Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetGereksiz yere antibiyotik kullanmayın

  Gereksiz yere antibiyotik kullanmayın

  -

  Gereksiz yere ve uygun olmayan dozlarda antibiyotik kullanımında Avrupa’da birinci sırada yer alan Türkiye, vücudun antibiyotiklere direnç geliştirmesi açısından risk altında bulunan ülkeler arasında gösteriliyor.

  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Güven Artıran: “Türkiye’de antibiyotik kullanım sıklığının azaltılması için en kısa zamanda tedbir alınması gerekiyor çünkü basit bakterilere karşı bile direnç gelişiyor. Gelecek 5-10 yıl içinde, önlem alınmazsa antibiyotikle tedavi edilebilen basit enfeksiyonlar bile tedavi edilemez hale gelecek. Türkiye’nin gereksiz yere antibiyotik kullanım sıklığında Avrupa’da ilk sırada olması, gurur verici bir tablo değil. Tüm antibiyotiklere dirençli bakteri formları hastalara bulaşmaya ve öldürmeye başladı. Bu, büyük bir tehdit” dedi.

   

  01102014 sagrap02Dikkat! Uyku apnesi diyabete neden oluyor

  - Advertisement -

  Kanadalı bilim adamlarının araştırması, uyku apnesinin metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğini ve Tip 2 diyabete zemin hazırladığını gösterdi. Toronto Üniversitesi’nden Profesör Tetyana Kendzerska ve ekibi, uyku apnesi olan 9 bine yakın kişinin sağlık durumunu değerlendirdi. Hastaların, 10 yıldan fazla süren araştırma boyunca yüzde 11,7’sinin diyabete yakalandığı görüldü. Uyku apnesinin daha ciddi boyutta olduğu hastalarda diyabet riskinin yüzde 30’a kadar arttığı ortaya çıktı.

   

   

  01102014 sagrap04Ücretsiz smear ve HPV DNA testlerinizi mutlaka yaptırın

  Sağlık Bakanlığı, 30 yaşın üzerindeki her kadına Aile Hekimleri, Toplum Sağlığı Merkezleri ya da Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) yapılan tarama programında yer alan “smear” testine, rahim ağzı kanserini belirleyen HPV DNA testini de dahil etti. HPV DNA testi, artık bu merkezlerde ücretsiz olarak yaptırılabilecek.

   

   

  01102014 sagrap03PÜF NOKTASI

  Eylül ayı geldi diye güneş koruyucularınızı rafa kaldırmayın. Unutmayın, güneş ışınlarından korunmak için uzmanlar artık dört mevsim güneş koruyucu kullanılmasını öneriyor…

   

  Formsanté Dergisi Eylül 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz