Diğer
  Ana SayfaFitnessGüne enerjik başlayın

  Güne enerjik başlayın

  -

  Ece Vahapoğlu, Tibet’in Gençlik Pınarı adını taşıyan 5 hareketi gösterdi. Faydalarını tek tek anlattı.

  “Tibet’in 5 Hareketi”ni yaşamınıza katarken, şekersiz ve az yağlı bir diyet sürdürmelisiniz. Sindirimi zor besinleri de günlük beslenmenizden çıkarmalısınız. Ece Vahapoğlu tüm dünyada daha sağlıklı bir yaşam için yıllardır yapılan bu beş hareketin faydalarını şu sözlerle anlatıyor: “Daha genç bir görünüm sağlıyor, ciltte ve saçlarda canlanma yaratıyor, düzenli ve sağlıklı bir uyku uyumanıza yardımcı oluyor, eklem problemleri gibi romatizmal rahatsızlıklardan ve ağrılardan kurtulmanıza destek oluyor.”

   

  PÜF NOKTASI:

  - Advertisement -

  Başlangıçta her hareketin en az 3 kez yapılması tavsiye ediliyor. Daha sonraki günlerde her gün tekrar sayısını 2’şer artırarak 21 tekrara ulaşıncaya kadar artırmaya devam edin. Sonunda her hareketi 21 kere yapabilir duruma geleceksiniz. Ayrıca doğru nefes alıp vermeye özen gösterin. Bu 5 hareketi tamamladıktan sonra ılık suyla duş alarak güne başlayabilirsiniz.

  Ece Vahapoğlu yeni kitabı 21 Günde İyi Hisset’te yoga duruşlarına da yer verdi.

   

  21082014 ecevahapoglu021. hareket

  Uygulanışı: Kollarınızı iki yana açarak avuç içleriniz yere bakacak şekilde saat yönünde dönün. Dönüşlerinizi yaparken karnınızdan derin bir şekilde nefes alıp verin.

  Faydaları: Dolaşımı geliştiriyor. Varisli damar, osteoporoz ve baş ağrısı şikayetlerine iyi geliyor. 

   

   

   

   

   

   

   

  21082014 ecevahapoglu032. hareket

  Uygulanışı: Sırtüstü yatarak ellerinizi vücudunuzun yanına koyun. Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Bacaklarınızı yere dik olacak şekilde kaldırırken dizlerinizin dik olmasına gayret edin. Başınızı ve bacaklarınızı kaldırırken derince nefes alın, indirirken verin.

  Faydaları: Tiroit bezi, böbreküstü bezleri, böbrekler, sindirim organları, cinsel organlar ve bezler üzerinde onarıcı bir etkisi var. Osteoporoz, düzensiz regliler, menopoz semptomları, sindirim ve bağırsak sorunları, sırt ağrısı, bacak ve boyunlardaki sertliğe iyi geliyor.

   

   

   

   

   

   

   

  21082014 ecevahapoglu053. hareket

  Uygulanışı: Vücudunuzu dik tutarak dizlerinizin üzerinde durun. Ellerinizi kalçalarınızın altına dayayın. Çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Başınızı yavaşça mümkün olduğu kadar geriye doğru eğerken, sırtınızı arkaya doğru esnetin. Omurganızı yaylandırırken karnınızdan derin bir nefes alıp, doğrulurken nefesinizi verin.

  Faydaları: Tiroit bezlerini, böbreküstü bezlerini, böbrekleri, sindirim sistemi organlarını ve prostat ile rahmi de içine alarak cinsel organları gençleştiriyor. Menopoza girmiş ya da düzensiz veya tembel regl dönemleri geçirme eğilimindeki kadınlar için özellikle fayda sağlıyor.

   

   

  21082014 ecevahapoglu064. hareket

  Uygulanışı: Bacaklarınızı ileriye doğru uzatarak yere oturun. Ayaklarınız hafifçe aralık olsun ve ellerinizi yere koyun. Çenenizi göğsünüze doğru eğin. Başınızı mümkün olduğunca arkaya doğru eğin. Kollarınızı düz tutarak ayak tabanlarınızı ve ellerinizi yere basarken dizlerinizi kırın ve gövdenizi yere paralel olacak şekilde havaya kaldırın. Adalelerinizi bir süre kasın ve ardından gevşeyin. Gövdenizi kaldırırken derin bir nefes alın, kaslarınızı sıkarken nefesinizi tutun, yere inerken nefesinizi bırakın.

  Faydaları: Tiroit bezi, sindirim sistemi, dolaşım ve lenfatik akış üzerinde canlılık veren bir etkisi var. Karın bölgesini, uylukları, kolları ve omuzları güçlendiriyor. Eğer sinüs tıkanıklığınız varsa bu hareketin burun deliklerinizi açtığını da fark edebilirsiniz.

    

  21082014 ecevahapoglu075. hareket

  Uygulanışı: Kollarınız dik ve bedeniniz aşağı sarkmış halde (kobra yılanı) durun. Avuçlarınızı yere koyun. Başınızı yumuşak bir şekilde mümkün olduğu kadar geriye yatırın. Ayaklarınızı ve ellerinizi oynatmadan, kalçanızı yukarıya kaldırın ve vücudunuzla ters V şekli meydana getirin. Çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırın. Bedeninizi yukarı doğru çekerken derin bir nefes alın, aşağı inerken nefesinizi bırakın. 

  Faydaları: Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi oluyor. Dolaşım ve lenfatik akışın geliştirilmesine destek sağlıyor. Derin soluk alıp vermeyi, enerji ve canlılığı uyarıyor. Diğer hareketlerde olduğu gibi özellikle menopoz ve düzensiz regl dönemleri semptomlarını hafifletiyor.

   

   

   

  Fotoğraflar: Cengiz DİKBAŞ

  Formsanté Dergisi Temmuz 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz