Diğer
  Ana SayfaFitness“Günde 10 bin adım atın”

  “Günde 10 bin adım atın”

  -

  Kısacası, kardiyo ve direnç egzersizleri yapacağız. Ancak kardiyo egzersizlerini 5 km koşmak olarak değil, tüm gün aktif olmak, 10 bin adım atmak olarak düşüneceğiz öyle mi?
  Evet, yüksek yoğunluktaki kardiyo egzersizlerini aktif olmayan bir günü telafi etmek için kullanabilirsiniz. Örneğin (cebinden pedometresini çıkarıyor) şu ana kadar 170 adım atmışım. Sabah saatlerindeyiz, daha çok vaktim var. Eğer akşam altıda hala yedi bin adımdaysam koşmaya gidebilirim, daha yoğun bir şey yapabilirim. Ama yeterince aktif bir gün geçirmişsem ekstra bir şey yapmama gerek yok.

  Yaş ilerledikçe kaslarınızı kaybediyorsunuz. Bu da metabolizmanızın yavaşlamasına neden oluyor. Bu yüzden direnç egzersizleri büyük önem taşıyor. Bu şekilde kas dokularınızı artırabilir ve uykudayken bile daha fazla yağ yakabilirsiniz.

  Ünlüler ile de böyle mi çalışıyorsunuz, onlar da pedometre taşıyor mu?
  Aynen. Onların da birer pedometresi var. Benim verdiğim programın en güzel tarafı da bu. Spor salonunda olmak zorunda değilsiniz. Benim salonuma gelmek zorunda değiller. Eğer evlerinde de yapabilecekleri bir egzersiz programına sahip olurlarsa ve kardiyo egzersizlerini de gün içerisinde yeterince aktif olarak halledebilirlerse, egzersize daha kolay tutunuyorlar, programlarına daha bağlı oluyorlar.

  Genel geçer anlayış açlıktan mideniz kazınırken egzersiz yapılmaması gerektiği. Ama birileri de aç karnına çalışırsanız daha hızlı verim alırsınız diyor. Sizin görüşünüz nedir?
  Bu bilimsel değil. Boş bir mideyle egzersiz yapmanın bir faydası yok. Egzersiz yapmaya odaklanın. Üç saat geçmedi egzersiz yapamam, midem boş, midem dolu… Bunlar çoğunlukla egzersize motive olmadığımızda uydurduğumuz bahaneler. Bunları bırakın ve hareket edin. Sadece çok yedikten hemen sonra egzersiz yapmamanız daha iyi olur. Mesela yer yemez, dolu bir mideyle koşmayın ama her zaman yürüyebilirsiniz.

  Egzersiz yapan kadınlara uzak durun dediğiniz önemli noktalar var mı?
  Lunge ya da squat yaptıklarında dizlerinin bileği geçmemesi gerektiği çok önemli bir nokta. Bilekler, omuzlar, dizler… Bunların hepsi önemli noktalar. Bir de egzersizden önce ısınmak çok önemli. Sakatlanma ihtimalini azaltır. İş yerinde sekiz saat oturup sonra egzersiz yaptığınızda eklemlerinizde yaralanmalar meydana gelebilir.

  - Advertisement -

  Mesela Lady Gaga size ilk defa geldi. Egzersiz programına nasıl karar veriyorsunuz?
  Neredeyse tüm kadınlar, tüm erkekler aynı dengesizlikleri yaşıyor. Çünkü yaptığımız her şeyi önümüzdeki bir şeyle yapıyoruz, otomobil, cep telefonu, bilgisayar gibi… Hepimiz omuzlarımızı kapatıyoruz. O yüzden postürü düzeltmek benim için en önemli şeylerden biri. Daha önce egzersiz yapmış kişilerin de en büyük problemi yine postür oluyor. Vücudun önünü çalıştıran çok fazla egzersiz yapıyorlar, arka kısmına ise yeterli önemi göstermiyorlar. Bana geldiklerinde öne doğru adeta bir bebek gibi kıvrılmış oluyorlar. Önce bunu düzeltmem ve doğru bir postüre kavuşturmam gerekiyor. Yani bana danışan kişilerin önce postürüne bakıyorum. Sonra yaralanmalarını, hassas yerlerini araştırıyorum. Mesela sen bana dizindeki problemden bahsettin. Dizin hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyorum. Belki bu yüzden senin bir bacağın diğerinden daha kuvvetli, belki bir bacağın diğerinden daha uzun… Belki bu diz probleminden dolayı senin farklı yürüdüğün, dizini korumaya çalıştığın için belinde problem var… Diyabeti, artriti ya da farklı sağlık sorunları olan kişiler olabilir. Bunları incelerim. Hayat koşullarına bakarım. Ona göre programlarını düzenlerim.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz