Diğer
  Ana SayfaGüzellikGıdıya ultrasonik dokunuş

  Gıdıya ultrasonik dokunuş

  -

  Genetik faktörler veya sık kilo alıp vermenin sebep olduğu boyun bölgesinde yağ toplanması yani halk arasındaki adıyla gıdı, hem kişiyi daha kilolu hem de yaşlı gösteriyor. Yağ eritici uygulamalar, radyofrekans ve liposuction’ın yanı sıra son dönemde ultrasonik yüz germe ön plana çıkıyor. Bu yöntemle hem gıdı hem de yanak bölgesinde toparlanma da sağlanıyor.


  E
  rken yaşlardan itibaren kendini gösterebilen gıdı bölgesindeki sarkmalar, her zaman kadınların olduğundan kilolu görünmesine yol açıyor. Ultrason teknolojisinin yüz estetiğinde açtığı kapı sayesinde gıdı sarkmaları etkili bir şekilde tedavi ediliyor. KBB ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Coşkun Sanverdi, gıdıların nasıl oluştuğunu ve hangi yöntemlerle tedavi edebileceğini anlattı. Daha yoğun sarkmalarda uygulanan boyun germe estetiği hakkında da bilgi verdi.

  BOYUN VE GIDI BÖLGESİNDE SARKMA NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

  Fizyolojik yaşlanma süreci, vücudumuzda pek çok bölgede olduğu gibi gıdı ve yanak bölgesinde de sarkmalara ve deformasyonlara neden oluyor. Genellikle 40’lı yaşlardan itibaren daha çok kadınları etkilese de bazen çok daha erken yaşlarda da başlayabiliyor. Bunda çene ve boyun yapısı, kilo alıp vermek, obezite gibi pek çok faktör etkili olabiliyor.

  - Advertisement -

  HANGİ TİP KADINLARDA GIDI OLUŞUMU GÖRÜLÜYOR? GIDI EN ERKEN HANGİ YAŞTA OLUŞUYOR? 

  Gıdı bölgesindeki sarkmalar genellikle orta yaşlarda başlasa da bazen, 20’li yaşlardan itibaren de bu bölgedeki sarkmalar ile karşılaşılıyor. Sık kilo alıp vermeler gıdı sarkmalarını kolaylaştırdığı gibi, kısa boyunlu, çene yapısı küçük ve geride olan kişilerde bu sorun çok daha kolay ve erken yaşlarda oluşabiliyor.

  GIDI BÖLGESİNDE OLAN SARKMA VE GEVŞEME YÜZ OVALININ BOZULMASINA NEDEN OLUYOR MU? BU DURUM GÖRÜNÜMDE NASIL BİR FARKLILIK OLUŞTURUYOR?

  Gıdı bölgesindeki sarkmalara özellikle kadınlarda daha yoğun olmak üzere yanak bölgesi sarkmaları da eşlik edebiliyor. Bu durumda çene ovali kayboluyor, burun-dudak arasında (nazolabial) ve dudak köşeleri altında derin çizgilenmeler oluşuyor. Özellikle elmacık kemiği bölgesindeki sarkmalar da eklendiğinde yüze yaşlı ve yorgun bir ifade oturuyor.

  GIDI ESTETİĞİ HANGI ŞEKİLLERDE YAPILIYOR? 

  Kişinin yaşı, cildinin esnekliği, gıdı bölgesinin yağlı olup olmadığı, çene ve boyun yapısı seçilecek yöntemin belirlenmesinde önemli faktörler. Daha genç yaşlarda öncelikle ameliyatsız uygulamalar ile sorun giderilmeye çalışılıyor. Gıdı bölgesindeki yağı eritici mezoterapi uygulamaları, radyofrekans uygulamaları veya son birkaç yıldır uyguladığımız, başarılı sonuçlar aldığımız ultherapy (ultrasonik yüz germe) uygulamalarını sayabiliriz.

  Gıdı bölgesinde sarkmaların az, cildin esnek fakat yağlanmanın yoğun olduğu durumlarda liposuction operasyonu düşünülebiliyor. Bazen liposuction operasyonu ile ultherapy (ameliyatsız yüz germe) uygulaması kombine edilerek çok daha başarılı sonuçlar alınabiliyor. Sarkmaların yoğun olduğu durumlarda öncelikle ameliyat düşünülüyor. Yüzdeki sarkmaların durumuna göre operasyonun boyutlarına karar veriliyor. Bazen kısmi bir germe işlemi ile sorun çözülebiliyor, bazen de yüz ve boyun germe operasyonu planlanabiliyor.

  BU BÖLGENİN DOKUSUNUN DİĞERLERİNE GÖRE FARKI VAR MI?

  Gıdı bölgesi, yağlanma ve cilt-cilt altı dokularda gevşeme ile sarkma sorunlarının kolaylıkla yaşanabildiği pek çok faktörden etkilenebilen sorunlu bir bölge. Bu nedenle sorunun çözümü için iyi bir plan yapılmalı.

  LIPOSUCTION’A NASIL KARAR VERİLİYOR VE UYGULANIYOR? 

  Gıdı bölgesinde yoğun yağlanma var ve cilt esnekliği iyi ise liposuction operasyonu düşünülebiliyor. Lokal anestezi veya sedasyon ile rahatlıkla yapılabiliyor. Operasyon sonrası bir haftada ödemler büyük oranda geriliyor, bu dönemde yapılacak baskılı pansumanlar faydalı oluyor. Birinci ayda ödemler yüzde 80 geriliyor, son hali altı ay sonra görülebiliyor.

  KALICI BİR UYGULAMA MI?

  Liposuction operasyonu kalıcı bir uygulama. Cilt esnekliğinin kaybolduğu, sarkmaların yoğun olduğu durumlar özellikle göz önünde bulundurulmalı ve operasyon için doğru karar verilmeli.

  ULTRASONİK ESTETİK UYGULAMALAR GIDIDA GERÇEKTEN SONUÇ VEREBİLİYOR MU?

  Ultrasonik yüz germe (ultherapy) uygulaması, yüz ve boyundaki sarkmaları toparlamada, ameliyatsız uygulamalar içerisinde son yıllarda çok önemli bir yer edindi. Özellikle yanak ve gıdı bölgesi uygulamaları çok olumlu sonuçlar veriyor. Ameliyatsız bir uygulama olması, muayenehane şartlarında yapılabilmesi, uygulama sonrası işe ve sosyal hayata hemen dönülebilmesi, uygulamaya dair cilt yüzeyinde herhangi bir emare olmaması avantajlı yanlarından birkaçı. Uygulama yapılır yapılmaz sonuçlarının bir kısmı o anda görülebiliyor, etkisi üç-dört ay içerisinde tamamlanıyor. FDA onaylı bir yöntem. Cildi çok esnek olmayan veya sarkmaları olan, liposuction sonrası sarkma şikayeti ile bize başvuran pek çok hastada ultherapy yöntemi ile tatminkar sonuçlar aldık.

  GIDI ESTETİIĞİ YERİNE ÇENE BÜYÜTME İŞE YARIYOR MU? 

  Çenesi küçük ve geride olan kişilerde gıdı sarkması çok daha kolay olabiliyor. Bu nedenle uygun kişilerde çeneyi öne doğru ilerletmek için çene ilerletme ameliyatları, çene protezleri veya dolgu enjeksiyonları ile çene şekillendirme uygulamaları düşünülebilecek seçenekler arasında yer alıyor.

  GIDI ESTETİĞİNDEN SONRA KİŞİDE NASIL DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR?

  Gıdı estetiği sonrası yüz ovali belirginleşeceği için çok daha genç bir görünüm kazanılıyor.

  GIDININ SARKMASINI YAVAŞLATMAK İÇİN UYGULANABİLECEK ESTETİK DIŞI YÖNTEMLER VAR MI? KREM, MASAJ VB. 

  Gıdı sarkmasını yavaşlatmak için sık kilo alıp vermemeye dikkat etmek gerekiyor. Sarkmalar çok ilerlemeden ameliyatsız uygulamalardan yararlanılırsa oluşabilecek sorunu azaltabilmek veya önüne geçebilmek elimizde olur.

  Deran Çetinsaraç 
  Formsanté 2015 – Aralık sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz