Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetGlütensiz diyet tarifleri

  Glütensiz diyet tarifleri

  -

  11092013 gluten2Çölyak belirtilerini ihmal etmeyin

  Çölyaktan ne zaman şüphelenmek gerekiyor?

  Çölyak hayatın herhangi bir döneminde ortaya çıkabiliyor ama çocukluk yıllarında alınması gereken bir tanı. Anne sütünden kesilip tahıllı beslenmeye geçişte bebekte ortaya çıkan birtakım olumsuzluklar varsa bu durumun iyi gözlenmesi gerekiyor. Bu dönemde yaşanan ishal, kusma, iştahsızlık, kabızlık, büyüme ve gelişme geriliği gibi belirtiler olduğunda mutlaka araştırma yapılması ve çölyak tanısının düşünülmesi çok önemli.

  Çölyakın hafif, orta ve ileri gibi aşamaları var mı?

  Evet, belli aşamaları var. Ama çölyaklı kişi hangi aşamada olursa olsun mutlaka glütensiz diyet uygulamak zorunda, çünkü çölyakın tek tedavisi bu… Hafif bir aşamada olunması glütenli gıdalar tüketilebileceği şeklinde yorumlanmamalı.

  - Advertisement -

  Ben geç tanı almış bir çölyaklıyım. Ama çocukluğum ve gençliğim hep rahatsızlıklarla geçti maalesef. Midem hep hassastı, çok sık ishal olurdum. Kan değerlerim hep düşüktü. Ama hiç kimsenin aklına çölyak olabileceğim gelmemişti. 1994 yılında yaşadığım bir üzüntüden sonra vücudum artık dayanılmaz bir tepki verdi ve üç ay kesintisiz süren ishal nedeniyle hastaneye yattım. Ardından da çölyak teşhisi konuldu. O gün bu gündür glütensiz diyetteyim ve herhangi bir sağlık problemim yok.

  Çölyakta tedavi yaklaşımı nedir?

  Tüm dünyada çölyak için tek tedavi vardır; ömür boyu glütensiz diyet. Çölyaklılar teşhisten sonra, hayatları boyunca glüten içeren tüm ürünleri hayatlarından çıkartmalı. Glüten içeren gıdalardan, glütenin girebileceği her türlü kozmetik ürününden, ilaçlardan uzak durmak gerekiyor. Glüten yapıştırıcı, kıvam artırıcı, yoğunlaştırıcı özelliği nedeniyle yiyecek maddelerinden başka kozmetik ürünlerin ve ilaçların içine de giriyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz