Diğer

  Golf

  -

  Kimileri için her şey kimileri içinse stres atmanın güzel bir yolu.

  Elif Duran

  Golfün kökenleri Romalılar'a kadar uzanıyor. Romalılar'ın içi kuş tüyüyle doldurulmuş deri toplara sopalarla vurarak golfe çok benzeyen"paganica" isimli bir oyun oynadıkları biliniyor. Çok daha sonraları İngiltere'de "paganica"nın farklı bir versiyonu olan ve "cambuca" ismiyle bilinen oyun da golfe çok benziyor.
  Ancak bu oyunun golf adıyla ilk olarak nerede oynandığı konusundaki tartışmalar hâlâ sürüyor. Hollandalılar, on üçüncü yüzyılda Hollanda'da buz üstünde oynanan "kolf" oyununun bugünkü modern golfun çıkış noktası olduğunu söylüyor. Ancak İskoçyalılar bu konuda hem fikir değil: onlara göre golf ilk kez İskoçya'da ortaya çıktı hatta 1457 yılında Kral II. James, halkın golf oynamasını – oyunun günden güne daha popüler hale gelmesini engelleyemese de – yasaklayan bir bildirge yayınladı. Golf İskoçya ve İngiltere'de her geçen gün daha çok insan tarafından sevildi, 1744 yılının Mart ayında ilk golf kulübü "Honourable Company of Edinburgh" kuruldu. Golf oynarken uyulması gereken 13 kural da bu kulüp tarafından açıklandı.

  Golf nasıl bir oyun?

  Golf, 2, 3 ya da 4 kişi tarafından, değişik özelliklerdeki sopalarla, sert ve küçük topları deliklere sokmanın hedeflendiği bir oyun. Amaçsa topu en az atışla deliklere sokmak. Bunu başarabilen oyuncu oyunun da galibi oluyor. Golf, açık havada, üzerinde, su, kum gibi doğal ve yapay engellerin olduğu çim sahada, birbirine 120 – 600 metre uzaklıklardaki 9 ya da 18 farklı delikten oluşan sahalarda oynanıyor. Değişik yaş kesimlerinden herkes tarafından oynanabilen golf, dışarıdan bakanlara bir delik top kovalamacası gibi görünse de işin aslı hiç de öyle değil. Golf tam bir stratejik düşünce oyunu ve dünyanın en zor 4. sporu. Fiziksel bir spor dalı olarak görülmese de aslında sürekli yürüyüş yapıldığı için çok iyi bir egzersiz. Bir oyuncu bir oyunun sonunda yaklaşık 8 kilometrelik bir mesafeyi yürümüş oluyor.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz