Diğer
  Ana SayfaFitnessGün boyu enerjik olmak için her sabah yatakta yapabileceğiniz 6 egzersiz

  Gün boyu enerjik olmak için her sabah yatakta yapabileceğiniz 6 egzersiz

  -

  Günün koşturmacasına başlamadan, henüz yatağınızdayken uygulayabileceğiniz 6 basit esneme hareketi ile vücudunuzu ve zihninizi hazırlayın. Gün boyu daha aktif, daha enerjik olun. İşte gün boyu enerjik olmak için her sabah yatağınızda yapabileceğiniz 6 egzersiz

  Derleyen: Aytaç Özkardaş Gozzi
  Fotoğraflar: Ozan Kutsal
  Eğitmen: Banu Türkcan (Coliseum)

  YATAKTA YAPABİLECEĞİNİZ 6 ESNEME HAREKETİ

  • Tüm bedeni germe
  • Kalça esnetme
  • Dizler göğüse esneme
  • Omurga twist
  • Oturarak öne esneme
  • Yataktan zemine esneme

  1- Tüm bedeni germe

  Nefes alırken kollarınızı başınızın arkasına uzatın, parmaklarınızı avuçlar dışa bakacak şekilde birbirine geçirin. Avuçları vücudunuzdan uzaklaştırırken ayak parmaklarını da dizleri bükmeden ileri doğru uzatın. Bütün bedeni esnettiğiniz bu pozisyonda 5 nefes kalın. Nefes verirken vücudunuzu serbest bırakıp 3 kez tekrarlayın.

  Bir beden incelmek için evde yapılabilecek egzersiz hareketleri

  - Advertisement -

  2- Kalça esnetme

  Nefes alırken, sağ ayak bileğinizi sol dizinize yerleştirin ve nefes verirken sol bacağınızı iki elinizle tutup karnınıza doğru çekin. Kalçanızın dış kaslarında gerginliği hissedinceye kadar sol bacağı karnınıza çekmeye devam edin. Burada 5 nefes kalıp bacaklarınızı yavaşça çözün, diğer bacakla aynısını tekrarlayın.

  3- Dizler göğüse esneme

  Sırt üstü pozisyondayken dizlerinizi bükün, ayakları yatağa koyun. Ellerinizle dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Kollarınızı bacaklarınıza dolayın. Başınızı rahat bırakın. Bu kucaklama pozisyonunda 10 derin nefes alıp verin.

  4- Omurga twist

  Bir önceki esnemeden sonra kolları çözüp omuz hizasında T şeklinde yanlara açın, avuçlar tavanı göstersin. Dizleri vücudunuzun bir yanına düşürün, başınızı dizin aksi yönüne çevirin. Omuzlar yataktan kalkmasın. Bu pozisyonda 10 derin nefes alıp verin. Omurga kaslarına masaj yapan ve dolaşımı arttıran hareketi diğer yöne de aynı süreyle tekrarlayın.

  5- Oturarak öne esneme

  Bacaklarınızı öne uzatarak oturun, kolları başın üzerine uzatın, sırtı dik tutarak nefes alırken omurgayı yukarı doğru uzatmaya devam edin. Nefes verirken belden öne katlanarak el parmaklarınızla ayaklarınıza doğru yürüyün. Her nefes alışta omurgayı uzatmaya, her nefes verişte bacaklarınıza doğru biraz daha katlanmaya devam edin. En son noktaya ulaştığınızda boynunuz rahat olacak şekilde başınızı da bacakların üzerine bırakın. 10 nefes bu pozisyonda kalıp yavaşça gövdenizi doğrultun.

  6- Yataktan zemine esneme

  Yatağın kenarına oturup ayaklarınızı zemine basın, dizler bükülü kalsın. Belden bükülerek gövdenizi dizlerinize doğru indirin, baş ve elleri yere doğru sarkıtın. Baş, boyun ve kollar rahat… Sırt bölgesinin esnemesini sağlayan ve oksijen alıp uyanmanıza yardımcı olan bu pozisyonda 5 nefes kalarak yavaşça doğrulun.

  (Formsanté Mayıs 2019)

  EVDE TÜM VÜCUDU ÇALIŞTIRACAK EGZERSİZ PROGRAMI

  Pilates topu ile tüm vücudu çalıştırabilecek egzersizler mi arıyorsunuz? İlgili haberimize bakabilirsiniz:

  BÜTÜN VÜCUDU ÇALIŞTIRIN

  TEK ALETLE TÜM VÜCUDU ÇALIŞTIRACAK EGZERSİZ HAREKETLERİ

  Tek aletle formda kalmanızı sağlayacak egzersiz hareketleri için ilgili haberimize bakabilirsiniz.

  SIMSIKI BİR KARIN İÇİN EGZERSİZ HAREKETLERİ

  Karın kaslarını sıkılaştırmak için 7 süper pilates egzersizi için ilgili haberimize bakabilirsiniz:

  7 EGZERSİZLE SIMSIKI KARINLAR

  SIKI BACAKLAR, ŞEKİLLİ KALÇALAR İÇİN 12 HAREKET

  Hiçbir alete gerek duymadan yapabileceğiniz egzersizlerle sıkı bacaklara, şekilli, dik bir kalçaya sahip olabilirsiniz. İlgili haberimiz:

  ŞEKİLLİ KALÇALAR İÇİN EGZERSİZ PROGRAMI

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz