Nefes terapisi meditasyon çalışmalarıyla birleşince ortaya sentez teknikler de çıkıyor. Psikolojik kökenli ağrılardan ve uykusuzluk sorunlarından kurtulmak için bu teknikler birebir.

  Nefesi göbekten alın
  Uzmanlara göre doğru nefes, karından alınıyor. Göbeğimiz, anne karnındayken annemizle bağlı olduğumuz nokta ve yaşam kaynaklarımıza çok yakın. Göbeğimizle nefes alıp, duygularımızı fark ettikçe zihnimiz ve kalbimiz sakinleşiyor, istikrarsız ruh hallerimiz kayboluyor. Amaç ise ruh, beden ve zihin dengesini oluşturabilmek. Kaliteli nefesin enerjisi eski yaraları onarıyor, dahası yenilerinin oluşmasını da engelliyor. Uzmanlar bu özelliklerinden dolayı doğru nefesi ''Pırlanta Nefes'' olarak da tanımlıyor.
  Kızdığımızda ya da korktuğumuzda nefesimizin ritmi bozuluyor. Sakin, mutlu ve neşeliyken nefesimiz daha kaliteli hale geliyor. Bilinçli şekilde nefes alarak, bedenimizin kimyasını, fizyolojik, psikolojik, duygusal ve ruhsal durumumuzu olumlu yönde değiştirmek mümkün. Böylece kendimizi daha canlı, özgür, güvenli ve sakin hissetmemiz de kolaylaşıyor.

  Haberin devamı 2009 Temmuz sayımızda…

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz