Op. Dr. Şeyda Atabay


Ana Sayfa Sağlık Göz nezlesi neden olur, nasıl geçer? Bulaşıcı mıdır?

Göz nezlesi neden olur, nasıl geçer? Bulaşıcı mıdır?

Gözlerimizin hastalıkların yorgunluğun sağlığın en yoğun olarak dışarıya yansıtıldığı bir alan olduğunu hep söylemekteyiz. Yine vücuttaki bir rahatsızlık durumunda gözlerde de belirtiler olmaktadır. Göz nezlesi olarak değerlendirilen durumda gözlerde sulanma, ışığa hassasiyet, burunda akma ile birlikte görülebilmektedir. Peki, göz nezlesi nasıl olur? Nasıl geçer? Bulaşıcı mıdır? Göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay konu hakkında bilgiler verdi.

GÖZ NEZLESİ BELİRTİLERİ *

Genelde vücutta alerjik durumlar varlığında olan bu durum öncelik olarak sadece gözde olabildiği gibi tüm vücutta alerjik semptomlar olarak başlayabilir. Gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı ile başlayıp sonrasında çapaklanma eklenebilir. 

Bazı durumlarda vücutta kırgınlık ile başlayıp gözlerde sulanma ve ağrı sonradan eklenebilmektedir. Gribal veya mevsimsel olarak gözlenebilmektedir.

GÖZ NEZLESİ BULAŞIR MI? *

Göz nezlesi genelde her iki gözde meydana gelmektedir. Allerjik, virüs, bakteri sebeple olabilmektedir. Virüs ve bakteriyel olduğunda bulaşabilme özelliği gösterir. 

GÖZ NEZLESİ NASIL GEÇER? *

Her türlü göz nezlesi durumunda bir göz hekimince muayene olunması gerekir. Tedavi uygulanmadığında hastalık süresi uzamaktadır ve bulaş riski artmaktadır.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here