Diğer
  Ana SayfaSağlıkGrip virüsünün 7 günlük yolculuğu

  Grip virüsünün 7 günlük yolculuğu

  -

  Bu kış birçoğumuz en az bir kez bu yedi günlük deneyimi yaşayacağız. İlk yapmamız gereken korunmak… Ama virüs vücuda girdiyse yapılacak tek şey onu daha yakından tanımak…

  - Advertisement -

  1. gün

  Grip geçiren iş arkadaşınız tam olarak iyileşmeden ofise döndü ve siz de grip virüsü ile tanıştınız. Onun yaydığı grip virüsünün dikenli yüzeyi solunum hücrelerinizin kilidini açan kimyasal bir anahtar gibi görev yaptı ve solunum hücrenizin üretken mekanizmasını gasp etti, enfekte ettiği hücrenin içinde çoğalmaya başladı.

  2. gün

  Vücudunuz ağrıyor, boğazınızda batma hissi var ve sanki ateşiniz yükseliyor. Grip virüsü hücreleri etkilemeye başladı. Dış görüntüde grip virüsü solunum hücrelerine yapışıp, onun etrafını kaplarken, içeride virüs hücreye tamamen yerleşti. İlk hücrenin enfekte olmasından itibaren 24 saat içinde trilyonlarca yeni virüs vücuda yerleşti.

  3. gün

  Grip tüm gücüyle çalışıyor, ateşiniz var, vücudunuz, boğazınız ve başınız ağrıyor, bitkinsiniz. Yeni virüs hücreleri de oluşup tamamlandıktan sonra enfekte olmuş hücrelerin yüzeyinden itibaren tekrar çalışmaya başladı. İlk virüsün vücuda girmesinden 48 saat sonra virüsler solunum hücrelerini yenilgiye uğratıyor. Hissettiğiniz belirtiler artık daha şiddetli çünkü bağışıklık sisteminiz ile virüsler arasında büyük bir savaş başladı.

  4. gün

  Belirtiler devam ediyor; ateş, titreme, vücut ve baş ağrısı, bitkinlik ile kuru ve geçmeyen öksürük. Vücut virüsü tanıdıktan sonra beyaz kan hücresi olan T hücrelerinin dahil olduğu karmaşık bir yanıt vermeye ve virüsü etkisiz hale getirmek için çalışmaya başladı.

  5.-7. günler

  Belirtiler azalıyor, ateşiniz düşüyor, baş ve vücut ağrısı kayboluyor. Hala yorgunsunuz ve öksürüyorsunuz. Bu durum bir hafta daha devam edebilir. Akıntının yönü değişti. Artık güçlü olan taraf bağışıklık sisteminiz… Beyaz kan hücreleri diğer bağışıklık sistemi hücrelerini de yanlarına alarak savaşını sürdürüyor, ekip önüne çıkan istilacı virüsleri, bakterileri ve ölü hücreleri yok ediyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz