Diyetisyen Berrin Yiğit

  Göbek yağını eritmek için neler yapmalı? İşte göbek eriten düz karın iksiri

  En çok problem ettiğimiz yerlerin başında gelir bel çevresindeki fazlalıklar. Göbek bölgesinde biriken yağı yakmak için oldukça çabalamalıyız. Peki, göbek yağını eritmek için ne yapmalıyız? Bel çevresinde biriken fazla yağ hangi hastalıkların habercisi? Diyetisyen Berrin Yiğit, merak edilen tüm sorulara açıklık getirdi.

  GÖBEK YAĞI HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

  Göbekteki yağlanma sadece kötü bir görüntü değil, aynı zamanda genel sağlıkla ilgili hastalıkların habercisidir. Özellikle diyabet, kalp-damar hastalığı, tansiyon, karaciğer yağlanması gibi pek çok hastalıkla bağlantılı olduğunu gösteren çokça çalışma vardır. Dolayısıyla bel çevresinde ki yağlardan kurtulmak daha uzun ve iyi bir yaşama kapı aralar. Peki spesifik olarak neler yapmalıyız, gelin hep birlikte bakalım.

  GÖBEK YAĞINI ERİTMEK İÇİN NE YAPMALI?

  Şeker Tüketimini Çok Azaltın; Göbek yağlanmasının en başlıca sebebi şekeri fazlaca tüketmektir. Paketli ürünler, fast food yiyecekler ve hazır olarak tükettiğimiz pek çok üründe şeker veya şeker kaynağı diğer şuruplar, tatlandırıcılar vardır. Bunlar metabolik olarak vücudun yağ yakma potansiyelini bozup, iştahı artırır. Bu yüzden mümkün olduğunca şekeri azaltıp, hatta mümkünse hayatımızdan çıkarmak gerekir.

  Evde yemekleri kendimiz yapmaya, su, soda, maden suyu ve ayran dışında gazlı ve şekerli içecekleri tüketmemeye, canımız tatlı istediğinde sağlıklı formüller geliştirmeye dikkat etmek lazım. Bol su tüketmek, stresten kaçınmak, iyi uyumak ve spor yapmak da şekere olan bağımlılığımızı azaltacak alışkanlıklardır.

  GÖBEK ERİTEN YOĞURT KÜRÜ

  Çözünür Lifler Beslenmenizde Daha Çok Olsun; Çözünür lifler sindirim sistemini rahatlatıp tok hissetmemize yardımcı olur. Genel kalori alımımızı azaltıp, bağırsakların çalışmasına destek olup, iştahı dengelediği için çözünür lif kaynaklarını beslenmenizde bolca bulundurun. Keten tohumu, fasulye, yulaf, avokado, elma ve karnabahar gibi mükemmel çözünür lif kaynaklarını tüketmeye özen gösterin.

  ALKOLÜ HAYATINIZDAN ÇIKARTIN

  Özellikle karın ve bel çevresi yağlanması sorununun en temel sebebi alkol alımıdır. Alkol özellikle karaciğer yağlanmasını artırarak bel çevresinde kalınlaşmaya, hatta merkezi obeziteye neden olur. Bu yüzden alkolden gelecek boş ve yağlandıran kalorilere ihtiyacımız yoktur, kesinlikle tüketilmemelidir. Asla vazgeçemeyen kadınlar haftada 1, erkekler ise 2 kadehin üstüne çıkmamalıdır ve daha düşük alkollü içkileri tercih etmelidir.

  Beslenmenizdeki Trans Yağ Kaynaklarını Çıkarın; Margarinler ve genellikle paketlenmiş gıdalarda bulunan trans yağlar özellikle karın bölgesinde yağ birikimine neden olarak kilo aldırırlar. Göbek yağını azaltma ve en önemlisi sağlığınızı korumaya yardımcı olmak için zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, çörek otu yağı, avokado, ceviz gibi doğal yağ kaynaklarını kullanabilirsiniz.

  STRES SEVİYENİZİ AZALTIN

  Stres adrenal bezlerden stres hormonu olarak bilinen kortizol salınımını artırarak, iştahı açar ve yağ depolanmasına neden olur. Göbek yağınızı azaltmaya yardımcı olmak için yoga, meditasyon, doğa yürüyüşleri gibi zevkli aktiviteler ya da hobiler edinebilirsiniz. Akşam yemeği sonrası yasemin, papatya, ıhlamur, adaçayı, melisa gibi çayları tüketmek de daha kaliteli uyumanıza ve stresin azalmasına destek olacaktır.

  10 BESİNLE GÖBEK YAĞLARINA DUR DEYİN

  Karbonhidratları Kesmeyin ama Kompleks Olanları Tercih Edin; Yüksek Glisemik indeksli tüm gıdalar karın ve bel çevresindeki tüm yağlanmayı hatta tip 2 diyabet geliştirme riskini artırmaktadır. Göbek çevrenizdeki yağlanmayı azaltmak istiyorsanız tam tahıllı ekmekleri, kurubaklagilleri, yulaf, kinoa, karabuğday gibi tahılları hayatınızda yer vermeye başlamalısınız.

  Egzersiz Yapmaya Özen Gösterin; Göbek yağını azaltmak için en etkili egzersizler, hafif tempolu yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme türü egzersizlerdir. Bölgesel zayıflama için doğru uygulanan beslenme programına mutlaka etkili bir sporun eklenmesi şarttır.

  BEL BÖLGESİNİ İNCELTEN SALATA TARİFİ (Göbek Eriten Düz Karın İksiri)

  • 1\2 rendelenmiş havuç
  • 1\2 rendelenmiş yeşil elma
  • 1\2 rendelenmiş pancar
  • 1 kase yoğurt
  • 1 yemek kaşığı kıyılmış ceviz
  • 1 yemek kaşığı çörek otu
  • 1 tatlı kaşığı keten tohumu

  Yapılışı; Havuç, yeşil elma, pancar ve yoğurt bir kapta karıştırılır. Üzerine ufalanmış ceviz, keten tohumu ve çörek otu eklenir. Limitsiz bir şekilde tüketilebilir.

  HIZLA GÖBEK ERİTEN 7 SÜPER EGZERSİZ

  YORUM YAZIN

  Please enter your comment!
  Please enter your name here