Ana Sayfa Sağlık Grip virüsünün 7 günlük yolculuğu

Grip virüsünün 7 günlük yolculuğu

 

31122013 grip3BELİRTİLER NASIL ORTAYA ÇIKIYOR?

ATEŞ

Virüs, ateşi yükselten pirojen maddesinin kana karışmasını tetikliyor. Bu kimyasal vücudun termostatı olan hipotalamustaki üşüme duyusu nöronlarını çalıştırıyor. Bunun üzerine hipotalamus vücut ısısını artırıyor ve böylece enfeksiyon ile savaşan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırıyor, ısıya karşı hassas olan istilacı virüsleri de engellemiş oluyor. 

BAŞ AĞRISI

Vücudun enfeksiyona karşı cevabı arttıkça baş bölgesinde bulunan damarlar genişliyor, başın içindeki sinir uçlarını irite ediyor. Ateş arttıkça, nabız da yükseliyor ve vücuda daha fazla kan pompalanıyor. Bölgeye daha fazla kan hücum etmesi zonklayıcı tipteki baş ağrısını artırıyor. 

KIZARAN GÖZLER

Burun ve gözlerin mukozası birbiri ile bağlantılı olduğu için ikisi de enfeksiyondan etkileniyor. Gözdeki kan damarları genişliyor. Bu durum ise kızarıklığa, yanmaya ve ışığa karşı hassasiyete neden oluyor. 

BURUN TIKANIKLIĞI

Mukoza zarındaki damarların genişlemesi sonucu burun tıkanıyor. Virüslerle savaşan beyaz kan hücreleri bu bölgeye akın ediyor ve sonuçta bir yandan tıkalı bir yandan da sürekli akan bir burun yaşam konforumuzu yok ediyor. 

ÖKSÜRÜK

Solunumu ilgilendiren bölgedeki enflamasyon ve burundaki mukusun içeride oluşturduğu akıntı boğazı tahriş ediyor, öksürme refleksini tetikliyor. Ortaya, gribin bilinen belirtilerinden biri olan kuru öksürük çıkıyor. Eğer öksürük balgamlı hale geldiyse bronşit ya da zatürre gibi ikincil bir enfeksiyondan şüphe etmek gerekiyor. 

BOĞAZ AĞRISI

Virüslerin üst solunum yoluna saldırması sonucu boğaz bölgesindeki dokular enfekte oluyor ve bunun sonucunda boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü ortaya çıkıyor. 

HALSİZLİK

Tüm enerji bağışıklık sisteminin virüslerle savaşması için kullanılınca sizin de kolunuzu kaldıracak haliniz kalmıyor. Sistemin daha iyi çalışabilmesi için bu dönemde dinlenmek büyük önem taşıyor. 

VÜCUT AĞRILARI

Bağışıklık sisteminin virüslere karşı açtığı savaş sırasında kas hücreleri de etkileniyor ve ortaya kas ağrıları çıkıyor. 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here