Diğer
  Ana SayfaSağlıkGörünmeyen diş telleriyle gönlünüzce gülümseyin!

  Görünmeyen diş telleriyle gönlünüzce gülümseyin!

  -

  Dişleriniz çarpık ya da sorunlu olduğu için gülerken ağzınızı mı kapatıyorsunuz? Merak etmeyin! Görünmeyen diş telleriyle kısa sürede kusursuz dişlere sahip olabilir, rahatça gülebilirsiniz…

  Gülmek herkesin hakkı! Oysa birçok kişi ağız ve diş sorunları nedeniyle, bu en doğal hakkını gönlünce kullanamıyor. Bu aşamada devreye ortodontik tedavi yöntemleri giriyor. Diş ve çene bozukluklarının düzeltilmesi, ön dişlerin daha öne getirilmesi ya da uzatılması, yan dişlerin yanakları destekleyecek biçimde dizilmesi şeklindeki uygulamalarla hastaların sorunlarına çözüm bulan ortodonti uzmanları, genç ya da yetişkin ayrımı yapılmaksızın herkesi tedavi edilebiliyor. Özel Dentistanbul Diş Hastanesi Ortodonti Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arzu Arı Demirkaya, yaşla birlikte alt dişlerin de konuşurken görünür hale gelmesi nedeniyle önceden önemsenmeyen çapraşıklıkların gözler önüne serildiğini belirterek, “Bu nedenle, sayıları her gün artan birçok kişi estetik kaygıları olmasa bile ortodontik tedaviye gereksinim duyuyor. ‘Görünmeyen diş telleri’ olarak bilinen lingual ortodontik tedavi uygulamaları, özellikle dış görünümüne önem veren kişiler tarafından tercih ediliyor” diyor.

  Psikolojik rahatlık sağlıyor
  Her yaş grubuna uygulanabilse de çocuk ve yetişkin ortodontik tedavisi arasında birtakım farklar bulunuyor. Diş eti ve dişleri saran kemiğin sağlığı ile dişin destek dokularının iyileşme kapasitesi gibi etkenler ise bunlardan bazıları. Yetişkinlerin ortodontik tedavisindeki en önemli zorluklardan birinin sosyal çevre ve iş hayatının diş telleri ile tedaviyi psikolojik olarak zorlaştırması olduğuna değinen Doç. Dr. Demirkaya şunları söylüyor: “Ancak günümüzde geleneksel braketlerden farklı olarak, dişlerin arkasında yer alan ve görünmeyen braketler tercih ediliyor. Bu sayede ileri yaştaki hastalar, en yakınları dahi fark etmeden ortodontik tedavilerini sürdürebiliyor.”

  “Ortodontik tedavilerin süresi 6-24 ay arasında değişebiliyor. Ancak lingual tedavi, geleneksel braketlerle yapılan tedaviye oranla birkaç ay daha uzun sürebiliyor.”

  - Advertisement -

  Konuşmayı engellemiyor
  Dış görünüşüne önem verenler hem gülümsemelerini güzelleştirmek hem de profesyonel görünümlerini korumak için lingual braketleri tercih ediyor. Bu braketler de diğer ortodontik tedaviler gibi her yaşta uygulanabiliyor. Ancak dişleri küçük olan erişkinlerde bu braketler takılamayabildiği gibi, diş eti sağlığı da uygulamanın yapılabilmesi için önemli bir faktör oluyor. Geleneksel diş tellerine karşı hissedilen önyargıların aksine lingual braketlerin konuşmayı engellemeyeceğini belirten Doç. Dr. Arzu Arı Demirkaya, “Hasta genellikle konuşma şeklinde bir değişiklik hisseder ve ‘s, ş, c, ç’ gibi bazı sesleri tam olarak telaffuz edemediğini fark eder. Oysa bu durum 3-4 hafta içinde geçer” diyor. Lingual braket uygulanan hastalar için tedavi kadar, ağız temizliği de önem taşıyor. Bu tedavide temizlik için diş fırçasının yanı sıra diş ipi, arayüz fırçası, ağız duşu ve gargara gibi ürünlerin de kullanılması da gerekiyor.

  Formsante Dergisi Kasım 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz