Diğer
  Ana SayfaTrendGöbek, dudak ve vajina estetiği

  Göbek, dudak ve vajina estetiği

  -

  dudakEstetik operasyonlar her zaman ilgi çekiyor. Moda da olduğu gibi estetikte de tercihler ve beğeniler zamanla değişiyor. Uzmanlar, şu günlerde göbek bölgesi ve deliğiyle dudak ve cinsel bölge yani vajina operasyonlarının çok gözde olduğunu söylüyor. Bu operasyonlarla ilgili tüm ayrıntıları dosyamızda bulabilirsiniz.

  Tam anlamıyla sağlıklı, tüm vücut organları gerektiği gibi çalışan birini ameliyat masasına yatmaya, bandajlarla dolaşmaya ne ikna edebilir? Daha güzel olma tutkusu. Fonksiyonu ne kadar iyi olursa olsun, sahibi tarafından beğenilmeyen bir dudağın ya da burnun gerçekten sağlıklı olduğunu iddia etmek belki de pek doğru değil. Zaten estetik ve plastik cerrahi uzmanları da, operasyon kararı alırken en büyük kıstaslarının hastalarının düşünceleri olduğunu söylüyorlar. Yani doktor değil, hasta, burnunu ya da kulağını çirkin buluyorsa operasyona gerek görülebiliyor.

  Güzellik anlayışı zamanla değişiyor. Bu da, doğal olarak estetik dünyasını etkiliyor. Örneğin Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Nuri Battal, son günlerde en çok tercih edilen operasyonların başında göbek, dudak ve cinsel bölge estetiklerinin geldiğini söylüyor. Göbek ve dudak estetikleri kişiye daha genç ve güzel bir görünüm sağlarken, cinsel bölge estetiği aynı zamanda daha sağlıklı bir cinsel hayat da sunuyor.

  VAJİNA DARALTMA
  Yaş ve doğumlara bağlı olarak vajina kasları gevşeyebiliyor. Bu da hem cinsel ilişkiyi hem de görünümü olumsuz etkileyen, önemli bir sorun. Yapısal ya da doğum sonrasında oluşan travma sonucunda, alt genital bölgedeki kaslar ve yumuşak doku gevşiyor, genişleyip, sarkabiliyor. Vajinal kasların normal gerginlik ve dirençleri azalıyor, bu kasların kontrol ve destek fonksiyonları bozuluyor. Sonuç olarak vajinanın iç ve dış genişliği artıyor ve iki partnerin de alacağı cinsel haz azalıyor.

  - Advertisement -

  Vajinal daraltma ameliyatlarıyla cerrahi olarak vajinal kanal daraltılıyor ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltiliyor.

  Kimler tercih ediyor? Doğum sonrasında ya da yaşla birlikte vajina kaslarının gevşediğini hissedenler bu ameliyata gereksinim duyuyor.

  Ne hedefleniyor? Ameliyatla, vajinal kanalın daraltılması, vajinanın gevşemesi sonucu oluşan estetik görünümün düzeltilmesi hedefleniyor. Vajina daraltıldığı için alınan cinsel haz da artıyor. Ayrıca bazı kadınlarda görülen, ve yaşla bilikte daha sık rastlanan bir şikayet haline gelen gülerken, hapşırırken veya öksürürken idrar kaçırma sorunu da böylece ortadan kaldırılıyor.

  Nasıl yapıIıyor? Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanıyor. Yapılacak uygulamanın şekline göre operasyon 1-3 saat arası sürüyor.
  Ameliyat sırasında ya da sonrasında ortaya çıkma ihtimali olan cerrahi riskler yüzde 18’in altında. Liposuction, göğüs büyütme gibi diğer estetik ameliyatlarla beraber de uygulanabiliyor.

  İyileşme süreci: Ameliyatın tipine göre değişmekle birlikte, kişi normal hayatına ve işine 1-7 gün içerisinde başlayabiliyor. Yine uygulamanın şekline göre cinsel hayatına 3-8 hafta arasında dönebiliyor.

  gobekVAJİNA YENİLEME
  Vajinanın fonksiyonu dışındaki dış kısımlarını oluşturan labia majör ve labia minör denilen büyük ve küçük dudaklarla, pubis bölgesi de estetik amaçlı olarak düzeltilebiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Nuri Battal, pek çok kadının labialarının büyük ve sarkık olmasından şikâyetçi olduğunu söylüyor. Cinsel fonksiyonları etkilemeyen bu durum, kişiyi psikolojik olarak etkiliyor.

  Kimler tercih ediyor? Labiaları normalden çok küçük ya da büyük olan kadınlar bu ameliyatı tercih ediyor. Labiaları normalden büyük olan bazı kadınlar orgazmın gecikmesi gibi sorunlar yaşayabiliyor ve bu nedenle de bu ameliyatı yaptırmayı isteyebiliyorlar.

  Ne hedefleniyor? Vajinal yenileme ameliyatıyla, vajinanın estetik açıdan güzel, normal ve genç bir görünüme kavuşması hedefleniyor. Kişinin psikolojik durumu da düzeltilerek daha sağlıklı bir cinsel hayata kavuşması sağlanıyor.

  Nasıl yapıIıyor? Normalden küçük ya da gevşek olan labialara doku transferi yapılıyor. Büyük ve sarkık labialar cerrahi işlemle düzeltiliyor. Bazen bacak içlerinde ve pubis denilen vajinanın üst bölümündeki alanda aşırı yağlanma olabiliyor. Bu durumda liposuction yapılabiliyor. Ameliyat genelde lokal anesteziyle yapılıyor.

  İyileşme süreci: Basit ve lokal anesteziyle yapılan basit bir cerrahi işlem olduğu için iyileşme de son derece hızlı oluyor. Hasta 1-2 gün içinde normal hayatına dönebiliyor.

  GÖBEK ESTETİĞİ
  Şu günlerde düşük belli pantolonlar ve göbeği açıkta bırakan bluzlar çok moda. Sıkı ve gergin bir karına ve son derece şekilli güzel bir göbek deliğine kavuşmamızı vaat eden göbek estetiğinin de çok popüler olması tabii ki kaçınılmaz. Doğum sonrasında gevşeme, aşırı kilo alma ya da yaş gibi nedenlerle karın germe ameliyatları tercih edilirken genç kızlar arasında da göbek deliği düzeltme ameliyatları hızla yaygınlık kazanıyor.

  Kimler tercih ediyor? Karın bölgesindeki fazlalıklardan, deformasyondan şikâyetçi olanlar. Göbek deliğinin şeklini beğenmeyenler tarafından tercih ediliyor. Göbek deliğinde tercih edilen, deliğin tam bir daire gibi yuvarlak ve içine çökük olması.

  Ne hedefleniyor? Karın germe ameliyatlarıyla daha gergin ve düz bir karın, göbek deliği estetiğiyle ise göze daha hoş görünen bir göbek deliği elde edilmesi hedefleniyor. İki ameliyat beraber yapılabiliyor. Bazı karın germe ameliyatlarında göbek deliğinin yeri değişebileceğinden bu göbek deliğine cerrahi müdahale zaten gerekiyor. Ameliyat sırasında göbekteki fıtıklar da gideriliyor.

  Nasıl yapılıyor? Karın germe ameliyatında önce karın çevresindeki fazla yağlar liposuction yöntemiyle alınıyor. Zayıflamış olan karın kasları ve varsa fıtıklar düzeltiliyor. Karın derisi gerilip fazla kısım çıkartılıyor. Eski göbek yeni açılan göbek deliğine tutturuluyor. Lokal ya da genel anesteziyle yapılan karın germe ameliyatı 1-2 saat sürüyor. Cilt altına biriken sıvıları atmak için bir diren yerleştiriliyor. Ameliyat sonrasında hastanede 1 gece kalınıyor. 3-5 hafta kadar da korse giyilmesi gerekiyor. Sadece göbek deliğinin düzeltilmesi ise son derece basit bir cerrahi müdahale; küçük bir operasyonla yeni göbek şekli oluşturuluyor. Lokal anesteziyle yapılan işlem 1 saat sürüyor.

  İyileşme süreci: Karın germe ameliyatlarından sonra hasta 7-10 gün arasında normal hayatına dönebiliyor. Göbek deliği estetiğinden sonraysa hemen günlük hayata dönmek mümkün.

  DUDAK ESTETİĞİ
  Dolgun dudaklar neden hoşumuza gidiyor biliyor musunuz?
  Çünkü dolgun dudaklar aynı zamanda gençliğin, doğurganlığın ve güzelliğin de simgesi. Zamanla vücuttaki östrojen hormonu azalıyor ve dudaklar inceliyor. Yani yaşlı kadınların dudaklarının incelmesi bu yüzden. Tabii yapısal olarak, doğuştan dudakları ince olan ve bundan pek de memnun olmayan kişiler de var.

  Kimler tercih ediyor? Dudakları yapısal olarak ince olan ya da zamanla incelen, kalın ve dolgun dudaklarla yüzündeki gençlik ve güzellik ifadesini güçlendirmek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

  Ne hedefleniyor? Ameliyatın hedefi dudakları kalınlaştırmak ve konturlarını daha belirgin hale getirmek. Ancak doğal bir görünümün de korunması bu ameliyatın başlıca hedeflerinden.

  Nasıl yapılıyor? Dudak kalınlaştırma hastanın kendi vücudundan alınan dokularla veya bazı implant malzemeleri ile yapılabiliyor. Bu maddeler biyolojik dolgu maddeleri ve yapay dolgu maddeleri olarak ikiye ayrılıyor. Yapay dolgu maddelerinin arasında silikon ve kolajen gibi maddeler akla ilk gelenler. Eğer hastanın kendi dokusu enjekte edilecekse hastanın vücudunun herhangi bir yerinden lokal anesteziyle doku alınabiliyor. Ancak 6-12 ay arasında konulan dokunun yüzde 10 ile 20’lik bir kısmı kalıcı oluyor. İşlemi bu süre sonunda tekrarlamak gerekiyor. 2 veya 3 seans sonrasında işlem kalıcı oluyor. İğne ile enjekte edilen hyalurinik asit ekstresi de çok basit bir uygulamayla dudaklara verilebiliyor. Uygulama sonrası 4-6 ay kadar kalıcı oluyor ve bu sürenin sonunda tekrarlamak gerekiyor Operasyon lokal anesteziyle yapılıyor ve uygulama süresi yarım saati geçmiyor.

  İyileşme süreci: Hastanın kendi vücut dokuları ile yapıldığında hasta 2-3 gün içerisinde normal hayatına dönebiliyor. İşlem lokal anestezi ile yapılıyor. Diğer hyalurinik asit ekstresi gibi implant uygulamaları daha basit oluyor ve hasta hemen normal hayatına dönebiliyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz