Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsGözlükler Corona Virüsü'nden korunmanıza yardımcı olur mu?

  Gözlükler Corona Virüsü’nden korunmanıza yardımcı olur mu?

  -

  Corona Virüs’ün gözlerden yayılabileceğine dikkat çeken uzmanlar, yüz maskelerinin yanı sıra gözlüğün, beden ve ölümcül virüs arasında etkili bir bariyer olabileceğini söylüyor. Özellikle bu dönem, dereceli gözlük kullanan insanların, lens yerine gözlük tercih etmeleri tavsiye ediliyor. Peki gözlük kullanmak Corona Virüsü’nden korunmamıza yardımcı olur mu? İşte yanıtı…

  Corona virüsü ve gözlük kullanımına ilişkin, Amerika kaynaklı haberler hakkında görüşüne başvurduğumuz Çevre Hastanesi doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Fazıl Nohutçu; dışardan gelebilecek damlacıklardan gözlüklerin koruyacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

  GÖZLÜKLER CORONA VİRÜS’TEN KORUR MU?

  Virüs genellikle, enfekte bir kişinin öksürmesi veya hapşırması sonucu oluşan damlacıklar yoluyla geçer. Bu damlacıklar burun, ağız veya bazı durumlarda gözlerden başka bir kişinin vücuduna girebilir. Gözlerinizi de içeren yüzünüzü koruyan bir önlem almak yararlıdır.

   

  - Advertisement -

  ‘ELİNİZİ GÖZÜNÜZE GÖTÜRMENİZİ ENGELLER’

  Prof. Dr. Ahmet Fazıl Nohutçu; gözlüklerin virüse maruz kalmayı önlemek için kolay ve basit bir çözüm olduğunu söyledi. Yüzü korumak ve hasta olan insanlardan kaçınmak gibi normal önlemleri tamamlamak için gözlük kullanmak gerektiğini belirtti. Gözlüklerin iyi bir fikir olmasının başka bir nedeninin ise gözlere dokunmayı engellediğini söyleyerek, yüze dokunmanın gerçek risk taşıdığını vurguladı. Nohutçu; dışarıdan eve girildiğinde gözlükleri dezenfektan bir mendille silmenin önemine dikkat çekere, günlük yaşamda kontakt lens kullananların, numaralı gözlüklerini, gözlük ihtiyacı olmayanların ise numarasız gözlükler takmalarının belirtilen amaca hizmet edeceğini söyledi.

  CORONA VİRÜS GIDA YOLUYLA BULAŞIR MI?

  EV YAPIMI DOĞAL KOLONYA TARİFİ VE ANLATIMI  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz