Diğer
  Ana SayfaRöportajGenelevde bile eğitim verdim

  Genelevde bile eğitim verdim

  -

  Prof. Dr. Serhat Ünal, başta AIDS olmak üzere enfeksiyon hastalıkları denilince ilk akla gelen isimlerden. Bu konuda çok sıkı çalışan bir eğitimci o. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili bilimsel seminerlerde bilgilerini aktarıyor, üniversitede binlerce öğrencisine ders veriyor. Genelevlerde bile seminerler düzenleyen Prof. Dr. Ünal: “Prezervatif kullanmayı sevmeyen erkeklerin yoğunlukta olduğu bir toplumda bunu başarmak pek kolay olmuyor” diyor.

  Funda ÇATAR

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal, sağlık dünyasının çok yakından tanıdığı ve bir o kadar da saygı duyduğu başarılı bir doktor. Yaptığı çalışmalarla, başta tüm dünyayı tehdit eden AIDS olmak üzere, enfeksiyon hastalıkları denilince, ilk akla gelen isimlerden biri. Çeşitli dönemlerde Ankara AIDS Savaşım Derneği’nin başkanlığını da yapan Prof. Dr. Ünal, şu anda kurucu başkanı olduğu Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği’nin genel sekreterliğini de yürütüyor. Çok hızlı işleyen bir beyin: İlkokuldan liseye kadar tüm eğitimini birincilikle; tıp fakültesini de yüksek bir derece ile bitirmiş. Çocukluğundan itibaren hep önde koşmayı kendine ilke edinenlerden. Bilimsel bilginin “cam bir fanus” içinde saklanmaması gerektiğini düşünüyor. Bu görüşü doğrultusunda da, yıllarca edindiği bilgi ve deneyimlerini paylaşmak için bilimsel kongrelerin yanı sıra, sık sık halka yönelik konferanslarda da eğitim veriyor. Düzenlenen bilimsel toplantılarda; ardı ardına sıraladığı esprilerle ve birbirinden ilginç anekdotlarıyla, AIDS gibi ciddi konuları bile dinleyenler adına daha sevimli bir hale getirebiliyor. Bu özellikleri nedeniyle de saatlerce süren sunumlarda bile insanların dikkatini her zaman canlı tutmayı başarıyor. Üniversitede öğrencilerine ders verirken amfiler dolup taşıyor, diğer fakültelerin öğrencileri bile onu dinlemeye geliyor. Röportaj yaparken öğrendim ki evli ve 2 çocuk babası Prof. Dr. Serhat Ünal, iş dünyası kadar sosyal hayatı da oldukça zengin biri.

  Toplantılarda, “AIDS gümbür gümbür geliyor” diyorsunuz Ülkemizde, AIDS hastalarının sayısında ciddi bir artış mı var?
  AIDS tüm dünyada olduğu gibi, özellikle son birkaç yıldır, Türkiye’de de hızla tırmanışa geçti. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; ülkemizde AIDS hastalarının sayısı 3 bin civarında ama dışarıda kayıtsız kaç hasta var bilemiyoruz. Çünkü insanlar deşifre olma korkusu yüzünden test yaptırmıyorlar. Ülkemizde çok eşli bir yaşam şeklinin benimsenmeye başlaması, kısa süreli ilişkilerin artması ve damar içi uyuşturucu madde kullanımının yaygınlaşması nedeniyle AIDS hastalarının bize verilen rakamın çok daha üstünde olduğunu tahmin ediyoruz.

  Haberin devamı 2008 Nisan sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz