Diğer
  Ana SayfaFitness“Günde 10 bin adım atın”

  “Günde 10 bin adım atın”

  -

  RIHANNA, LADY GAGA, MEGAN FOX’UN SPOR EĞİTMENİ HARLEY PASTERNAK

  Fizikleriyle dudak ısırtan birçok Hollywood yıldızının fitness eğitmeni Harley Pasternak, egzersizin tüm güne yayılması gerektiğini savunarak “Günde 10 bin adım atın, yanınızda pedometre taşıyın” diyor.

  Lady Gaga’dan Halle Berry’ye, Kim Kardashian’dan Megan Fox’a birçok Hollywood yıldızının kişisel fitness eğitmeni, beslenme ve fitness uzmanı Harley Pasternak geçtiğimiz günlerde “Lipton Form Plus ile Hayatı Hafiflet” programı kapsamında Türkiye’deydi. “The 5-Factor World Diet” kitabı en çok satanlar listesinde yer alan Pasternak, Türkiye ziyareti sırasında Formsanté’nin sorularını yanıtladı.

  Hollywood yıldızlarıyla çalışmayı sıradan insanlarla çalışmaktan ayıran ne? Daha mı zorlu bir iş?
  En önemli zorluk çok az zamanlarının olması. Konserleri var, film çekimleri var; bazı dönemlerde belki günde 15 saat çalışıyorlar. Bu yüzden egzersiz rutinlerinin çok kısa, çok etkili olması gerekiyor. Zaman yok. Bir başka önemli nokta ise sonucu mutlaka görmeliler. Onlar iyi görünmek istedikleri için değil, iyi görünmek zorunda oldukları için egzersiz yapıyor. Çünkü güzel görünmedikleri noktada bütün dünya bunu görecek, bilecek… Ama ünlülerle çalışmanın bir artısı da var, o da motivasyonlarının çok yüksek olması. Sıradan insanlara göre çok daha azimliler çünkü tüm kariyerleri iyi ve güzel görünmelerine bağlı.

  - Advertisement -

  Birlikte çalışmaktan keyif aldığınız, daha istekli olan ünlü kim?
  Aslında müşterilerimin hepsiyle çok uyumlu, keyifli çalışıyorum. Zaten birlikte çalışmanın keyifli olmaktan çıktığı kişilerle de çalışmıyorum. Katy Perry ve Lady Gaga ile çalışmak gerçekten çok eğlenceli. Megan Fox, eşi ve benim karım çok yakın arkadaşı olduk. Yine Kim Kardashian ve Kanye West ile de çok yakın arkadaşlıklar kurduk. “Les Misérables”da oynayan Amanda Seyfried ile en sıkı, en yoğun egzersizleri yapıyoruz. Çok fit ve en yoğun egzersiz programlarının bile kolaylıkla üstesinden geliyor. Yine Eva Mendes de çok güçlü bir kadın.

  Lady Gaga gibi çok dominant, çok güçlü görünen bir kadına şınav çektirmek nasıl bir duygu?
  Sanıldığının aksine onunla egzersiz yapmak çok kolay çünkü günlük hayatta çok tatlı, çok normal bir insan. Sahnede bir performans gerçekleştiriyor, bir rolü oynuyor. Ama günlük hayatta mesela çok iyi bir aşçı. Harika İtalyan yemekleri yapıyor, hatta benim son kitabım için bazı tarifler verdi. Çok nazik, harika biri.

  Hepimizin ortak derdi yağ yakmak. Sizce bunun en iyi yolu ne? Mucize bir yöntem var mı?
  Bunun üç ayağı var. Önce iyi besleneceksin. Sağlıklı bir diyet uygulayacaksın. Ben danışanlarıma günde üç ana ve iki ara öğün yemelerini tavsiye ediyorum. Her öğünde balık, yağsız et ya da Türk yoğurdu gibi protein kaynakları; tam tahıllar, sebzeler gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları; sağlıklı yağlar, bir de kalorisiz içecekler öneriyorum. Özellikle Amerika’da içecekler yoluyla çok fazla kalori alınıyor. Çay gibi son derece faydalı içeceğin üzerine bir sürü şey ekleyip onu da sağlıksız hale getiriyorlar. Bu sabah kahvaltıdan çok etkilendim. Yeşillikler, ceviz gibi harika sağlıklı yağ kaynakları vardı… Sizin çaylarınız da çok iyi. İkinci ayak aerobik aktivite yani kardiyo egzersizleri. Amerika’da şöyle bir laf var; aktif değiliz ama çok egzersiz yapıyoruz. Kuzey Amerika’da insanlar gün boyu oturuyor ve hiçbir şey yapmıyor. Otomobillerinde oturuyorlar, masalarında oturuyorlar. Ve bu artık global bir sorun haline gelmek üzere. Teknolojik gelişim bunun en büyük nedeni. Cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız… Eskiden elle yapmak zorunda olduğumuz hemen her şeyi artık tuşlara basarak hallediyoruz. Tüm bunların üzerine, bu kadar hareketsiz bir hayat yaşarken, “Tamam” diyoruz, “Eğer ekstrem bir şeyler yaparsak işi yoluna koyabiliriz, hareketsiz zamanlarımızı telafi edebiliriz.” Ama hareketsiz geçen bir günün ardından bir saat koştuğumuzda bu kez acıkıyoruz. Spinning dersine gittiğimizde bu bizim normalden daha fazla acıkmamıza neden oluyor. Düzeltmenin yolu bütün gün boyunca aktif olmaktan geçiyor. Asansöre binme, merdiven çık; otomobili uzağa park et, yürü.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz