Göz altı morlukları

ocak-2013-guzellik-3-resim-1

Aynaya baktığınız zaman sizi en çok rahatsız eden şeylerin başında göz altı morlukları mı geliyor? Yalnız değilsiniz, pek çok kadının bu karanlık gölgelerle başı dertte. Göz altı morluklarının dört temel sebebini ve çözüm yollarını sizin için araştırdık.

1 Genetik
İlkokul çağında çektirdiğiniz fotoğraflarda bile belirgin koyu halkalarınız varsa göz altı morluklarınızın sebebi genetiktir. Uzmanlar retinol içeren ürünleri kullanmanın faydalı olacağını söylüyor. Cildinizin tahriş olmaması için haftada bir defa ile başlayıp ilerleyen zamanlarda her gece kullanabilirsiniz.

2 Hiperpigmentasyon
Cilde ve saça rengini veren melaninin aşırı üretimi, ciltte lekeli görünüm ve cilt tonunda farklılıklara neden oluyor. Hiperpigmentasyon, yani ciltte koyulaşmanın sebepleri arasında güneşe aşırı maruz kalma, cilt yaralanması, hormonlar veya bazı ilaç kullanımları yer alıyor. Hidrokinon içeren ürünlerin kullanımı, bu kahverengi lekelerin giderilmesinde etkili oluyor. Her gece göz çevresine sürdükten sonra gündüzleri güneş koruma faktörlü ürünler kullanmayı ihmal etmeyin.

3 Yaşlılık
Yıllar geçtikçe maruz kaldığımız güneş ışınları cildimizin kolajen üretimini azaltarak, cildin daha inceleşmesine ve kılcal damarların görünür hale gelmesine sebep oluyor. Geniş çerçeveli güneş gözlükleri takmak ve SPF özelliği olan göz kremleri kullanmak kolajen kaybını önleme konusunda büyük önem taşıyor. Eğer bu konuda geç kaldıysanız, peptid, retinol, gliserin ve hyalüronik asit içeren göz çevresi kremlerinden faydalanabilirsiniz.

4 Alerjiler
Evinizde beslediğiniz kedinin göz altı morluğunuzun sebebi olabileceğini biliyor musunuz? Alerjinin semptomlarından biri de göz yaşarmasıdır. Gözleri yaşaran insanlar normal insanlardan daha fazla gözlerini ovuşturur ve bu ovuşturma hareketinin sık yapılması göz altı morluklarına neden olabilir. Alerjiniz yüzünden koyu halkalar ortaya çıktıysa, doktorunuzun önereceği antihistaminik ilaç bu etkinin ortadan kalkması için yardımcı olacaktır. Kafein içerikli göz kremlerinin sürülmesi ise göz çevresindeki fazla suyun daha hızlı kurumasını sağlıyor.

1- Harangvölgyi HydroCare serum, TL275
2- Vichy Aqualia Thermal göz roll-on’u, TL52,90
3- Neutrogena Radiance Boost aydınlatıcı göz kremi, TL18,70
4- Estee Lauder Idealist Cooling göz kremi, TL190
5- Bioderma Sensibio göz çevresi bakım jeli, TL59,50
6- Decleor Aroma Solutions Anti Fatigue göz serumu, TL93,50
7- Clinique Even Better Eyes koyu halka giderici göz çevresi bakım kremi, TL109
8- Amway Essentials yenileyici göz kremi, TL59
ocak-2013-guzellik-3-resim-2
Formsanté Dergisi Ocak 2013 Sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here