Diğer
  Ana SayfaSağlıkGöz seyirmesi her zaman hayra alamet değil!

  Göz seyirmesi her zaman hayra alamet değil!

  -

  Halk arasında ‘Sağ göz seyirdi mi hayra, sol göz seyirdi mi şere yorun’ denilir, oysa uzmanlara göre gözünüzün sık sık seyirmesi bazı göz hastalıklarının habercisi olabilir. Peki göz seyirmesi neden olur? Göz seyirmesi sebepleri nelerdir? Göz seyirmesine ne iyi gelir? İşte yanıtı…

  GÖZ SEYİRMESİ NEDEN OLUR?

  Op. Dr. Methiye Önder, “Gözünüz sık sık seyiriyor ve bu seyirme sizi rahatsız edecek boyutlara varacak kadar sık ve uzun süre devam ediyorsa, nedeni gizli hipermetrop, miyop ve astigmat olabilir. Bu durumda bir göz doktoruna başvurmakta yarar var” diyor.

  GÖZLÜK TAKAN HASTALARDA GÖZ SEYİRMESİ NE DEMEK?

  Gözlük takan hastalarda ise göz seyirmesi göz numaralarının artması veya azalması anlamına gelebiliyor. Aşırı yorulan gözün seyirme ile tepki verebileceğini ifade eden Op. Dr. Methiye Önder, “İş yerinde bilgisayar başında geçirilen uzun sürenin ardından evde uzun uzun televizyon seyredip, kitap okumak gözü iyice yoruyor. Göz ise bu yorgunluğa seyirme ile tepki verebiliyor” diye konuşuyor.

  GÖZ SEYİRMESİNE NE İYİ GELİR?

  Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat etmek, bilgisayar kullanımını azaltmak, evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaları tercih etmek göz yorgunluğuna bağlı seyirmeleri azaltabiliyor. Gece yatmadan önce göz kapağına nemlendirici sürüp hafifçe masaj yapmak da yorgunluğa iyi geliyor.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER

  - Advertisement -

  SAĞLIKLI GÖZLER İÇİN DENGELİ BESLENİN

  GÖZ KAPAĞI İLTİHABINA DİKKAT!

  İNTERNETTEN ALINAN LENSLER SAĞLIĞI BOZABİLİR

  Formsante Dergisi Ekim 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz