Diğer
  Ana SayfaSağlıkGenital bölgede (vajinada) sivilce benzeri şişlik neden olur?

  Genital bölgede (vajinada) sivilce benzeri şişlik neden olur?

  -

  Vajinada sivilce benzeri şişlikler vajinal girişte veya kızlık zarından daha içte yer alan vajinal bölgede olabilir. Peki, genital bölgede (vajinada) sivilce gibi şişlik neden olur? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk, genital bölgede (vajinada) sivilce gibi şişliğe yol açan virüsleri açıkladı.

  VAJİNADA SİVİLCE BENZERİ ŞİŞLİK NEDEN OLUR?

  Kadın genital yapısını dış genital ve iç genital yapı olarak ayırıp inceleyebiliriz. Dış genital yapı; dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, vajina girişi, kızlık zarı, üretra girişi, perine ve makat bölgesidir. Vajina ise kızlık zarından rahim ağzı dediğimiz servikse kadar devam eden bölgedir.

  Genital bölgede (vajinada) sivilce

  HPV’YE BAĞLI GENİTAL SİĞİL

  Hastalar bize vajinada şişlik var dediğinde kastettikleri giriş bölgesi ve iç dudaklardır. Bu şişliklerin karşılaştığımız en sık sebebi de HPV’ye bağlı genital siğildir. Üreme çağındaki kadınların %20-45’inde HPV mevcuttur. Ama çoğu kadında görünür lezyon yapmaz.

  CİNSEL YOLLA BULAŞAN LEZYONLAR

  Bir başka şişlik sebebi cinsel yolla bulaşan molluscum contagiosum ağrılı olmayan inci benzeri lezyonlara neden olur.

  - Advertisement -

  HSV (HERPES SİMPEX VİRÜSÜ) LEZYONLARI

  Bir başka sebep HSV (Herpes Simpex Virüsü)’nin yaptığı uçuk şeklinde lezyonlardır. Dış genitalden vajinal bölgeye kadar olan alanda olabilir. Vücudumuzun koltuk altı, boyun ve kasık bölgesinde görülebilir. Skin tag halk arasında et beni dediğimiz lezyonlar bazen siğil ile karışabilir.

  KIL KÖKÜ İLTİHABI

  Vajina girişi ve labiumlarda kıl kökleri, ter bezleri, salgı bezleri vardır. Kıl kökü iltihabı, bezlerin iltihabı ağrılı, içi iltihap dolu sivilce benzeri şişliklere neden olabilir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz