Diğer
  Ana SayfaSağlıkGerçekten ne kadar sağlıklısınız?

  Gerçekten ne kadar sağlıklısınız?

  -

  Sağlık konusunda bilgili olmanız sağlığınızı korumanız anlamına geliyor, aynı zamanda… Biz de bu konudaki bilginizi ölçmeniz için mini bir test hazırladık. Çözün; alışkanlıklarınızın hangilerinin iyi, hangilerinin kötü olduğunu anlayın.

  MELTEM GÜNDOĞDU

  BESLENME TESTİ

  Beslenme piramidinizdeki sebze ve meyve dengesi nedir?
  A) Sebzeler meyvelerden daha yoğun
  B) Meyveler sebzelerden daha yoğun
  C) Sebze ve meyve tüketimi eşit ağırlıkta

  EN SAĞLIKLI CEVAP A:
  Besin değeri açısından sebze ve meyveler eşit zenginlikte olsa da meyveler şeker içerir. Dolayısıyla aşırı miktarda tüketimi diyabet gibi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Beslenme uzmanları tercihen sabahları ya da egzersiz sonrası olma üzere günde en fazla üç porsiyon meyve yemenizi öneriyor. Yine günde beş, altı porsiyon sebze ise sağlıklı bir vücut için ideal.

  - Advertisement -

  Ne kadar su içiyorsunuz?
  A) Günde birkaç bardak
  B) Günde 1-2 litre arası
  C) Sıvı ihtiyacımı su ile birlikte diğer içeceklerden de karşılıyorum

  EN SAĞLIKLI CEVAP C:
  Yalnızca su içerek vücuda nem kazandırılacağı aslında yanlış bir inanış. Uzmanlar, farklı sıvılar almanın aslında beslenmenize de katkısı olduğunu belirtiyor. Örneğin, sütten kalsiyum, meyve suyundan C vitamini alabilirsiniz. Kahve ve çay tüketiminizi de sıvı kotanıza ekleyin. Günlük sıvı tüketiminiz, ne kadar hareketli bir yaşamınız olduğuna da bağlı olarak 1,5 – 2 litre olmalıdır.

  Vücudunuz için gerekli olan lif kaynağınız nedir?

  A) Kahvaltılık gevrekler
  B) Meyve ve sebzeler
  C) Ekmek

  EN SAĞLIKLI CEVAP B:
  Her bir porsiyonluk çözünmez life
  karşılık iki porsiyon çözünür lif yemeniz gerekir. Mevye ve sebzelerdeki çözünebilir lifler kolestrolü düşürür, bağırsaklarınızda faydalı bakterilerin üremesini sağlar, toksinleri vücudunuzdan atar. Çoğunlukla ekmekte ve kahvaltılık gevreklerde bulunan çözünmez lifler ise yalnızca bağırsaklarınızı doldurur. Çözünmeyen lifler sindirim sisteminizi tahriş edebilir ve yiyeceklerdeki besin değerinin çok azını absorbe eder. Tahılı günde ancak bir öğünde tüketmelisiniz.

  Ne kadar kahve tüketiyorsunuz?
  A) Günde bir fincan
  B) Günde bir, iki fincan
  C) Günde dört fincandan fazla

  EN SAĞLIKLI CEVAP B:

  Çalışmalar gösteriyor ki günde iki fincan kahve içmenin sağlığa hiçbir zararı yok. Hatta ılımlı kahve tüketimi astım krizlerini azaltır, kolon kanseri riskini yüzde 25, safrakesesi taşı oluşumunu yüzde 45, Parkinson hastalığını yüzde 80’e kadar, sirozu ise yüzde 80’e kadar azaltıyor.

  Genel sağlık testi, Duygusal sağlık testi, ve Egzersiz testi için Formsante’nin 2007 Ekim sayısına bir göz atın…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz