• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım

Grip, soğuk algınlığı, sinüzit, faranjit, bademcik iltihabı: İşte A’dan Z’ye belirtiler

hastalık mevsimi

Bu kez, ilkbahardan bu yana hayatımızın bir parçası olan koronavirüsten söz etmiyoruz. Bahsettiğimiz, sonbaharla birlikte kapımızı çalan solunum yolu enfeksiyonları! Bu hastalıkları tanıyarak, önlem almanın yollarını uzmanından öğrendik. Peki, üst solunum yolu nedir, alt solunum yolu nedir? Bademcik enfeksiyonu, grip, soğuk algınlığı, faranjit, sinüzit belirtileri ve nedenleri neler? İşte Formsante arşivinden yanıtlar: (Hazırlayan: Ayşegül Uyanık Örnekal)

1. ALT SOLUNUM YOLU NEDİR?

Sonbaharın gelmesiyle birlikte solunum yolu hastalıkları mevsimine de “merhaba” diyoruz. Değişen hava şartlarıyla birlikte görülen bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasında şehre dönüş, okul ve kreşlerin açılması da önemli rol oynuyor. Bu dönemde en sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşılaşıldığını belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, “Genellikle ses telinin altındaki kısımlar ile bu bölgenin altı “alt solunum yolu” olarak da adlandırılıyor.

2. ÜST SOLUNUM YOLU NEDİR?

3. FARENJİT BELİRTİLERİ, NEDENLERİ, TEDAVİSİ

4. BADEMCİK ENFEKSİYONU BELİRTİLERİ,  TEDAVİSİ

sinuzit

5. SİNÜZÜT BELİRTİLERİ, NEDENLERİ, TEDAVİSİ

6. KRONİK SİNÜZİT BELİRTİLERİ

7. SİNÜZİT VE KEMİK EĞRİLİĞİ

8. GRİP BELİRTİLERİ, NEDENLERİ, TEDAVİSİ

9. SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ, NEDENLERİ, TEDAVİSİ

10. ÜST SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU AZALDI

asi olmak

11. AŞININ ÖNEMİ NE?

Aşı tedavilerini herkese tavsiye ettiklerini belirten Doç. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, aşıların bağışıklık sistemini uyardığını söylüyor: “Aşı ile verilen virüse ve bakteriye karşı bağışıklık sistemi tarafından antikor üretiliyor. Gerçek virüs geldiğinde de vücudun savaşması daha kolay oluyor. Grip yani influenza aşısının koronavirüse karşı koruyuculuğu bulunmasa da eş zamanlı olarak yapıldığı takdirde bağışıklık sistemini güçlü tutuyor.

Zatürre aşısı ise bakteri aşısı olduğundan virüslere karşı etki göstermiyor. Ancak virüs enfeksiyonuna bakteriler de dahil olduğundan bakteri aşısının önceden yaptırılmasını öneriyoruz. Zatürre aşısı da koronavirüs enfeksiyonuna karşı kişiyi korumuyor. Ancak eşlik eden enfeksiyonların sayısı azalıyor ve bağışıklık sistemi uyarılarak, gerçek bakteriyle karşılaştığında daha kolay veya daha az ilaç kullanarak bu hastalığı yok edebiliyor.”

 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here