Diğer
  Ana SayfaGüzellikGülüş tasarımı nedir? Lamina Veneerler'i kimler tercih edebilir?

  Gülüş tasarımı nedir? Lamina Veneerler’i kimler tercih edebilir?

  -

  Gülüşünüzün doğal ve sağlıklı durması için artık bu alanda da estetik yöntemler öne çıkıyor. Peki, gülüş tasarımı nedir, nasıl yapılır? Lamina Veneerler’i kimler tercih edebilir? Son yıllarda popülerliği artan gülüş tasarımı hakkında merak ettiklerimizi Dr. Ömer Ekiz’e sorduk.

  ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ VE GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?

  Günümüzde estetik kavram anlayışının popülerleşmesi ile birlikte insanlar yüz ve dişleriyle ilgili birçok estetik işleme başvurmaya başladı. Estetik diş hekimliği denilince akla gelen ilk kavramlardan biri ise “gülüş tasarımı’’. Yüz estetiğinin olmazsa olmaz tamamlayıcısı olan gülüş ve diş estetiği son yıllarda hastalarımızın bizlerden en çok talep ettiği tedavilerin başında geliyor. Yüz estetik oranları kişinin DNA’sı gibidir, herkeste farklılık gösterir. Size özel yapılan gülüş tasarımı standart diş yapımını engelliyor ve kişinin kendi özelliklerine en uygun tasarıma ulaşmasını sağlıyor. Gülüş tasarımı, dişler, dudaklar, yüz yapısı, ten rengi ve karakter kişiye özeldir. Gerçek gülüş tasarımı bu bütünü tamamlayan ve hastaya istediği estetik görünümü ve fonksiyonu kazandırmayı amaçlayan tasarım olarak ifade edilebilir.

  TASARIM SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

  Gülüş tasarım süreci aslında arkasında büyük bir ekibin olduğu bir süreç. Özel tasarım bir arabanın üretim sürecinde olduğu gibi el işçiliğinin, estetik bakış açısının ve kullanılan malzemenin oldukça önemli olduğu bu tasarım süreci yaklaşık 7-10 gün içerisinde tamamlanıyor. Öncelikle hastalarımızın fotoğraf çekimleri, yüz ve diş ölçümleri, kişisel beklentileri değerlendirildikten sonra kişiye en uygun, estetik ve doğal gülüş dizaynı için yola çıkılıyor.

  SIKLIKLA KULLANILAN TEDAVİLER HANGİLERİ?

  Gülüş tasarım sürecinde diş ve diş eti estetiği (beyaz ve pembe estetik) uygulamaları, porselen kaplamalar, implant tedavileri ve ortodontik tedavilere sıklıkla başvuruluyor. Bu tedaviler arasında ise başta en çok tercih edilen estetik diş hekimliği uygulaması olan Laminate veneer’ler geliyor. Laminate veneer restorasyonlar, dişlerin estetik görünümlerini ve fonksiyonel yapılarını düzeltmek amacıyla planlanan ve güncel sistemler yardımıyla dişler üzerine çok ince bir tabaka halinde yapıştırılan porselen restorasyonlar. Diş estetiği ve gülüş tasarımı sayesinde problemli ağız ve diş yapısının tedavisi mümkün olmakla birlikte prepless, non-prep lamina veneer tedavileri gibi dişe dokunmadan yapılan minimal invaziv yöntemler önem kazanıyor. Lens kadar ince olmaları (0,3-0,5 mm) ve metal içermemeleri sayesinde ışık geçirgenliğine izin verirler. Bu nedenle, laminalar doğal görünür ve estetik olarak çok başarılı dururlar.

  LAMİNA VENEERLER’İ KİMLER TERCİH EDEBİLİR?

  Gülüş estetiği açısından önemli ön grup dişlerde estetik iyileştirme ve düzeltme için uygulanabilir. Dişler arasında estetik açıdan dezavantaj yaratan boşlukların kapatılması için tercih edilebilir. Farklı nedenlerden kaynaklanan renkleşmeler sonucu dişlerde tekrar estetik görünüm kazandırmak için uygulanabilir. Estetik açıdan kötü görünüme neden olan aşınmış dişlerin estetik görünüme kavuşturulması, ön dişlerdeki ufak çapraşıkların ve simetri sorunlarının düzeltilmesi için kullanılabilir.

  - Advertisement -

  İDEAL BİR GÜLÜŞ TASARIMI NASIL SAĞLANABİLİR?

  Dişlerin sıralaması düzgün olmalı ve herhangi bir çapraşıklık bulunmamalı.
  Üst kesici dişlerin belirginliği diğerlerine göre daha belirgin olmalı.
  Dişlerin yüzeyinde lekeler ve renklerinde koyulaşma bulunmamalı.
  Dudağın seviyesi; diş etinin seviyesi ile uyumlu olup, diş etinin seviyeleri simetrik olmalı.
  Dişlerin; yüzün biçimi ve dudağın yapısı ile uyumlu olması gerekiyor.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz