Diğer
  Ana SayfaGüzellikGöz kapağı düşüklüğü ameliyatı (Blefaroplasti) nedir, nasıl yapılır?

  Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı (Blefaroplasti) nedir, nasıl yapılır?

  -

  Blefaroplasti, bilinen adı ile göz kapağı cerrahisi günümüzde oldukça popüler hale geldi. Peki, Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı (Blefaroplasti) nedir, nasıl yapılır? Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ihtiyacı nasıl anlaşılır? Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Op. Dr. İlsun Aka sizler için anlatıyor.

  GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ AMELİYATI (BLEFAROPLASTİ) NEDİR?

  Blefaroplasti alt ve üst göz kapaklarına uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Bu bölgelerdeki sarkmış deri ve fazla kas dokusu çıkartılarak göz çevresine gergin ve canlı bir görüntü kazandırılması hedeflenir. Yaş ilerlemesi, yer çekimi gibi faktörler ile ciltte sarkmalar oluşur. Bu sarkmalar göz kapaklarında torbalanma, renk eşitsizliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar ise göz çevresinde düşen göz kenarı ve kaşlar, kaz ayak oluşumunu tetikler. Zamanla sarkan göz kapağı ve kaşlar kişide görme sorunlarına yol açabilir.

  GÖZ ÇEVRESİNİN YAŞLANMA SEBEPLERİ

  Göz çevresi yaşlanma sebepleri kişiden kişiye değişmekle birlikte temel sebepler şu şekildedir:

  • Genetik kaynaklı aile bireylerinde de görülen göz yapıları ve göz kapağı deformasyonlarıdır.
  • Alkol, sigara ve antidepresan gibi maddelerin uzun süreli kullanılması.
  • Uyku düzeninin olmaması.
  • Kişinin duygusal karaktere sahip olması sonucu sık sık ağlaması.

  GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

  Cildimiz zaman içerisinde belirli faktörler ile elastikiyetini kaybeder. Elastikiyet kaybı sonucu fazla deriler ilk olarak göz kapaklarında birikir. Bu nedenle yaşlanma belirtileri ilk olarak gözlerden belli olmaktadır. Üst ve alt göz kapaklarında görülen torbalanma, renk değişimi, göz kenarlarında ortaya çıkan kaza ayağı çizgileri ve yorgun yüz ifadesi ile göz çevresinin yaşlanmaya başladığının habercisi olabilir.

  Bu belirtiler sadece estetik açıdan değil görme açısından da kişiye rahatsızlık verebilir. Özellikle üst göz kapağı düşüklüğü görme kayıplarına bile sebep olabilir.

  - Advertisement -

  göz kapağı düşüklüğü ameliyatı

  GÖZ KAPAĞI CERRAHİSİ KİMLER İÇİN UYGUN?

  Üst göz kapağında doğal olarak kapanması sonucu fazla deri birikmesi, deri birikimiyle görme bozukluğu oluşması ve yorgun görümü olan kişiler üst göz kapağı estetiği yaptırmak için uygun kişilerdir. Aynı zamanda alt göz kapaklarında aşırı deri birikmesi, gözaltı torbaları ve siyah halka görüntüsüne sahip olan kişiler de alt göz kapağı estetiğini tercih edebilirler.

  Genel sağlık durumunda sorun olmayan kadın ve erkeklerde 35 yaş sonrası ameliyatlar uygulanabilir. Genetik olarak sarkık ve gözaltı torbasına sahip olan kişiler daha erken yaşlarda da ameliyat yapılabilir.

  GÖZ KAPAĞI CERRAHİSİ NASIL YAPILIR?

  Kişinin istek ve ihtiyaçları sonucu uzman hekim ile karar verilir. Operasyonlarda ise genellikle lokal anestezi ve sedasyon tercih edilir. Bu sayede kişi uyanık ve rahat bir şekilde acı hissetmeden işlem gerçekleştirilir.

  Yapılacak işlem türüne göre 1,5 – 2 saat içinde operasyon tamamlanır. Üst göz kapağı kıvrımdan ve alt kirpik dibinden küçük kesiler açılır. Bu kesilerden girilir ve deri ile kas dokuları ayrılır. Kaslardaki gevşeklik ve torbalara gerekli işlemler yapılır. Tamamlandıktan sonra estetik dikişler ile operasyon bitirilir.

  AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

  Ameliyat sonrası göz kapağında gerginlik ve sızlama hissi oldukça normaldir. Bu şikayetler ağrı kesici ilaçlar ile giderilebilir. Ameliyat sonrası göz kuruması oluşmaması için suni göz yaşı kullanılabilir. Şişlik ve morluklar kişiden kişiye değişmekle birlikte 10- 15 gün içerisinde geçerler. Şişlik ve morlukların geçmesi için başın yüksekte tutularak uyumak ve belirli aralıklarla soğuk kompres uygulamak önemlidir. Ameliyat sonrası ışığa duyarlılık, bulanık görme gibi geçici değişimlerle karşılaşılabilir. Bunlar olası sorunlardır. 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer ve dikişiler 1 hafta sonunda alınır.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz